Evergreen İçerik Nedir Nasıl Hazırlanır, Zamansız ve Güncel İçerikler
Web Site Güçlendirme

Zamansız ve Güncel Bilgiler: Evergreen İçerik

Web sitenize veya sosyal medyanıza takipçi çekmek için blog yazılarınıza güveniyorsanız evergreen içerikler en önemli yardımcınız olabilir. Sadece blog yazıları değil içerik kapsamına giren her türlü meta veya ortamı evergreen içerik kavramına dahil edebiliriz. Peki, evergreen içerik tam olarak nedir? Dijital Mecmua sitemizde konu hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Evergreen İçerik Nedir?

Evergreen içerik ölümsüz adıyla da bilinir. Evergreen içeriklerin zamanı yoktur, her dönem geçerlidir ve güncelliğini korur. Bir evergreen içerik, yıllarca geçerliliğini koruyabilir. Trend konulardan oluşmazlar ve etkisini sürekli devam ettirir. Dönemlere veya sezonlara göre değişmez. Sürekli olarak ilgiyi üzerine çeker ve yıllar geçse de güncel bilgi vermeyi sürdürür.

Her zaman belli başlı konular etrafında içerik tüketmek isteyen bir kitle vardır. Evergreen içerikler bu ihtiyacı karşılar. Bu tarz içerikler bir soruya cevap bulmak isteyen okuyucular için de taze kalmalıdır. Bu nedenle evergreen içerikler, ölümsüz veya zamansız gibi isimlerle anılır.

Evergreen İçerikler Neden Kullanılır? Amacı Nedir?

Evergreen içerik belirli olaylara ya da eğilimlere bağlı değildir. Bu nedenle güncelliğini korumak isteyen içerik üreticilerin tercih ettiği bir içerik türüdür. Aynı zamanda dijital pazarlama stratejilerini çeşitlemek isteyen markaların da hedefindedir.

 • Zamanla artan bir etkiyle geleceğe dönüktür. Her zaman güncel kalan içeriğin doğası, hedef kitleniz için her zaman ilginç olacağı anlamına gelir.
 • Güncel konular her zaman sıklıkla arandığından içeriğinizin arama motorlarındaki SEO performansını iyileştirir.
 • Evergreen içeriğinizi diğer alakalı içerikle destekliyorsanız web sitenize her zaman trafik çekecektir.
 • Hedef kitlenizin ortak bir sorusuna hitap ediyorsa hem işletmeniz hem de müşterileriniz için değer yaratır.
 • Uzmanlığınızı göstererek ürününüzü veya hizmetinizi henüz denememiş olan ziyaretçileri web sitenize teşvik edebilirsiniz.

Evergreen İçerikler Nasıl Oluşturulur?

Farklı sektörler için farklı stratejilerin ve iş akışlarının en iyi sonucu verdiğini göreceksiniz. Herkese uyan tek bir içerik formülü yok, ancak aşağıdaki beş adımda evergreen içerik üretmeye oldukça yakınlaşabilirsiniz:

 • Hedeflerinizi belirleyin ve kitlenizin ne bilmek istediğini düşünün.
 • Faaliyet gösterdiğini sektörle ilgili arama motorlarında en çok aranan kelimeleri bulun. Ahrefs veya Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçları kullanabilirsiniz.
 • Anahtar kelimelere bağlı kalarak içerikler oluşturun. Google veya sosyal medya algoritmalarına bağlı kalarak içerik oluşturursanız geniş bir kitleye daha rahat ulaşırsınız.
 • Yayınlandıktan sonra içeriğinizi tazelemek için güncellemeler yapın.
 • Tutarlı olmaya özen gösterin. Bunu yapmak için de hedef kitlenizin ihtiyaçlarını dikkate alın.

Evergreen İçerik Örnekleri

İçeriğinizi daha değerli hale getirmek ve keşfedilme şansını artırmak için oluşturduğunuz içeriği benzersiz bir hale dönüştürmeye çalışın. Geniş bir kitleyi hedefliyorsanız aşırı teknik dilden kaçının. İşte bazı örnekler:

 • Nasıl Yapılır İçerikleri: En popüler, evergreen içerik türleri arasındadır. Uzmanlığınızı kullanarak konuyla ilgili bir içerik üretebilirsiniz. Örneğin, bir platformda ikinci el kıyafet satıyorsanız, ikinci el mağazalarındaki en iyi eşyaların nasıl tespit edileceğini hızlı bir şekilde anlatan bir makale yazabilir veya bir video oluşturabilirsiniz.
 • Sıkça Sorulan Sorular: Hedef kitlenizin en çok sorduğu sorulara yer vererek hem faydalı hem de geri dönüşümlü bir içerik üretebilirsiniz.
 • Müşteri Hikayeleri:  Kullanıcı görüşleri, ölümsüz içerik oluşturmanın ve aynı zamanda markanız için sosyal kanıt elde etmenin harika bir yöntemidir.
 • Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: Bu tür içerik, verdiğiniz bilgilerin referans olarak kullanılmasını sağlayabilir. Aynı zamanda ziyaretçilerinizi içeriğe geri dönmeye teşvik eder.

Evergreen İçeriğinizle Markanızı Geliştirin

Evergreen içerikleriniz sürekli büyümenizi sağlayan bir güç merkezi haline gelebilir. Bu tarz çalışmaları pazarlama çabalarınızın farklı bölümlerine uygulamanın birçok yolu vardır. Reaktif Dijital, yüksek performanslı ve her zaman güncel kalan içerikler oluşturur. Aynı zamanda yol arkadaşlığı yaparak markanızın büyümesine yardımcı olur. Google reklamları, sosyal medya ve blog yayınları ile markanızı güçlendirmek için Reaktif Dijital canlı destek ile iletişime geçin. Güncelliğini koruyan uzun soluklu stratejilerin yanı sıra anlık reklam kampanyaları ile de hedeflerinize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir