YouTube

Potansiyel Müşteri Yaratmak İçin Youtube Taktikleri

YouTube, hem işletmeler hem de influencer’lar için popüler bir pazarlama kanalıdır. Buffer tarafından hazırlanan bir rapora göre, işletmelerin %62’si markalarını tanıtan video içeriği yayınlamak için YouTube’u kullanıyor. Bu veriye göre Youtube, işletmelerin kendilerini tanıtmaları için Facebook’tan sonra en popüler ortamdır. Dünyanın en büyük video akış platformu haline gelen Youtube, videolarını küresel bir izleyici kitlesine ulaştıran önemli bir mecradır. Youtube taktikleri ile siz de oluşturduğunuz içerikleriniz ile işletmenizi geniş bir kitleye duyurabilirsiniz.

Potansiyel müşteri yaratmak için neden YouTube’u kullanmalısınız?

Videolar, işletmenizi tanıtmak ve tüketicileri sadık müşterileriniz haline getirebileceğiniz güçlü bir pazarlama aracıdır. Pazarlamacıların %84’ü videonun potansiyel müşteri yaratmalarına yardımcı olduğunu söylüyor.

Kullanıcılar ayrıca yeni ürünler ararken video içeriklere sık sık göz atıyor. YouTube, kullanıcıların belirli bir ürünü ararken markanızı kolayca bulmasını sağlayan harika bir öneri platformudur. Think with Google tarafından yapılan bir araştırma, insanların %90’ının YouTube’da yeni markalar veya ürünler keşfettiğini söylediğini ortaya koydu.

Bunun yanı sıra YouTube videoları da Google’da üst sıralarda yer alma özelliğine sahiptir. Böylece, insanlar Google’da arama yaptıklarında, arama motoru sonuçlarında videonuzu görebilirler. 2,3 milyarlık aktif kullanıcıya sahip Youtube’daki bu özellik, kullanıcıların videolarınızı ve genel olarak markanızı keşfetmesini kolaylaştırır.

Youtube Müşteri Yaratma Taktikleri

Youtube’a video koymak yeterli değil çünkü her dakika 50 saat uzunluktan daha fazla video yükleniyor. Bu da sizin videonuzun Youtube’da görünürlüğünü olumsuz etkilen bir konudur. YouTube’un tanıtım yeteneklerini en üst düzeye çıkarmak, rekabette öne geçmek ve işinizi büyütmek için aşağıdaki YouTube müşteri adayı oluşturma taktikleri ve stratejilerini uygulayın.

  • İçeriğinizi Optimize Edin.

YouTube kanalınızı optimize etmenin ilk adımı, tüm yazılı içeriğinizde alakalı anahtar kelimeler kullanmaktır. Bu anahtar kelimeler, kullanıcıların belirli ürün veya hizmetleri ararken yazdıkları kelimeler veya kelime öbekleridir. Alakalı anahtar kelimeler, videonuzun YouTube tarafından önerilme olasılığını artırabilir. Arama motorlarının videolarınızı dizine eklemesine yardımcı olabilir ve bu nedenle kullanıcıların sizi keşfetmesini kolaylaştırır. YouTube’a göre en çok izlenen videoların %70’i öneri algoritması tarafından belirleniyor. İnsanların en çok aradığı anahtar kelimeleri belirlemek için Ahrefs Keyword ve Google Trend gibi araçları kullanabilirsiniz.

  • Videonuza CTA Ekleyin.

Harekete geçirici ifadeler (CTA),  videonuzu izleyen kişileri istediğiniz yöne çekmenizi sağlar. CTA ifadeleri ile insanları web sitenize ya da sosyal medya adreslerinize yönlendirebilirsiniz. Her videoyu güçlü bir notla sonlandırabilir ve dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz. İnsanları bir sonraki videonuzu izlemeye, web sitenizi ziyaret etmeye veya kanalınıza abone olmaya teşvik etmek için videolarınızda CTA’ları kullanabilirsiniz. Ayrıca CTA’ları insanları bir sonraki videonuzu izlemeye, web sitenizi ziyaret etmeye veya kanalınıza abone olmaya teşvik etmek için de kullanabilirsiniz.

  • İlgi Çekici İçerikler Oluşturun.

İlgi çekici video içeriği, izleyicileri müşterilere dönüştürebilir. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi izleyicilere eğlendirmenin, eğitmenin ve satmanın harika bir yoludur. Eğlenceli bir video oluşturmak önemli olmakla birlikte, izleyiciler video onlara değer verirse daha fazla etkileşime girer. Wyzowl tarafından hazırlanan bir rapor, pazarlamacıların %94’ünün videoların kullanıcıların ürün veya hizmetlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olduğu konusunda hemfikir olduğunu buldu. Ayrıca Youtube kanalınıza yüksek çözünürlüklü videolar koymayı ihmal etmeyin. Google’ın ilk sayfasındaki videoların %68,2’si yüksek çözünürlüklüdür.

  • Video Açıklamalarına Web Sitenizin Linkini Ekleyin.

Videonuzun açıklama kutusu, izleyicileri satış hunisinin bir sonraki adımına yönlendirecek ilgili anahtar kelimeleri ve web sitesi bağlantılarını yerleştirebileceğiniz değerli bir kaynaktır. İzleyicileri web sitenize yönlendirene kadar YouTube potansiyel müşteri oluşturma süreci tamamlanmaz. Ürün bağlantılarını veya açılış sayfası bağlantılarını videolarınızın açıklama kutularına sürekli olarak yerleştirerek web sitenize trafik çekin.

  • Yorumlara zamanında yanıt verin.

Müşteriler, sorularına ve yorumlarına yanıt veren markaları severler. Müşteri yorumlarına yanıt vermemek markanızı olumsuz etkileyebilir. Videolarınız hakkında yorum almak, genel arama sıralamasında Youtube kanalınızı yükseltir. Bu yüzden yorumlarda müşterilerinizle etkileşimde kalın. Sprout Social‘a göre, tüketicilerin %79’u markaların sosyal medya üzerinden bir gün içinde yanıt vermesini bekliyor, ancak tüm sektörlerde ortalama marka yanıt oranları %25’in altında.

Youtube’un Gücünden Yararlanın.

YouTube, işletmeleri tanıtmak ve kaliteli potansiyel müşteriler toplamak için hızlı bir şekilde güçlü bir platform olarak ortaya çıktı. Keşif ve tavsiye özelliği sayesinde, kullanıcılar aktif olarak araymasa bile markaların tanınması daha kolaydır. Pazarlamacılar ve işletme sahipleri, markalarını oluşturmak için YouTube’un kullanımı kolay arayüzünü kolayca en üst düzeye çıkarabilir.

Youtube’da işletmenizi öne çıkarmak için bu yazımızdaki önerileri dikkate alabilirsiniz. İsterseniz konu hakkında dijital pazarlama yetkilileri ile de iletişime geçerek ücretsiz bilgi alabilirsiniz. Youtube ve dijital pazarlama taktikleri için Tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir