Dijital Yenilikler Instagram

Instagram Yukarı Kaydır Özelliği Herkese Açılacak Mı?

ABD’deki polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı protestolar, tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Koronavirüs gündemini bile geride bırakan protesto ve gösteriler, Instagram’ın takipçi sayısı fazla olan hesaplara kullanma hakkı verdiği bir uygulamasında değişiklik yaratabilir. Gösterilere katılan binlerce kişinin Instagram’dan isteği şu: Instagram Yukarı Kaydır özelliği herkese gelsin!

Instagram Kullanıcılarından Önemli İstek

Polis şiddeti ve ırkçı saldırıları protesto eden insanların doğru bilgiye ulaşma ve bu bilgileri yayma adına önemli yardımlara ihtiyaçları var. Instagram, en popüler sosyal ağlardan biri olduğu için bu konudaki en önemli araçlardan biri. Fakat instagram üzerinden doğru ve güncel bilgilere ulaşmak ve bu bilgileri ulaştırmak diğer sosyal ağlara göre biraz zor.

Twitter, bir haberi yayma adına en hızlı sosyal ağ konumunda. Bir tweet ile dünyanın her yerine ulaşmak son derece kolay. Aynı şekilde Youtube da bu konuda twitter kadar etkili. Fakat Instagram, diğer sosyal ağlar kadar pratik değil. ABD’deki gösterilere katılanlara göre en büyük engel Yukarı Kaydır özelliği… Yukarı Kaydır özelliği, 10,000 ve üzeri takipçisi olan hesapların kullanabileceği bir Instagram Hikaye uygulamasıdır. Bu nedenle yukarı kaydır özelliğini milyonlarca kişi kullanamıyor.

instagram yukarı kaydır

Instagram Yukarı Kaydır İçin İmza Kampanyası

Geçtiğimiz günlerde ABD ve dünyanın diğer ülkelerinde protestolara katılanlar, Instagram üzerinden olan biteni diğer insanlara aktarmakta zorluk yaşadı. Çoğu kişinin Instagram’da 10,000’den az takipçisi olduğunu düşünürsek; hikayeden link paylaşımı sınırlı sayıda hesapların kullanımına açık. Dolayısıyla protestolara katılanlar hikayelerinden link veremediği için çeşitli internet sitelerindeki önemli ve güncel bilgileri hızlı bir şekilde yayamıyor.

Twitter ve Youtube gibi platformları kullanmaktansa protestocuların isteği, Yukarı Kaydır özelliğinin herkese açılması… Geçici bir talep gibi görünmesine rağmen konuyla ilgili ciddi bir adım da atıldı. Yukarı Kaydır özelliğinin herkese gelmesi için bir kampanya başlatıldı. İsteyenler change.org üzerinden kampanyayı destekleyebiliyor.

Instagram konuyla ilgili net bir fikir belirtmedi. Ancak Instagram, bu konudaki kararını değiştirmezse veya esnetmezse takipçilerinin önemli bir bölümünü kaybedebilir.

Instagram Yukarı Kaydır Özelliği Neden Var?

Yukarı Kaydır / Swipe Up bir pazarlama aracıdır. Genellikle markalar, ünlüler ve influencer’ların kullanımına sunulan bir özelliktir. Hesaplar, bu özelliği Youtube videolarını, herhangi bir internet sitesini duyurmak veya haber bültenleri paylaşmak için kullanır. Yukarı kaydır özelliği, Instagram reklamları kadar hedefe odaklı ve etkileyici bir tanıtım/pazarlama aracıdır. Hikaye reklamları ve Instagram kampanyaları hakkında daha fazla bilgi almak ve reklam vermek için tıklayın.

Yukarı kaydırma özelliği mevcut koşullar altında, birisinin takipçisi ne olursa olsun aktivist kuruluşlara, materyal okumaya, haberlere ve daha fazlasına hızlı bir şekilde bağlantı paylaşmak için güçlü bir araç olabilir.

Fakat 10.000’in altında takipçisi olanlar, profillerine bir bağlantı göndererek “biyo bağlantı” rotasını kullanmak gibi alternatif yöntemler kullanmak zorunda kalırlar. Bağlantıya ulaşmak için kullanıcının nispeten zorlu sayılabilecek adımlar atması gerekir. Dolayısıyla bu işlemler, deneyimi kesintiye uğratıyor.

Gelen haberlere göre Instagram, bu özelliğin herkese açılıp açılmayacağı ile ilgili fikir beyan etmeyi reddetti. Önümüzdeki günlerde Instagram’ın bu konuyla ilgili yeni bir güncelleme yapması da beklenmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir