Dijital Yenilikler Google Google Ads

Google’dan Yeni Pazarlama Aracı: Yükselen Perakende Kategorileri

Google, 2020 Mayıs ayında işletmelerin işine yarayacak önemli bir servisini kullanıma sundu. Yükselen Perakende Kategorileri (Rising Retail Categories) adını taşıyan yeni Google servisi, Türkiye’deki Google aramalarında son hafta veya ay içinde hangi ürün aramalarının hızla yükseldiğini gösteriyor. Yükselen Perakende Kategorileri isimli yeni pazarlama aracı ile işletmeler, tüketici trendlerini hızlı bir şekilde keşfedebilir ve yeni müşterilerine kolaylıkla ulaşabilir.

Yükselen Perakende Kategorileri Aracı Nedir?

Gerçek bir iş planı, önseziler üzerine kurulmaz. Elde somut verilerin olması gerekir. Dijital pazarlama ajansları da ön hazırlık sonrasındaki somut veriler üzerinden stratejilerini sağlam temeller üzerine kurar. Çünkü detaylı bir pazar analizi yapıp bu verilere göre aksiyon almak, iş stratejilerinde başarılı olmanın başlangıç noktasıdır.

Geçtiğimiz günlerde Google, bu konuda işletmeler için büyük önem taşıyan bir servisini ücretsiz olarak kullanıma sundu.Yükselen Perakende Kategorileri servisinden yararlanan kobiler, tüketicilerin değişen arama trendlerini kolaylıkla keşfedebilecek. Böylece hangi ürünlerin daha fazla talep gördüğü de hemen anlaşılabilecek.

Yükselen Perakende Kategorileri aracı, işletmelerin içerik yönetimlerinden sosyal medya stratejilerine kadar geniş bir pazarlama ağını ilgilendiriyor. Google’ın bu servisindeki verileri dikkate alanlar, müşterilerinin değişen davranışlarını sağlıklı bir şekilde tespit edebilecek. Bu da işletmelerin daha fazla gelir getiren kampanya ve stratejiler geliştirmesi anlamına geliyor.

Pazarlama Sürecinde Covid-19 Etkisi

Google’ın yükselen arama trendlerini sunmasında covid-19 salgınının etkisi ön planda. Google’ın Thinkwith isimli blog adresinde konuyla ilgili yer alan ifadeler şu şekilde:

“İnsanlar Nisan ayında salgından dolayı evlerinde daha fazla vakit geçirdi. Bu durum; ev aletleri, yapboz ve bulmacalara olan ilginin artmasına neden oldu. Mayıs ayında ise ABD’de en yoğun ilgi dikiş makineleri ve fırın malzemelerine oldu. İngiltere’de ise insanların en çok tetherball (açık alanda oynanan bir oyun) malzemesi ve tebeşirler üzerine arama yaptıklarını gördük.”

Google tarafından yapılan bu açıklama, covid-19 döneminde insanların arama yaptığı kelimelerin ve satın alma davranışlarının değiştiğini gösteriyor. Dolayısıyla işletmeler de Yükselen Perakende Kategorileri aracı ile insanların neye daha çok ihtiyacı olduğunu öğrenebilecek ve kampanyalarını buna göre hazırlayabilecek.

İnsanların Neye İhtiyacı Olduğunu Hemen Keşfedin!

Yükselen Perakende Kategorileri aracı, aramalarla ilgili veri sunan diğer servislere göre daha avantajlı. Google Trends servisi de bu konuda işletmelere fikir veriyor ancak Google Trends, hangi ürün kategorisinde arama yapmak istediğinizi bildiğiniz zaman faydalı olan bir pazarlama aracıdır. Ancak tam olarak ne aramanız gerektiğini bilmiyorsanız ve yine de trend olan ürünleri bulmak istiyorsanız, Yükselen Perakende Kategorileri ile nokta atışı yapabilirsiniz.

pazarlama / yükselen perakende kategorileri

Bu Araç ve Sunduğu Veriler Nasıl Kullanılır?

Yükselen Perakende Kategorileri aracı;

  • En çok trend olan ürün kategorilerinin bir listesini ve bu kategorideki tüketici ilgisinin aydan aya ne kadar değiştiğini sunar.
  • Sadece aylık verileri değil; aynı zamanda haftalık ve yıllık olarak da tüketici davranışlarını ölçme imkanı verir.
  • Bir ürün kategorisine tıkladığınızda o ürünle ilgili en çok aranan kelimeleri gösterir.
  • Hangi şehirden ne kadar kelime arandığına dair bilgiler yer alır.
  • Aynı zamanda diğer ülkelerde en çok aranan ürünlerin bilgisini de size verir.

Google, bu yeni aracı ile sunduğu verileri haftalık olarak güncelliyor. Hangi şehirde en çok ne aranmış, insanların ilgisi hangi ürüne doğru kaymış? Tüm bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını Yükselen Perakende Kategorileri aracı ile öğrenebilirsiniz. Daha sonra bu verileri içerik üretimi ve ürün tanıtımı yaparken doğru stratejiler geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Google’ın bu yeni aracı, aynı zamanda sosyal medya ve Google reklam kampanyalarınızda da istediğiniz verimi almanıza yardımcı olacaktır. Hedefe odaklanan ve kısa sürede başarı getirip kazançlarınızı arttırmanızı sağlayacak yeni kampanyalar geliştirmeniz artık çok daha kolay!

Değişen tüketici davranışları ile uyumlu yeni Google kampanyaları ve sosyal medya stratejileri geliştirmek için tıklayın ve bilgi alın. Böylece hedefinize daha hızlı ulaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir