Dijital Yenilikler YouTube

Youtube Doğrulama Rozeti Almak Zorlaşıyor

Daha kaliteli ve daha özgün bir platform olmak için sürekli güncellemeler yapan Youtube, kanal sahipleri için endişe verici yeni bir karar aldı. Bu karar sonrası içerik üreticilerinin dikkatli olmasında fayda var: Dev video platformu, doğrulama rozetini kanal sahiplerinin elinden alabilir. Youtube doğrulama rozeti sahibi olan kanallar, rozetlerini kaybetme ihtimali ile karşı karşıya…

Youtube Doğrulama Rozeti Alımında Değişiklik

Doğrulama rozeti, Youtube kanal isimlerinin sağ tarafında mavi tık olarak görünen bir simge. Bu simge, kanal sahipleri için büyük bir prestij kaynağı. Aynı zamanda rozet sahibi olan kanalların aramalarda her zaman daha ön planda çıktığı da biliniyor. Bu nedenle de doğrulama rozetlerinin Youtube içerik üreticileri için oldukça önemli bir simge olduğunu söyleyebiliriz.

Kanalın Youtube tarafından onaylanmış olduğu anlamına gelen doğrulama rozetleri, eskiden 100 bin ve üzeri takipçisi olan her kanala veriliyordu. Ancak Youtube, yaptığı açıklamayla bu rozete sahip olmanın eskisi kadar kolay olmayacağını belirtti. Youtube, bundan sonra onay rozeti almak isteyen kanalların içeriklerini daha dikkatli bir şekilde kontrol edecek. Dolayısıyla sadece 100 bin takipçiye sahip olmak, bu rozeti almak için yeterli bir sebep olmayacak; kanalların özgün ve orijinal içerik üretmeleri daha fazla önem kazanacak.

Rozetli Kanallar Tehlikede!

Youtube’da bir kanalın öne çıkması için orijinal içerikler üretmek zorunda olduğu zaten bilinen bir gerçek. Bu karar, 100 bin takipçiyi aşarak rozet sahibi olan kanallar için daha büyük bir risk oluşturuyor. Çünkü orijinal içerikler üretmeyen ve kendini tekrar eden rozetli Youtube kanalları, doğrulama/onay rozetlerini kaybedebilir.

youtube doğrulama rozeti

Youtube, aldığı bu karar sonrası hızlıca harekete geçerek dediğini yapmaya başladı. 763 Bin takipçili cutiecaryn ve 951 bin takipçili Sierra Schultzzie Youtube kanallarındaki doğrulama rozeti kaldırıldı. Ancak Youtube’un bu iki kanala rozetlerini geri verdiği gözleniyor. Dolayısıyla rozet kaldırma işleminin takipçi sayısı milyona yaklaşan kanallar için de geçerli olacağını ifade edebiliriz. Şunu net bir şekilde ifade edebiliriz: Youtube bu konuda son derece ciddi. Buna ek olarak yakın bir zaman içinde çok sayıda kanaldaki onay tikinin kaldırılacağı da gelen haberler arasında.

Doğrulama Rozeti Almak İçin Yeni Kurallar

Youtube, daha iyi içerikler sunma konusunda artık daha hassas. Özellikle rakip olabilecek platformların (netflix, apple tv vb.) etkisini iyice hissettirmesi, Youtube’u farklı kurallar almaya iten nedenler olarak gösteriliyor. Youtube’un başarılı bir video içerik platformu olmayı sürdürmek için içerik üreticilerinden beklentileri daha da kapsamlı bir hale geldi. İşte Youtube doğrulama rozeti almak ve rozetlerini korumak isteyen kanalların uyması gereken yeni kriterler:

  • İçerikler özgün mü?
  • Kanal halka açık mı?
  • Kanal gerçek yaratıcısına mı ait?
  • İçerik üreticisi Youtube dışında tanınıyor mu?
  • Kanal sahibi sosyal medya ortamında güçlü bir bağa sahip mi?

Abone sayısı 100 bini aşan kanallar, doğrulama rozeti talep ederse artık yukarıdaki kriterlere bakılacak. Youtube yönetimi talep doğrultusunda kanalları kontrol edecek ve onay verilen kanallar, doğrulama rozetine sahip olabilecek.

Yukarıda bahsettiğimiz yüz bin takipçi sayısı olan iki kanalın yanı sıra pek çok kanalın doğrulama rozetlerinin geri alındığı belirtiliyor. Bu kanalların 17 Ekim 2019 tarihine kadar itiraz etme hakkı var. Bu tarihin ardından rozetlerini geri alamayan kanalların işi daha da zorlaşacak. Ayrıca rozet tasarımının da 2020 Ocak ayında değişeceği söyleniyor.

Çift Yönlü Fayda: Youtube Reklamları

Dünyanın en geniş video ağına sahip platformu olan Youtube’un bu tarz denetimleri sıklaştırdığını biliyoruz. Daha iyi bir platform olma adına milyon takipçili kanalları kaybetme riskini göze alan Youtube’un bir diğer amacı, daha fazla reklam geliri elde etmek. Bunun için de içeriklerin kaliteli ve orijinal olmasına fazlasıyla ihtiyaç var.

İşi sıkı tutan sosyal medya devi, markalar için de kritik bir konumda. Çünkü bu platformda kendine yer bulan reklamlar, her gün milyonlarca kullanıcının ekranına geliyor. Siz de Youtube reklamları ile daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsanız hemen iletişime geçin. İşletmeniz için en ideal Youtube stratejileri ile hem satışlarınızı arttırın hem de sosyal medyanın popüler markaları arasındaki yerinizi alın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir