Dijital Yenilikler YouTube

Youtube E-Ticaret Platformuna Dönüşebilir

Youtube, bir e-ticaret oyuncusu mu olmak istiyor? Bloomberg sitesinden gelen bir rapor bu ihtimali doğruluyor. Google, Youtube üzerinden yılda yaklaşık 15 milyar dolarlık bir gelir elde ediyor. Habere göre Google, bu gelirlerin daha da artması için yeni projeler geliştirebilir.

 Youtube’da ürün inceleme, yemek pişirme ve makyaj yapma gibi videolara sıklıkla tanık oluyoruz. Gelen haberler doğruysa Youtube, herkesin ürün satın alabileceği bir sosyal medya platformuna dönüşebilir.

Youtube E-Ticaret Dönemi

Youtube’un içerik üreticilerinden şunu talep edecek: Videolarda yer alan öğeleri analiz ve satın alma için kullanılabilecek yeni bir yazılım aracılığıyla etiketlemelerini… Youtube yönetim ekibi kısa süre önce içerik oluşturucularından videolarında hangi ürünleri gösterdiklerini belirtmelerini istemeye başladı. Bu şekilde etiketlenen ürünler, Youtube kanallarında satın alınmak üzere öne çıkarılabilir.

Google’ın Youtube ile ilgili bu şekilde planlamalar yapıyor olduğu şimdilik bir iddia gibi görünüyor. Fakat bu iddianın şirket yetkilileri tarafından kısmen doğrulanması, gerçek olabileceğinin göstergesi. Google CEO’su Sundar Pichai, 2020 yılında yaptığı bir konuşmasında ürün incelemeleri vb. videoları platform üzerinden alışverişe dönüştürebileceklerini ifade etmişti.

Online Alışverişin Yeni Aktörü

Youtube’un bu konu üzerinde çalışmalarını ne zaman tamamlayacağı henüz bilinmiyor. Youtube alışveriş sisteminin ayrıntıları da belli değil. Şirket, elde ettiği gelirlerden içerik üreticilerine ödeyeceği komisyon oranı gibi detaylar belirsiz. Google’ın Youtube üzerinde kurmak istediği alışveriş sistemi, Instagram alışveriş özelliğine karşı yapılmış bir hamle olarak da yorumlanabilir.

Sistem entegrasyonu tamamlandığında Youtube e-ticaret projesi ile tanışabiliriz. Böylece bir süre önce yalnızca sosyal medya siteleri olarak bildiğimiz platformların birer birer e-ticaret platformlarına dönüşeceğine de tanıklık etmiş oluruz. Bilgi verme, sosyalleştirme gibi misyonları olan dijital medya kanallarının alışveriş kolaylığı sunacak olması, yeni dünya düzeninin gösterdiği değişimin en somut örneklerinden biri olduğunu ifade edebiliriz.

Dijital Dünyada Kalıcı Olun

Reklam verenler ve içerik üreticilerine avantajlar sunabilecek olan Youtube e-ticaret dönemi, son dönemin en ilgi çekici dijital medya yeniliği olabilir. Bu nedenle Youtube reklamları ve dijital pazarlama stratejilerinin daha da önemli hale geleceğine kesin gözüyle bakabiliriz.

Dijital dünyada yerinizi almak ve işletme ya da fikrinizi büyütmek istiyorsanız ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Dijital Medya Danışmanlığı ve Destek için Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir