Sosyal Medya Analizi Nedir, Sosyal Medya Analizi Nasıl Yapılır
Web Site Güçlendirme

Sosyal Medya Analizi Neden ve Nasıl Yapılır?

Sosyal medyanın işletmeler için en önemli avantajlarından biri, gerçek zamanlı veri toplama yeteneğidir. Sosyal medya analiz raporları, bir kampanyanın ilk etkisini, tanıtım etkinliğinin hemen ardından birkaç saat içinde ölçmenize yardımcı olabilir. Zamanla, işiniz ve sektörünüz hakkında detaylı bilgiler sunar. Böylece sosyal medya pazarlamasına ayırdığınız zaman ve kaynaklardan en iyi şekilde yararlanarak hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya analizi, hedef kitleniz hakkında da önemli bilgiler verir. Kitlenizin ne tür içerikleri sevdiklerini ve içerikleri ne zaman görmek istediklerini öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medya Verisi Nedir?

Sosyal medya verileri, sosyal medya kanalları aracılığıyla toplanabilecek her türlü bilgi ve veriyi ifade eder. Bu veriler, sosyal platformlarda analitik araçlar aracılığıyla toplanır. Sosyal medya metriklerini ve demografisini tanımlayan sosyal medya verileri, insanların sosyal medyada bıraktıkları ayak izlerine atıfta bulunur. Dolayısıyla sosyal medya analizi yapmak için ilk aşamada gerekli olan bilgilerin toplamını ifade eden bilgiler bütünüdür.

Sosyal Medya Raporlama ve Analiz Neden Önemli?

Sosyal medya veri analizi, hangi dijital pazarlama stratejisinin işe yarayacağını anlamanıza yardımcı olur. Veri analizi ile uyguladığınız yöntemin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Dahası, sonraki süreçte yeni iş kararları almanızı ve stratejinizi geliştirmenizi sağlar.

Sosyal medya analizi, her sosyal medya kanalı için geçerlidir ve her sosyal medya mecrası için özelleştirilmiş strateji üretmenize fırsat verir. Dolayısıyla stratejinizi konuma ve demografiye göre özelleştirme imkanı sunar.

Sosyal medya veri madenciliği ile cevap bulacağınız önemli sorular aşağıdaki gibidir:

 • Sosyal medya kanallarında takipçilerinizin demografik profili nedir?
 • Hedef kitleniz sosyal medyada ne zaman daha aktif?
 • Kitleniz en çok hangi içerikleri takip ediyor?
 • Kitlenizin takip ettiği etiketler neler?
 • Görseller mi ziyaretçilerinizin ilgisini çekiyor yoksa videolar mı?
 • Takipçileriniz en çok hangi konularda yardım talep ediyor?

Sosyal medya verileri, sosyal medyada harcadığınız emeğin karşılığını almanıza yardımcı olur. Uygun bir veri toplama ve sosyal medya analizi ile marka bilinirliğinizi her zaman artırabilirsiniz.

Hangi Sosyal Medya Verilerini İzlemelisiniz?

İş hedeflerinize bağlı olarak izlemek istediğiniz sosyal medya verilerine karar verebilirsiniz. Amacınız marka bilinirliği yaratmak ise en çok etkileşimi alacağınız sosyal medya kanallarındaki insanları takip etmekle ilgilenin. Amacınız satış yaratmaksa, bu kez takipçi davranışlarını ve dönüşümleri izlemelisiniz.

İşte sosyal medya aracılığıyla izleyebileceğiniz önemli ham verilerden bazıları:

 • Tıklamalar, yorumlar, paylaşımlar
 • Yaş, cinsiyet, konum vb. demografik veriler
 • Gösterimler ve video görüntülemeleri
 • Takipçi sayısı ve profil ziyaretleri

Başarılı bir sosyal medya veri analizi planı geliştirmenin ilk adımı temel hedefler belirlemektir. Sonraki adım ise amacınıza yönelik ilerlemeyi ölçmek için hangi verileri izleyeceğinizi tespit etmektir.

Sosyal Medya Verileri Nasıl İzlenir?

Her sosyal medya kanalının kendi izleme yöntemleri vardır. Ancak tüm sosyal medya verilerini derli toplu bir şekilde düzenlemek için daha farklı araçlardan da yararlanabilirsiniz. Sosyal medya analizi ve veri takibi yapmak için kullanabileceğiniz bazı araçlar şu şekilde:

Yukarıda bahsettiğimiz veri toplama analizi yöntemleri, topladığınız verilerin tam bir görünümünü sunar. Derinlemesine veri analizi ihtiyaçlarınızı karşılar ve sosyal medya verilerini doğrudan iş hedeflerinize göre takip eder. Böylece hedef kitlenizin farklı kanallarda nasıl tepki verdiğini anlayabilir ve özel stratejinizi her zaman iyileştirebilirsiniz.

Sosyal Medya Verileri Toplama için 5 İpucu

Sosyal medya pazarlaması, hedefleriniz ve planlarınız gerçek verilere dayandığında etkilidir. Bunun için de gerçek verileri toplayıp veri düzenlemesi yapmanız gerekir. Yazımızın devamında sosyal medya analizi ve veri toplama aşamasında yararlanabileceğiniz tüyolardan bahsedeceğiz.

 • Hedefinizi Belirleyin

Hedefleriniz doğrultusunda gelişiminizi izlemek ve iyileştireceğiniz alanları belirlemek için sosyal medya verilerini kullanabilirsiniz. Hedefler olmadan sosyal medya verileriniz genel bağlamından yoksundur. Böylece gerçek iş hedeflerinizi belirleyerek temel performans göstergelerinizle daha olumlu sonuçlara ulaşabilirsiniz.

 • Platforma Özel Sosyal Verileri İzleyin

Sosyal medya kanallarındaki veri izleme yöntemleri, platformlar arası stratejilerinize dair genel bir görünüm verir. Ayrıca sosyal medya verileri ile trendleri de görmeye başlayabilirsiniz. Böylece sosyal medya kanallarındaki takipçilerinizi anlama noktasında olumlu adımlar atacaksınız.

 • Hizmet Şartlarına Uyum Sağlayın

Veri izleme programları takipçilerinizin tanımlama bilgilerini kullanır. Sayfanızı ziyaret eden kişilerin demografik bilgilerini toplar. Bu yüzden sayfanızı ziyaret eden insanların bilgilerini nasıl kullandığınızı belirtmeniz gerekir. Ve topladığınız verileri nasıl paylaştığınızı anlatan küçük bir not eklemeniz de önemlidir. Böylece takipçilerinize önceden bilgi vererek gizlilik ve güvenlik konusunda kendinizi net bir şekilde ifade etmiş olursunuz. Bu da kısa ve uzun vadede takipçilerinizin de güvenini kazanmanızı sağlar.

 • Kişiselleştirmeye Odaklanın

Sosyal medya verileri, reklamlarınızı kişiselleştirmenize olanak tanır. Araştırmalara göre reklamcılıkta kişisel verilerin kullanımı tüketicilerin ilgilerini daha fazla çekmektedir. Ancak kişiselleştirilmiş reklamlar, bazen de beklenen etkiyi göstermeyebilir. Bu yüzden kişisel reklamları, proje bazlı veya kısa vadeli reklamcılık stratejilerinde kullanmanız önerilir.

Doğru Stratejiyi Belirleyin ve Harekete Geçin

Sosyal medya verilerini toplarken doğru dengeyi bulmanız gerekir. Kullanıcı takibi yapacağınız platformları belirleyin ve temel stratejilerinizi oluşturmaya başlayın. Sosyal medya analizi ile birlikte hedef kitlenize daha yakın olup potansiyel müşterilerinizi artırmak için daha farklı yöntemlerden de yararlanabilirsiniz. Gönderi ve reklam kampanyalarınızla satışlarınızı artırmak istiyorsanız Reaktif Dijital ile iletişime geçin. Danışmanlık ve istek başvurunuzu ücretsiz yapın ve reklam tekliflerini değerlendirerek önemli ayrıcalıklarından yararlanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir