Dijital Yenilikler Facebook

Facebook Kripto Para Piyasasına Giriyor

2 milyarı aşkın kullanıcısıyla dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, bu kez farklı bir kulvarda boy gösterecek. Bir süredir Facebook’un kendi kripto parasını geliştireceği konuşuluyordu. Bu dedikodular artık dünyanın en önemli haber sitelerinde yer alacak kadar güçlenerek haber değeri taşımaya başladı.  BBC başta olmak üzere farklı yayın organlarında yer alan haberlere göre Facebook, GlobalCoin adını verdiği kripto para birimini geliştirmek için büyük bir aşama kaydetti. Facebook’un, GlobalCoin ile dijital finans piyasalarında büyük bir dalgalanma yaratabileceği belirtiliyor.

Facebook’un Hedefi 2020

Haberlere bakılırsa Facebook, kripto para birimi GlobalCoin için testlerine çoktan başlamış durumda. Şirketin hedefi, GlobalCoin’i 2020’nin ilk yarısında piyasaya sürmek. Önümüzdeki sene Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin gibi dijital paraların lider olduğu kripto para piyasasında GlobalCoin’i de görebiliriz.

Beklentiler, 2019 yaz aylarında Facebook’tan konu ile ilgili açıklama gelmesi yönünde. Kripto para piyasasıyla yakından ilgilenenler için GlobalCoin fazlasıyla merak uyandırıcı.  Kısa bir zaman içinde Zuckerberg ve ekibinin GlobalCoin hakkında detaylar vermesi tahmin ediliyor.

Facebook Kripto Para Birimi GlobalCoin Neyi Değiştirecek?

Öncelikle Facebook gibi 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip bir şirketin kripto para piyasasına dahil olmasının sonuçlarını kestirmek güç. Facebook’un bu hamlesi dijital finans dengelerini sarsabilir. Diğer yandan Facebook’a ait kripto paranın para transfer işlemlerini kolaylaştıracağı kesin. Facebook kullanıcıları, GlobalCoin ile bir banka hesabına sahip olmadan rahatlıkla para gönderip alabilecek; üstelik oldukça hızlı ve pratik bir şekilde…

Ayrıca Facebook’un Whatsapp ve Instagram’ın da sahibi olması, “GlobalCoin nasıl bir etki yaratır” sorusunu daha da önemli hale getiriyor. Facebook’un yeni kripto parası ile ulaşmak istediği hedefler arasında aşağıdaki maddelerin de olduğu söyleniyor:  

  • Finansal engelleri kırmak
  • Bankalarla rekabet etmek
  • Tüketici maliyetlerini azaltmak

Dolayısıyla Facebook kripto para birimi GlobalCoin, geleneksel yöntemleri bozguna uğratabilir. Gerçi yukarıdaki üç madde, kripto para piyasasında yer alan diğer dijital paraların da hedefleri arasında. Ancak dünya çapında yüz milyonlarca kişiye hitap eden bir şirketin kripto para ile yaratacağı etki, küresel düzeyde taşları yerinden oynatabilir.

İkinci Hamle Başarılı Olacak mı?

Pek fazla bilinmez ancak Facebook, daha önce de kripto para dünyasına adım atmak için bir girişimde bulunmuştu. Şirket, yaklaşık 10 yıl önce Facebook Credit isimli bir sanal para geliştirmişti. Bu sanal para ile kullanıcılar sosyal ağ sitesinde uygulama satın alabiliyordu. Ancak beklediği ilgiyi bulamayan Facebook, iki yıl gibi kısa bir süre içinde bu projesine son vermişti. Facebook’un yeni yeni ayakları üzerinde duran bir şirket olması da bu kararında etkili olmuştu. 

Facebook Kripto Para Birimi 2020 Yılına Yetişecek mi?

İlk denemesinde başarısız olan Facebook, 2020’de GlobalCoin ile yeniden bu kulvara giriş yapmaya hazırlanıyor. Alınan haberlere göre Facebook şirketi merkez bankaları, hükümetler ve düzenleyicilerle görüşmeye başlamış durumda. Ancak bu görüşmelerin henüz ilk aşamada olması sebebiyle GlobalCoin’in 2020 yılında piyasaya sürülmesinin zor olduğu yönünde bir anlayış hakim. Western Union ve İngiltere Merkez Bankası, konuyla ilgili açıklama yapmasa da bu iki kurumun Facebook’un görüştüğü aracılar arasında olduğunu söyleniyor.

Reklam Ödeme Sisteminde Değişiklik

GlobalCoin, Facebook ödeme sistemine daha önce görülmemiş bir yenilik getirecek. Kullanıcılara ek olarak reklam verenler de Facebook ödemelerini kripto para ile yapabilecek. Bu yeni ödeme anlayışı, Facebook’ta işleri daha da kolaylaştıracağa benziyor. Reklam verenler, daha hızlı bir şekilde ödemelerini tamamlayabilecek. Aynı şekilde kripto para kullanıcıları da Facebook üzerinden al-sat işlemlerini kolaylıkla yapabilecek.

Sosyal medya devi Facebook, işletmeler için özel bir reklam alanı olmaya devam ediyor. Kripto para alım satım işlemleri ile daha da güçlenecek olan Facebook, işletmelere sunduğu avantajları daha da arttıracak gibi.

Başarılı Hizmetlerin Doğru Adresi

Bu avantajlı sosyal ağ içinde siz de yer alarak işletme hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Uzman bir ajans ile işbirliğine giderek hedefe giden yolu daha da kısaltmanız mümkün. Sizi hedeflerinize daha kolay ulaştıracak olan Reaktif Dijital ile markanızı güçlendirebilir ve satışlarınızı kolaylıkla arttırabilirsiniz. Dijital pazarlama sürecinde profesyonel destek almak için Reaktif Dijital ile iletişime geçin. Müşteri temsilcileri ile ücretsiz görüşmeler yaparak stratejinizi ve uzun soluklu yol haritanızı hemen belirleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir