Dijital Yenilikler Web Site Güçlendirme

E-Ticaret Dönüşüm Oranı Nedir?

Kabul edelim ki bir e-ticaret girişimi inşa etmek için belirlenmesi gereken farklı kriterler var. Örneğin üzerinde dikkatle durulması gereken iki temel kriterden bahsedelim: Ne satacaksınız ve nasıl tedarik edeceksiniz? Sonraki süreç ise reklam kampanyaları ile işletmenizi tanıtmak ve de sosyal medyayı aktif kullanmak olacaktır. Bir başka önemli konu da istatistiklerden yararlanmaktır. İstatistiki bilgiler, işletmenizin ne durumda olduğu konusunda bilgi verebilir. Bu nedenle e-ticaret sitenizin dönüşüm oranı hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.

E-Ticaret Dönüşüm Oranı: Online Başarı Ölçümü

Giderek daha rekabetçi hale gelen dijital alışveriş dünyasında, müşterileri işletmenizden ürün satın almaya teşvik etmek için dikkat etmeniz gerekenler var. Bu eylemlere kısaca dönüşüm diyebiliriz. İşinizi kurmayı ve gelirlerinizi artırmayı planlarken izlemeniz gereken en önemli metrik budur.

Dönüşüm kendi kendine gerçekleşmez, bunun için birtakım müdahalelerde bulunmak gerekir. O halde, genellikle işletmeden işletmeye farklı bir tanımı olabilen e-ticaret dönüşüm oranı kavramını tanımlayalım.

Dönüşüm oranı, e-ticaret sitenizi ziyaret eden ve gerçekleşmesini umduğunuz işlemleri tamamlayan müşterilerinizin yüzdesidir. Bir e-ticaret sitesinin ürün satma amacında olduğunu düşünürsek, ürün satan e-ticaret işletmelerin dönüşüm oranları yüksektir. Ancak dönüşüm oranını ilgilendiren tek etken ürün satışları değildir.

E-Ticaret Dönüşüm Oranını Ne Etkiler?

Dönüşüm oranını tanımlarken şu sözün altını çizmekte fayda var: Gerçekleşmesi istenen işlemleri uygulayan site ziyaretçileri… Gerçekleşmesi istenen eylemler tanımı içinde ürün satma davranışından çok daha fazlası olabilir. Örneğin;

  • Alışveriş sepetine ürün eklemek
  • Sosyal medya etkileşimi
  • Form doldurmak
  • Siteye kayıt olmak
  • Kullanıcılara aradıklarını hemen sunmak

Dönüşüm oranı, birçok aktiviteden etkilenebilir. Bu nedenle kapsamlı bir konu olarak bilinse de temel olarak online alışveriş sürecinin her aşamasıyla ilgilidir.

e-ticaret dönüşüm oranı

İdeal Dönüşüm Oranı Kaç Olmalıdır?

Bu konuda farklı görüşler olsa da ideal oranın % 1 ve % 2 arası olduğu söylenir. Bu oranı %2’den de arttıranlar için harika gelişmelerin yaşandığını söylemek mümkündür. Peki, e-ticaret dönüşüm oranı nasıl hesaplanır?

Basit bir matematik, dönüşüm oranını bulmaya yeterlidir. Konu hakkında verilen geleneksel ve en anlaşılır örnekten gidelim.

 Dönüşüm Oranı Formülü

  • Diyelim ki verdiğiniz bir sosyal medya reklamına 5.000 kişi tıkladı.
  • Tıklayanların 400’ü siteniz üzerinden bu ürünü satın aldı.
  • 400 / 5000 = Dönüşüm oranınız % 0,08

Satın alan ziyaretçileri, reklama tıklayanlara böldüğünüzde bu oranı hesaplamış olursunuz. Ürün satın alan ziyaretçilerin yanı sıra sepete ürün ekleyen veya form dolduran kullanıcılar için de bu oranı hesaplayabiliriz.

Dönüşüm Oranı Neden Önemli?

Çünkü başarı grafiğinizi gösteren net bir veridir. Bu veriye bakarak e-ticaretinizin gelecekteki yol haritasını belirleyebilirsiniz. Aynı şekilde eksik ve güçlü yönlerinizi de gösterdiği için doğru analiz yapmanız için son derece faydalı bir bilgidir.

E-Ticaret dönüşüm oranınızı arttırmak için gerçekleşmesini istediğiniz eylemlerin sayısını çoğaltmalısınız. Ancak ilk olarak e-ticaret işletmenizi sosyal medya ve Google gibi dijital platformlarda duyurarak işe başlayabilirsiniz. Bu konuda sizi yardımcı olacak pazarlama ekibi ile iletişime geçebilirsiniz. Konuyla ilgili ücretsiz bilgi almak için 👉 HEMEN TIKLAYIN 👈

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir