Facebook

Facebook ve Wikipedia Ortaklığı Geliyor

Facebook, Google’a benzer şekilde Wikipedia destekli bilgi panellerini arama sonuçlarında göstermeye hazırlanıyor. Hazırlık aşamasındaki yeni güncelleme tamamlanırsa Facebook’ta herhangi bir konu hakkında bilgi almak için arama yapan kullanıcılar, wikipedia kaynaklı bilgilere Facebook’tan çıkmadan ulaşabilecek.

Facebook’tan Ayrılmadan Doğru Bilgiye Ulaşmak

Sosyal medya platformları, kullanıcılarına doğru bilgiler verme konusunda çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Twitter’ın binlerce sahte hesabı kapatması, konuyla ilgili akla gelen en taze örneklerden. Buna ek olarak geçmişte Instagram ve Youtube gibi devler de yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek adına farklı güncellemelerle karşımıza çıkmıştı.

Facebook ise diğer sosyal medya platformlarına göre bu konuda daha hassas. Çünkü 2 milyardan fazla kullanıcı sayısı ile dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu konumunda. Bu nedenle diğer sosyal ağlara göre doğru bilgiler sunmak için biraz daha fazla özen gösteriyor. Facebook’un bu konudaki çalışmaları da aralıksız bir şekilde devam ediyor. Platformun konuyla ilgili son çalışması ise wikipedia kaynaklı ve popüler internet sitelerindeki güncel makaleleri kullanıcılarına açmak oldu.

Facebook ve Wikipedia Ortaklığı

Güncelleme sonrası Facebook arama çubuğuna herhangi bir kelime veya isim yazıldığında ekranın sağ tarafında vikipedia sitesindeki bilgiler yer alacak. Aynı zamanda ekranın ortasında da aranan konu ile ilgili güncel köşe yazıları ve bilgi içeren makaleler yer alacak.

Örneğin Techcrunch internet sitesinde yer alan bilgiye göre Facebook arama çubuğuna Donald Trump yazıldığında karşımıza çıkacak ekran görüntüsü şu şekilde olacak.

facebook

Buna ek olarak Facebook arama çubuğuna Joker yazıldığında ise bilgi dökümü şu şekilde:

Facebook ve Wikipedia ortaklığının en önemli yanı ise kullanıcıların Facebook’tan ayrılmayacak olmaları. Kullanıcılar, böylece Facebook’tan çıkmadan Wikipedia bilgilerine ulaşabilecek. Böylece platform içinde daha da fazla vakit geçirecek.

Facebook, en çok üyesi bulunan sosyal medya ağı olsa da popülerliği azalmaya devam ediyor. Instagram’ın yükselişe geçmesi ve daha farklı alternatiflerin de yakın zamanda sosyal ağlar arasında yer alma ihtimali, Facebook’un prestijini korumak için farklı yollara başvurmasına neden oluyor.

Hazırlıklar tamamlandıktan sonra Wikipedia bilgileri Facebook’ta yer alacak. Facebook’un bu hamlesi, istenen başarıyı getirecek mi hep birlikte göreceğiz.

 Sosyal Medya Reklam İşbirliği

Bu arada 2020 ABD başkanlık seçimleri yaklaşırken sosyal medya platformları, reklam konusundaki tavırlarını ortaya koymaya başladı. Twitter, siyasi reklam almayacağını açıklarken Facebook bu konuyla ilgili tarafını belli etmedi, ancak sosyal medya devinin siyasi reklamlara ev sahipliği yapacağı biliniyor.

Önemli bir reklam mecrası olan Facebook, kampanyalarıyla her kesimin farklı özelliklerini ön plana çıkarıyor. Reklam ve kampanyalar hakkında bilgi almak için tıklayın. Siz de reklam ve kampanyalarınızla Facebook’ta yer alıp adınızı geniş kitlelere duyurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir