Dijital Yenilikler Mobil

SMS Pazarlama: Tüketici İle Kolay İletişimin Yolu

Bireyler arası iletişimde SMS’lerin rolü oldukça geri planda. Ancak bir tane SMS’in bile bazı durumlarda ne kadar önemli olduğunu görmezden gelemeyiz. Haberleşmek için oldukça faydalı bir yöntem olan SMS’ler, kimi zaman da işletmelerin etkili bir pazarlama silahı haline dönüşebiliyor. Bu nedenle kısa mesajların pazarlama teknikleri arasında önemli bir yere sahip olduğunu söylemek mümkün. SMS pazarlama tekniğini işletmelerin görmezden gelmek istemeyeceği pratik bir taktik olarak değerlendirebiliriz.

SMS Pazarlama Nedir? 

SMS pazarlama, işletmelerin kısa mesaj aracılığıyla tüketicilerle etkileşime geçebileceği bir yöntemdir; farklı ölçeklerdeki markaların kampanyalarını duyurmak için tüketicilerin cep telefonlarına gönderdikleri kısa mesajlardır. Bu kısa mesajlar kimi zaman bir indirim/kampanya duyurusudur, kimi zaman ise çekiliş haberidir.

Yazının başında belirttiğimiz gibi SMS’lerin eskisi kadar popüler olmadığının farkındayız. Ancak buna rağmen halen kullanılan ve kullanılmaya devam edilecek olan bir pazarlama yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi bunun nedenlerine değinelim.

Neden SMS Pazarlama?

Öncelikle geçmişte yapılan araştırma verilerine bakalım. Araştırmalara göre herkes, bir günde ortalama 150 defa telefonuna bakıyor. Buna ek olarak telefonlara gönderilen bir mesaj, ortalama 5 dakika içinde görülüyor ve okunuyor. O halde SMS pazarlaması, işletmeler tarafından neden tercih edilmesin.

Çok Hızlı

Gönderilen kısa mesajlar, direkt olarak tüketiciye ulaşır. Hedefe ulaştıktan sonra tüketicinin görmemesi mümkün değildir. Özellikle toplu SMS gönderimleri ile çok daha fazla kişiye hızlı bir şekilde ulaşılabilir. İstatistiklere göre insanların telefonuna gelen mesajların 5 dakika içinde okunması, bu yöntemin ne kadar hızlı olduğunu ortaya koymakta.

Çok Basit

Dijital pazarlama deyince akla karmaşık bir süreç geliyor. Farklı sosyal medya sitelerine ve Google, Yandex gibi arama motorlarına baktığımızda her mecranın kendine has özellikleri olduğunu görüyoruz. Bu nedenle her mecraya uygun farklı strateji geliştirmek gerek. Ancak SMS pazarlama da böyle bir durum söz konusu değil. Tek yapmanız gereken küçük bir metin hazırlamak ve bu metni tek tuşla tüketicilere göndermek.

Az Maliyetli

SMS pazarlamanın diğer pazarlama tekniklerine göre çok daha ucuz olduğunu söylemek mümkün. Bu tekniğin yüksek maliyetlerden kaçınmak isteyenler için tam isabet olacağını söyleyebiliriz. Reklam maliyetlerini minimuma indiren bu yöntem ile para harcamadan hedefine ulaşabilirsiniz.

Verimlilik

SMS pazarlama ile hemen geri dönüş almak mümkün. Tüketicilerin telefonlarına ulaşan mesaj, insanları hemen harekete geçirebilir. Dolayısıyla yüksek bir verimliliğe sahip olan bu yöntem, işletmelere çok kısa sürede kazandırabilir.

Yüksek Etki Düzeyi

Doğru zamanda doğru kişilere gönderilen SMS’ler, güçlü müşteri ilişkileri yaratmak için pratik ve kolay bir yöntemdir. Potansiyel müşterilerle anında iletişim kurmanın oldukça basit bir yoludur. Aynı zamanda daha iyi bir kampanya yaratmak için işletmelere fikir verir. Başarı ölçümü ve değerlendirmesi yapılabilir ve kampanyanın daha da başarılı hale gelmesi sağlanabilir.

SMS İle Satışlarınızı Arttırın

Az maliyetli bir pazarlama tekniği kullanarak işletmenize müşteri çekmek için SMS pazarlama tekniğini kullanabilirsiniz. Bu pazarlama tekniğinin az maliyetli olduğu kadar kısa sürede başarıya ulaştıran bir teknik olduğunu da söylemek mümkün. Eğer farklı bir iletişim süreci ve etkileşim alanı yaratmak istiyorsanız SMS pazarlama ile hemen işe başlayın.

Tüketicilere hitap etmek için öncelikle akılda kalıcı ve iz bırakan uygulamalara imza atmalısınız. Böylelikle rakiplerinizi geride bırakarak daha fazla ön plana çıkabilirsiniz. Bunun için e-posta pazarlama tekniğinden dijital hikayeleştirme sürecine kadar farklı yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Marka ve hizmet tanıtımı yapmanın uzun ve zaman gerektiren bir süreç olduğunu söyleyebiliriz. Bu konularda desteğe ihtiyacınız olabilir. Dijital pazarlama ile ilgili soracak bir sorunuz mu var? Ürün ve hizmet tanıtımı yapmadan önce profesyonel bir ekibe danışarak fikir almak mı istiyorsanız? O halde hemen Reaktif Dijital reklam ajansı ile iletişime geçin. Reaktif Dijital web adresindeki canlı yardım bölümü üzerinden uzman müşteri temsilcilerine bağlanın. Ücretsiz bir şekilde daha detaylı bilgi sahibi olun ve daha doğru adımlar atarak hedeflerinize kolayca ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir