Dijital Yenilikler Google

Google Shoploop: Yeni Bir Online Alışveriş Tarzı

Google, geçtiğimiz ay e-ticaret sektörüne yeni bir soluk getirecek olan projesini duyurdu. Adı Shoploop olan bu proje, Google birimi Area 120 tarafından geliştirildi. Shoploop isimli bu yeni girişimin temel amacı, kullanıcıların aradıkları ürünü bulmalarına, incelemelerine ve satın almalarına yardımcı olmak.

90 Saniyelik Videolu Tanıtım: Google Shoploop

Platformu e-ticaret sitelerinden ayıran temel özelliği, videolu olması. Shoploop’u ziyaret eden kullanıcılar, ürün tanıtımlarını bir video eşliğinde izleyebiliyor. Videoların süresi ise maksimum 90 saniye. 90 saniye ya da daha az süreli videoları izleyen kullanıcılar, direkt olarak ürünlerin satışa sunulduğu web sitesine tıklayıp ürünü satın alabiliyor.

Google Shoploop platformu, bir yanıyla Instagram ve Youtube’dan tanıtılan video tanıtımlarına benziyor. Çünkü Shoploop uygulamasında ürün tanıtımları yapan gerçek kişiler. Bu yönüyle Shoploop uygulamasının Youtube ve Instagram’daki ürün tanıtım videolarından bir farkı yokmuş gibi görünüyor. Fakat Google Shoploop yöneticilerine göre durum hiç de öyle değil; çünkü Shoploop insanların online alışveriş deneyimlerini daha da pratik hale getiren bir uygulama.

Çünkü günümüzdeki online alışveriş süreci genel olarak şu şekilde işliyor: İnsanlar önce instagram ya da youtube gibi platformlardan ürün videolarını izliyor ve daha sonra e-ticaret sitelerine yöneliyor. Google Shoploop ise bu süreci kısaltıyor. Dolayısıyla Google alışveriş platformu shoploop, ürün videosunu izleyip hemen satın alabileceğiniz bir yer…

google shoploop

Mobilden Pratik Alışveriş

Google shopping uygulaması, mobil cihazlar için geliştirilmiş bir platform, ancak masaüstünden de kullanılabiliyor. Uygulamanın orijinal web sitesini görmek için tıklayın. Mobilden daha ergonomik bir kullanım sunduğunu belirtmekte fayda var.

Google, bu yeni alışveriş uygulamasında an itibariyle güzellik ve makyaj malzemelerine odaklanmış durumda. Uygulamada yer alan ürün kategorileri şu şekilde:

  • Makyaj
  • Cilt bakımı
  • Saç
  • Tırnak

Platform genel olarak kadınların ilgi alanına giren ürünleri odak noktasına alsa da ilerleyen günlerde daha farklı ürün içeriklerine de yer vermesi bekleniyor; tıpkı masaüstü kullanımın daha pratik hale gelmesinin beklendiği gibi…

Google, bu hamlesi ile yeni bir alışveriş mecrası yaratarak kullanıma sunmuş oldu. Özellikle koronavirüs pandemisi nedeniyle e-ticaret sitelerine ilginin yoğun olduğu bir dönemde böyle bir uygulama kullanıcılara cazip gelebilir. 

Hızlı ve Pratik E-Ticaret

Shoploop uygulaması, e-ticaret sitelerinin reklam stratejilerini de etkileyebilir. Platformda yer almak isteyen markalar, reklam harcamalarını yeniden gözden geçirmeyi düşünebilir.

E-ticaret siteleri reklam verme ve dijital pazarlama stratejileri, her geçen gün önemini arttırıyor. Siz de sosyal medya platformlarında organik olarak müşterilerinizi yakalamak için hemen harekete geçin. Ayrıca sponsorlu paylaşım ve reklam stratejileri ile de ürün ve satışlarınızı arttırmanız mümkün. Konu hakkında canlı destek için 👉 hemen iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir