Dijital Yenilikler Google

Google Meet vs Hangouts: Hangisi Daha İyi?

Google Meet ve Hangouts… Google’ın dikkat çeken iki farklı görüntülü sohbet uygulaması… Peki, hangisi daha iyi?

Covid-19 salgınının yarattığı endişe dolu günler geride kalıyor gibi… Bunun söylemek için erken olsa da umut verici gelişmeler yaşanıyor. Fakat normale dönüş halen daha çok uzak.

Virüs salgını bitse de bitmese de insanlar evden çalışmaya devam edecek gibi gözüküyor. Neyse ki Zoom, Skype, Facetime gibi uygulamalar var ve insanların görüntülü chat, video konferans vb. ihtiyaçlarını karşılıyor.

Aynı kulvarda faaliyet gösteren Google’ın servislerini de unutmamak lazım. Google da Meet ve Hangouts uygulamaları ile hiç de azımsanmayacak ölçüde etkili. Peki, Google Meet mi Hangouts mu? Siz hangisini tercih edersiniz?

Google Hangouts: Günlük Grup Sohbetleri İçin En İyisi

Hangouts, görüntülü ve sesli arama platformudur. 2013 yılında yayınlanan platform, grup görüşmesi ve dosya paylaşımı imkanı da verir. Arkadaş, aile ve akrabalar arasındaki gündelik görüntülü sohbetlerin verimli bir şekilde yapılmasını hedefler. Bir Hangouts sohbetine en fazla 150 kişi davet edilebilir. Ancak video görüşmelerine en fazla 10 kişi katılabilir. Hangouts’ta sesli arama başlatmak için bir Google hesabınızın olması gerekir, ancak Google hesabı olmadan bir sohbete katılabilirsiniz.

Google Hangouts’u Gmail hesabınız, iOS veya Android uygulaması, web tarayıcınız veya Chrome aracılığıyla kullanabilirsiniz. Bir arama başlatmak için hangouts.google.com’u açmanız veya Gmail’in sol kenar çubuğundaki hangouts aracını kullanmanız yeterlidir.

Hangouts ile canlı sohbete katılmak için;

  • Hangouts listesinden bir kişi seçin veya adını veya e-posta adresini arayın ve tıklayın.
  • Video görüşmesine tıklayın.
  • Uygulamada açın ve + düğmesine dokunun.
  • Ardından kişinizin adını veya e-postasını girin ve video görüşmesi başlatmak için kamera simgesine basın.

Google Hangouts’un önemli bir dezavantajı, konuşan kişilerin ekranda gözükmesidir. Meet uygulamasındaki gibi herkesi aynı anda görmek mümkün değildir. Ancak bu durum, sohbete katılan az sayıdaki bir topluluk için problem olmayabilir.

google meet

Google Meet: Büyük Grup Sohbetleri İçin En İyisi

Google Meet, ise Google’ın işletmeleri hedefleyen video konferans hizmetidir. İşletmeleri hedeflediği için profesyonellere hitap eden bir Google aracı olduğunu söyleyebiliriz. Google ads ve geleneksel reklam kampanyaları için hazırlık aşamasında olan işletmelere fayda sağlar. İşletmenize güç katacak Google ads reklam kampanyaları hakkında canlı destek almak için tıklayın.

Meet, bir seferde en fazla 100 katılımcıya izin verir ve zamanlama, ekran paylaşımı ve gerçek zamanlı altyazı gibi özellikler içerir. Kullanıcılar toplantınıza dizüstü bilgisayarlarından veya Meet mobil uygulamasından bir web bağlantısıyla katılabilir.

Meet’ın ücretsiz sürümünü kullanmak için bir Google hesabınız olması gerekir ve video görüşmeleri 60 dakika ile sınırlıdır. Ancak Google, bu kuralı 30 Eylül’e kadar uygulayamayacağını söyledi, bu yüzden şimdilik istediğiniz kadar sohbet edebilirsiniz.

Google Meet uygulamasında katılımcılara ve görüşmeyi başlatan kişilere daha fazla denetim/kontrol hakkı verilmiştir. Örneğin Meet uygulamasında toplantı sahiplerinin;

  • Girişi kabul etme
  • Kullanıcıları reddetme
  • Katılımcıları sessize alma
  • Toplantıdan çıkarma

gibi yetkileri vardır. Buna ek olarak Meet uygulamasındaki şifreleme ve gizlilik korumaları da bulunur. Google Meet uygulamasının en önemli rakibinin bir diğer popüler video konferans platformu Zoom olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle Google’ın Meet uygulamasına daha fazla önem verdiğini ifade etmek mümkün.

Hangisi Daha İyi: Hangouts / Meet

Peki, hangisini tercih etmelisiniz? Bu sorunun cevabı beklentinize göre değişir. Hangouts, önceden online ortamlarda vakit geçirdiğiniz arkadaşlarınızla gündelik sohbetler için daha kolay bir seçenek olabilir. Ancak Meet, daha büyük grup toplantılarına ve daha sıkı güvenliğe izin veren daha doğru bir seçenektir. Bu arada Google Meet uygulamasının 30 Eylül 2020 tarihinden sonra ücretli olacağını yeniden hatırlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir