Dijital Yenilikler YouTube

Youtube Shorts TikTok’u Tahtından Edecek Mi?

Youtube Shorts isimli yeni bir uygulama geliyor. Amaç TikTok’taki gibi videoları Youtube’a taşımak… Peki, Youtube’un bu hamlesi ne kadar başarılı olur? İşte Youtube Shorts ile ilgili ayrıntılar…

Dünyanın en popüler video platformu Youtube, görünen o ki TikTok ile rekabet edecek. Çünkü TikTok’un konsepti yakında Youtube’a geliyor. Aslında TikTok ve Youtube’un zaten rekabet halinde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak her iki mecranın hedef kitlesi ve konsepti oldukça farklı. Fakat Youtube’un sahibi olduğu Google’dan gelen yeni bir hamle, iki mecra arasındaki farkı çok daha aza indirecek gibi gözüküyor.

Youtube Shorts: TikTok Videoları Youtube’da

Habere göre Youtube’un android ve ios işletim sistemli mobil uygulamalarına “shorts” isimli yeni bir uygulama gelecek. Bu uygulama ile kullanıcılara tıpkı TikTok’taki gibi kısa videolar çekip üzerine müzik ekleme imkanı verilecek. Böylece kullanıcılar, Youtube’da yeni bir video çekim ve montaj tekniği ile farklı içerikteki videolar üretebilecek. Bir diğer deyişle Google, “Shorts” isimli yeni servisi ile TikTok’u Youtube’a getirecek!

Youtube’un bu konuda TikTok’a göre daha avantajlı olduğu söyleniyor. Çünkü Youtube’un en büyük kozu, sahip olduğu müzik kütüphanesi. TikTok deneyimini “Youtube Shorts” ile yaşamak isteyen kullanıcılar, daha geniş müzik yelpazesinden yararlanabilecek.

Youtube ve TikTok Rekabeti

Youtube Shorts, TikTok’un gelişimini önlemeye yönelik bir hamle olarak okunabilir. Çünkü birçok kesim tarafından alay konusu olsa da TikTok popülaritesini her geçen gün arttırıyor. Çinli şirket ByteDance tarafından geliştirilen TikTok, 2019 yılında 500 milyon kullanıcıya ulaştığını duyurmuştu. Aynı zamanda Türkiye’deki siyasilerin de TikTok’ta hesap açıp video yayınladığına şahit olmuştuk.

youtube shorts

TikTok, sadece kısa video yayınlanan bir platform olarak hayatına devam etmeyecek gibi görünüyor. Çünkü video platformu, bir süre önce kendi müzik uygulamasını oluşturacağını duyurmuştu. Durum böyleyken Youtube’un Tiktok’a özgü konsepti kendi platformuna dahil edecek olmasını, liderliğini kaptırmak istememesine bağlayabiliriz. Youtube’un bu hamlesiyle ne kadar başarılı olacağını hep birlikte göreceğiz.

Ancak bu tarz yeniliklerin her zaman başarı getirmediğine şahit olduk. Örneğin Instagram, Snapchat’in hikaye uygulamasını kendi platformuna dahil etti ve bunda son derece başarılı oldu. Ancak Instagram’ın Youtube’a rakip olsun diye çıkarttığı Instagram TV ise istenen başarıyı yakalayamadı.

Yeni Bir Youtube Deneyimi

Shorts isimli yeni uygulama, Youtube’u daha farklı hale getireceği kesin. Uygulamanın yıl sonuna doğru yayınlanması bekleniyor. Yayınlandıktan sonra TikTok kitlesi üzerinde nasıl bir etki yaratacağı merakla bekleniyor. Youtube, bu hamlesiyle başarılı olursa belki de TikTok’un her geçen gün eridiği bir dijital dünya ile karşılaşabiliriz.

Diğer yandan Youtube’un işletmelerin acil durum planları arasında yer aldığını belirtelim. Dünyanın en popüler video yayın platformu olması Youtube’u işletmelerin hedefi haline getirmiş durumda. Youtube reklamları, her zaman kullanıcılar üzerinde önemli bir etki yaratmayı başarıyor.

Dolayısıyla herkesin video izleyerek saatlerini geçirdiği bir platformda yer almak, işletmenizi öne çıkarmanız için harika bir fırsat. Siz de Youtube reklamları ile müşteri portföyünüzü genişletmek istiyorsanız, hemen bir Google Ads reklam ajansı ile iletişime geçin. Reklam bütçenizi sadece reklamlarınıza ilgi gösterildiğinde kullanmak ve indirim kuponlarından yararlanmak için hemen tıklayın. Böylece tecrübeli ve sertifikalı bir Google ajansından bilgi alabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir