Dijital Yenilikler Google

Google Trend: Dijital Yol Gösterici

Google’ı hiç kullanmayan birini tanıyor musunuz? 2020 verilerine göre dünyada yaklaşık 4,5 milyar, Türkiye’de ise 55 milyondan fazla internet kullanıcısı var. Rakamlar baş döndürücü olsa da bu kitle içinde şu ana kadar Google’a yolu düşmeyen insan sayısı oldukça azdır; gün geçtikçe kiminin daha az giriş yaptığı bir ortamken, kimi için de oldukça önemli bir kaynaktır. Aktif internet kullanan herkesin her gün tıkladığı Google, aynı zamanda trend olan gelişmeleri ve insanların ilgi alanlarını ortaya dökme konusunda da bir uzmandır. Saniyede 40.000’den fazla arama sorgusu işleyen Google’ın tüm hünerleri ile dijital çağın zihin açıcı platformu olduğunu söyleyebiliriz.

Yazının girişindeki soruya geri göndersek; her şeyin dijitalleşmeye başladığı günümüzde Google’dan faydalanmamış internet kullanıcıları bulmak epey zor olsa gerek.

İnsanlığın Ortak Kılavuzu

Google, insanların günlük yaşam tarzlarında kökleşmiş bir araç olduğunu kanıtladı. Her geçen gün daha da artan saniyelik on binlerce arama sorgusu, bunun en önemli ispatı. Dev arama motoru, insanların belirli bir konuyla ilgili soruları veya sorguları varsa başvurdukları merkez haline geldi.

Bununla birlikte ilginç olan ise insanların yaptığı aramalarla ilgili veri toplamasıdır. Google, bu özelliği nedeniyle de pazarlamacıların, işletme ve reklamcıların ilgi odağı olan dijital bir platformdur. Yalnızca bilgi almak istediğimizde değil, herhangi bir fikri veya faaliyeti başkalarına duyurmak istediğimizde de başvurduğumuz ilk kaynaklar arasında da Google vardır.

Google Trend ile Tanışın!

Google trend, ilginin ne yöne doğru kaydığını gösteren bir Google uygulamasıdır. Böyle söyleyince çok fazla şey ifade etmiyor olabilir ancak insanların davranışlarını analiz etmekle uğraşan dev sektörler için gerçekten oldukça harika bir araç! Google trend uygulaması, büyümek isteyen yatırımcı ve kobiler için de aynı şekilde değerine değer katan pratik bir analiz yöntemidir.

  • Google Arama Motoru
  • Google Haberler
  • Google Görseller
  • Google Alışveriş
  • Youtube

Google Trends, yukarıdaki mecralarda kullanıcıların arama davranışlarını gösterir. İnsanların hangi konularla ilgilendiğini ve geniş kitlelerce merak edilen gelişmelerin neler olduğunu deşifre eder. Yalnızca aramalarda hangi konuların ve sorguların popüler olduğunu görmelerine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda belirli bir süre içinde belirli aramaların ne sıklıkta yapıldığını içeren verilere erişim sağlar.

Google Trend Avantajları Nelerdir?

Google Arama Trendleri, dünyadaki birçok işletme için önemli bir araç haline gelmiştir. Google Trends’in reklam verenlere ve pazarlamacılara sunduğu bazı avantaj ve fırsatlarını inceleyelim.

En Yeni Trendleri Belirleyin

Google Arama Trendi ana sayfasında çeşitli ülkelerde popüler olan konular bulunur. Gündemdeki gelişmeler ile ilgili olan bu bilgiler, içerik oluşturmak ve stratejilerini şekillendirmek isteyen reklam verenler tarafından kullanılabilir.

Pazarlama Performansını İzleme

İşletmelerin pazarlama ve marka performanslarını izlemelerinin ve ölçmelerinin birkaç yolu vardır. Bunlardan biri Google Trendler aracıdır, çünkü ürününüze veya markanıza ne kadar etkinlik veya ilgi gösterildiğini keşfetmenize yardımcı olabilir.

Arama Hacmi Dizini, markanızın veya “anahtar kelimenizin” en sık hangi dönemlerde arandığını keşfetmenizi sağlar. Popülerlik zirvelerini ve kullanıcıların ürününüzle veya markanızla ne kadar etkileşimde bulunduğunu görüntülemenize olanak tanır.

google trend
İlgilenilen Alanları Ve Bölgeleri Tanıma

Hangi ülkelerin veya bölgelerin araştırdığınız anahtar kelimeyle yakından ilgilendiğini görmek mümkündür. Bu paha biçilmez bilgiler, doğru kitleleri hedeflemenize yardımcı olurken etkili reklam kampanyaları oluşturmanıza da fırsat verir. Belirli bir konu bir ülkede hiç popüler olmasa da, bir sonraki ülkede yoğun bir trend olabilir.

En İyi Performans Gösteren Anahtar Kelimeleri Seçin

Web sitenize trafik artırmak için sağlam bir SEO stratejisi gereklidir. Google Arama Trendleri’nin yardımıyla, hangi kelimelerin sık sık sorgulandığını bulmak daha kolaydır. Google Searching Trends ile anahtar kelimeleri test edebilir ve potansiyel başarılarını ölçebilirsiniz.

Rakip Kontrolü

Bu aracın avantajlarından bir diğeri de rakiplerinizin performansını analiz etme imkanı vermesidir. En iyi rakip analiz biçimi olmasa da, ürünlerinin, markalarının veya hizmetlerinin Google’ın arama motorlarında ne sıklıkta arandığının iyi bir resmini sunar.

Google trend uygulamasını başarılı bir reklam stratejisinin ilk adımı olarak görebiliriz. Eğer siz de reklam çalışmanızı en çok aranan kelimeler ve trend olan konular üzerine şekillendirmek istiyorsanız, hemen tıklayın ve Google Trend aracını kullanmaya başlayın!

Sektörde Fark Yaratın!

Profesyonel bir desteğe ihtiyacınız olursa iletişime geçmekten çekinmeyin!

Google Reklam Ofisi

Online Destek için Tıklayın

Whatsapp Destek: 0553 842 70 12

İşletmenizi, fikrinizi veya herhangi bir projenizi dijitalde popüler hale getirmenin daha da kolay yolları var. Google reklam ajansı ile hemen iletişime geçin ve hayalini kurduğunuz noktaya emin adımlarla ulaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir