Dijital Yenilikler

Müşteri Karakteri Belirleme Yöntemi: Buyer Persona

Buyer persona (müşteri profili) oluşturulması, çevrimiçi satışlarınızı artırmaya başlamanın ilk adımıdır. Herhangi bir müşterinizin çevimiçi mağazanızdaki ürün açıklamasını okuduğunda “bu ürün bana göre” diye düşünmesi gerekiyor. Bu düşüncenin ortaya çıkması için de buyer persona kavramına göz atmakta fayda var.

Buyer Persona Nedir?

Buyer Persona –müşteri profili ya da alıcı karakteri- mükemmel müşterinin sanal temsilidir. Yaşam tarzı, hobileri veya kişiliği nedeniyle ürünlerinizi piyasadaki en iyi seçenek olarak gören kişilerin analizini yapmak için bir şablon sunar. Bu kavram, ürünlerinizi seven kişilerin tipik özelliklerini hayal etmenizi sağlar. Örneğin laptop satan bir işletmesiniz:

  • Bu ürünle kim ilgilenir?
  • Ürününüzü satın alacak kişi nelerden hoşlanır?
  • İhtiyacı ne?

Yukarıda yer alan sorulara cevap vermeniz önemlidir. Çünkü bu cevaplar, müşterilerinizin ürünlerinizi satın almaya iten davranışları tespit etmenize yardımcı olur.

Müşteri Karakteri Oluşturmak Neden Önemli?

İdeal müşterimizi tasvir etmenin amacı, onu daha iyi tanımak, ona karşı empatimizi geliştirmektir. Onun ve hayatının ayrıntılarını bilerek çok daha kişiselleştirilmiş mesajlar oluşturabilirsiniz. Bir kişiyi iyi tanıdığınızda, belirli eylemlerinin arkasındaki sebeplerin ne olduğunu tahmin edebilirsiniz. Böylece neden ‘satın al’ düğmesine bastığını anlayabilir ve bu yöntemi satışlarınızı arttırmak için kullanabilirsiniz.

Müşteri kişiliğine odaklanan mesajlar yazmak, beklentilerinizi gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Ürünlerinizin avantajlarını ortaya çıkararak ürün tanımlarını alıcı profillerine uygun bir şekilde oluşturun. Bunu başarırsanız, müşterilerinizin ürünlerinizi satın almaktan başka çaresi kalmaz.

buyer persona

Buyer Persona Nasıl Oluşturulur?

Mesajlarınızın bir kitleye ulaşmasını istiyorsanız, onlar için kişiselleştirilmiş temalara değinmelisiniz. Bunu kolaylaştırmak için pazarlama persona şablonunuzu geliştirmeniz gerekir. Bunu iki adımda yapabilirsiniz:

1) Araştırma

Sitenizi ziyaret eden müşterilerinizi tanımlamanın iyi bir yolu, istatistikleri kullanmaktır. Web sitemiz hakkında veri almak için şu araçları kullanabilirsiniz:

  • Google Analytics, Google Search Console gibi Google’ın ücretsiz servisleri
  • Sosyal ağlarınızın ölçüm araçları

Bu araçlar müşterilerimizin cinsiyetini, yaş aralığını, hobilerini ve coğrafi konumunu size söyleyecektir. İstatistiksel veri toplamanın bir başka yolu da web sitenizde veya haber bülteninizde bir anket başlatmaktır.

2) Analiz ve Sonuç Alma

Buyer persona oluşturmanın amacı, veri koleksiyonuna sahip bir şablona sahip olmak değildir. Amaç, kişinin ne hissettiği veya düşündüğü hakkında bir fikir edinmektir. Bunu yapmak için de sitenizi ziyaret eden kullanıcıların özelliklerini analiz edin.

Yaş: Ziyaretçilerinizin ilgi alanlarını, kullandıkları sosyal ağları ve satın alma motivasyonlarını hayal etmemize yardımcı olur.

Meslek: Nerede çalıştığını bilmek, diğer günlük endişelerini tahmin etmemize yardımcı olur.

Aile: Bir kişinin ihtiyaçları ailesinin durumuna göre belirlenebilir. Belki de alıcı kişiniz çocuklarıyla nasıl daha fazla zaman geçireceğini merak ediyordur. Ona yardım edecek bir ürününüz var mı?

İhtiyaç: Alıcı kişinizin ihtiyacı nedir? Ne istediğini öğrenirseniz, ona özel bir teklif göstermek kolay olacaktır.

Ürünlerinize Değer Verme Biçimleri: Müşterileriniz ürünlerinizi nasıl tanımlıyor? Neye dikkat ediyorlar? Blog yorumlarını, satın alma sonrası görüşlerini ve sosyal ağları inceleyin.

Hedef Kitlenizi Tanıma Zamanı

Daha sonra ürününüzün kendisi için en iyi seçenek olduğuna alıcı kişiyi ikna edebilmeniz için kısa ve öz metinler hazırlayın. Böylece satışlarınızı arttırmanız için her şey hazır demektir. İdeal müşterilerinizi yakalamak için her zaman yeni fikirlere açık olun. Yeni fikirler, değişen dünyayı ve müşteri profillerini anlama konusunda işletmenize büyük bir fayda sağlayabilir. Dijital pazarlama yöntemleri ve yeni müşteriler bulma fikirleri ile yarattığınız değeri daha da ön plana çıkarabilirsiniz. Markanızın dijital varlığını güçlendirmek için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir