YouTube

Uyku Saati mi Geldi? Youtube Uyku Zamanınızı Hatırlatacak!

Youtube, yeni özelliği ile kullanıcılarını uyutmaya hazırlanıyor. Youtube videosu izlerken ya da video bitiminde ekranda uyku saati için bir bildirim çıkacak. Böylece kullanıcılar videolar arası geçiş yaparken zamanı kontrol edebilecek.

Uykunuz Gelmese De Uyku Vaktiniz Gelmiş Olabilir! 

Sosyal medya devi Youtube, kullanıcıların sağlığını korumaya yönelik güncellemelerine devam ediyor. Geçmişte çeşitli ara verme hatırlatıcıları ve günlük video izleme süresi gibi farklı özellikler platforma eklenmişti. Bunların amacı, video izleme bağımlılığını önlemekti. Youtube, şimdi de uyku zamanı hatırlatıcısı isimli yeni bir özelliğini devreye soktu.

Youtube uyku zamanı hatırlatıcısı ile arka arkaya video izleyen kullanıcıların zamanı kaçırmamaları hedefleniyor. Bu özellik ile video izlerken ya da video bitiminde ekranda çıkacak bir bildirim ile kullanıcıların vakti geldiğinde uyumaları gerektiği söylenecek.

Uyku Saati Uyarısını Kullanıcılar Belirleyecek

Youtube videosu izlerken hatırlatıcının ne zaman uyarı vereceğine kullanıcılar karar verecek. Uyarıcının ne zaman ekranda belireceği ayarlar sekmesinden düzenlenebilecek. Yeni özellik ile amaç Youtube videoları arasında kaybolup uyku düzeninin bozulmasına engel olmak. İdeal uyku saati hatırlatıcısı, dijital bir toplum sağlık uygulaması olarak da lanse ediliyor.

uyku saati

Youtube uyku saati özelliği, mobil cihazlarda kullanılmaya başlandı. Iphone ve Android işletim sistemli telefonlar, bu yeni özellikten yararlanabiliyor. Uygulamanın henüz kısıtlı bir kullanım alanı olduğu belirtiliyor. Önümüzdeki günlerde ise Youtube’da cepten video izleyen herkesin kullanımına sunulacağı ifade edildi.

Youtube’dan Halk Sağlığına Önem

Teknoloji devleri, son zamanlarda kullanıcıların sağlığına dikkat etmeleri için çeşitli uygulamaları eklemeye başladı. Konuyla ilgili yeni bir özellik de Youtube’dan geldi. Youtube’un uyku saati özelliğinin sadece bir tavsiye niteliğinde olması önemli. Son söz yine kullanıcının olacak. Kullanıcılar, reklamları geçer gibi hatırlatıcıya tıklayarak hızlı bir şekilde uyku saati bildirimini atlayıp video izlemeye devam edebilecek. Dolayısıyla yeni özellik kullanıcıları herhangi bir davranış için zorlamayacak.

Koronavirüs salgını nedeniyle insanların eve kapanıp video/dizi izleme sürelerinin artması, zaman ayarı özelliğinin gelmesindeki en önemli neden olarak gösteriliyor. Uyku saati uygulaması, Youtube’un ticari faaliyetlerini belki biraz sekteye uğratabilir; ancak toplum sağlığını koruma konusunda önemli bir adım olarak dikkat çekiyor. İşletmeler için önemli bir kazanç olan Youtube reklamları, yeni güncelleme ile belki de hedefe yönelik daha güçlü kampanyalar yaratmaya fırsat verebilir. Youtube reklamları hakkında bilgi almak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir