Dijital Yenilikler Web Site Güçlendirme

Kriz Yönetimi Kriz Zamanlarında 8 Satış Stratejisi

Bu yazıda, kriz zamanlarında satış yapmaya devam etmenize ve ekonomi düzelmeye başladığında daha iyi bir şekilde ortaya çıkmanıza yardımcı olacak stratejilerden bahsedeceğiz. Zor zamanlarda ayakta kalmak için iyi bir kriz yönetimi gerekiyor. 2020’nin bahar aylarında kriz ile yüzleştik fakat etkisi halen hissediliyor. Daha da artmasından korkuluyor fakat etkilenmemek için pratik bir şekilde uygulanacak yöntemler var.

E-Ticaret Satış Stratejileri: Krizi En Az Hasarla Atlatmak

Salgın döneminde aynı geliri korumak zor. Fakat bu durum ekonomik durum iyileşene kadar e-ticaretinizin ayakta kalmasına yardımcı olacak kadar satış yapmanın imkansız olduğu anlamına gelmez. Bunun için kendinize sormanız gereken en önemli soru şudur:

“Kriz müşterilerimi nasıl etkiliyor?”

Diğer bir deyişle:

 1. Birkaç ay öncesine kıyasla ihtiyaçları nasıl değişti?
 2. Gelirleri ne ölçüde azaldı?

Bu konular hakkında fikriniz yoksa stratejileriniz çok daha az etkili olacaktır. Dolayısıyla kitlenizin mevcut ihtiyaçlarını bilerek işe başlamak sizin için her zaman bir artı olacak!

1. Tahmin ve Beklentilerinizi Gözden Geçirin

En büyük problem, ani bir krizin (coronavirüs salgını) tüm planlarınızı alt üst etmesidir. Bu durum, müşterilerinizin önceliklerini değiştirir. En doğrusu çevrimiçi mağazanız için yeni bir iş planı yapmanız…

Yeniden Düşünün…

 • Reklam kampanyalarınızı, içeriklerinizi, sosyal ağ paylaşımlarınızı
 • Ürün kataloglarınızı
 • Gelir ve gider tahminlerinizi

Çok iyi stratejiler üretseniz de satışlarınızda bir düşüş neredeyse kaçınılmaz. Bu nedenle harcamalarınızı yeniden yapılandırmaya hazır olun. Ayrıca, krizlerin sürekli değiştiğini ve son derece değişken ortamlarda olduğunu unutmayın, bu nedenle tahmininizin geçerlilik süresini kısaltın; yani kısa süreli planlar yapın. Örneğin, 6 aylık bir plan yerine 3 aylık planlar hazırlayın.

2. Satış Odaklı Olun Ancak Satmaya Çalışmayın

Bu bir çelişki değil; aksine işe yarar bir strateji. Kriz anlarında reklam kampanyaları hazırlamak, sizi fırsatçı bir şirket gibi gösterebilir. Bu da marka imajınıza zarar verir. Bu halde yapmanız gereken şu olmalı:

“Müşterilerinizin sorunlarını yüksek değerli içerikle çözmeye çalışmak”

Örneğin, evden çalışmayı uygulamak isteyen şirketleri hedefliyorsanız, takviminize ekleyebileceğiniz birkaç gönderi fikri şunlar olabilir:

 • Uzaktan çalışma için en iyi dizüstü bilgisayarlar
 • Uzaktan çalışmayı işinize nasıl uygulayabilir ve üretkenliğinizi nasıl sürdürebilirsiniz?
 • Evden çalışmayı ekonomik hale getirmek

İyi bir kriz yönetimi için ipucu: Yüksek değerli içerik yaratmak ve bunu nasıl kullanacağınız hakkında kafa yormak…

3. Kriz Yönetimi ve Konumlandırma: Fiyattan Önce Kalite

Kriz zamanlarında, birçok işletme, pazarda rekabetçi kalabilmek için satış stratejisi olarak fiyatlarını düşürmeyi tercih ediyor. Fakat bu durum önemli bir sorun doğurur; satışlarınızdan kar etmemek gibi… Böyle bir durum işletmenize zarar verebilir; çünkü satış arttıkça kayıp artar.

Çıkmaza düşmeyin çünkü bunun da çözümü var: Bu çözüm şu: Daha iyi konumlandırma için ürünlerinizin kalitesine vurgu yapmak ve katma değerini kullanmak… Kriz yönetimi için ihtiyacınız olan bu konuyu 4. maddede ele alalım.

4. Satışlarınızı Arttırmak İçin Yeni Teklifler Sunun

Müşterilerinizin ihtiyaçlarına uygun oldukları sürece ara sıra teklifler sunmak, fiyatları düşürseniz de gelir elde etmenin iyi bir yoludur.

İkinci maddedeki evden çalışma hedefinde olan şirket örneğini hatırlarsak, satış yapmak için indirim yapabilirsiniz. Tabi tek yöntem indirim yapmak değil;

 • Tamamlayıcı ürün paketi (dizüstü bilgisayara ek olarak mouse ve mouse pad)
 • Belirli sayıda ürüne ücretsiz gönderim
 • İki ürün alana bir ürün bedava

Bu örnekleri beklenti ve iş potansiyelinize göre arttırabilirsiniz.

5. Bağlılığı Teşvik Etmek

Bir müşterinin sadakatini korumak normal bir zamanda zordur ve ekonomik kriz sırasında daha da zordur. Bu nedenle, daha iyi konumlandırma elde etmek için ürünlerinizin kalitesini kullanmak çok önemlidir. Eğer sadece fiyat odaklı olursanız, başka biri gelip sizinle aynı ürünü daha düşük bir fiyata sattığında kayıp oranınız artacak.

Bunun yerine sadakat programlarınızı geliştirmek ve mevcut müşterilerinizi mutlu etmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Müşteri sadakati oluşturursanız, krizin en kötü anında bile müşterilerinizin ilk tercihi siz olursunuz.

kriz yönetimi

6. Satın Alma Sürecini En Basit Hale Getirin

Bildiğiniz gibi aşırı karmaşık bir satın alma süreci, müşterilerin satın almadan çevrimiçi mağazanızdan ayrılmalarının en yaygın nedenlerinden biridir. Dolayısıyla zorlu bir satın alma süreci, özellikle satışların az olduğu bir dönemde yapılmaması gereken bir hata.

Satışlarınızı arttırmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • Ödemenizi basitleştirin.
 • Alışverişi taksitlendirin.
 • Ödemeyi erteleme koşulları sunun.
 • Kargo ve nakliye konusunda yardımcı olun.

Kriz sırasında satış yapmaya devam etmek için müşterilerinizin deneyimlerine odaklanmayı ihmal etmeyin.

7. Kullanıcı Deneyimini Optimize Edin

Müşteri kaybının en yaygın nedenlerinden biri de olumsuz bir kullanıcı deneyimi sunmaktır. Bir müşteri, e-ticaret sayfanızı ziyaret ettiğinde rahat rahat gezinemezse bir süre sonra sitenizi terk eder. Bu nedenle müşterilerinize nereye tıklamaları konusunda yardımcı olmalısınız. Bunu yapmanın en kolay yolu sade ve pratik bir site tasarımı hazırlamaktır.

Şu maddeleri dikkate alırsanız, kullanıcı deneyimini daha olumlu hale getirebilir ve müşterilerinizin sitenizde kalmasını sağlayabilirsiniz:

 • Web sitenizde gezinmek için izlemeleri gereken yolu gösterin.
 • Sitenizin ara yüzünü basitleştirin.
 • Arama bölümü dahil edin.
 • Ürünleriniz hakkında bilgi verin.

Bu adımları izlemek, krizin en kötü anında bile dönüşüm oranınızı yüksek tutmanıza yardımcı olacaktır. Konu hakkında daha fazla bilgi almak için şu yazımıza tıklayabilirsiniz ► E-ticaret sitenizi gezilebilir hale getirmek için öneriler

8. Trend Değişikliklerini Analiz Edin

Son olarak kriz anında satış yapmak için müşterilerinizin ihtiyaçlarını analiz edin. Bunun için iki farklı araçtan yardım alabilirsiniz:

Birincisi Google Trend… Bu araç önümüzdeki birkaç ay içinde hangi ürünlerin daha iyi satılacağını belirlemek için kullanıcı aramalarındaki dalgalanmaları analiz etmenizi sağlar. Bu nedenle, hangi dizüstü bilgisayar markasının en çok sattığını veya şirketlerin yeniden masaüstü satın almaya başlayıp başlamadığını öğrenebilirsiniz.

Diğeri ise e-ticaret sitenizdeki dahili arama motorunuz… E-ticaret sitenizde yapılan aramaları analiz etmek, kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını öğrenmenin en güvenilir yoludur. Aslında, hiç sonuç vermeyen aramalardan oldukça ilginç sonuçlar bile çıkarabilirsiniz. Kendi sitenizdeki dahili arama motorunun web analitiği verilerini içeriyor olması gerektiğini belirtelim.

İşin özü, müşterilerinizi dinlemek ve onlara tam olarak ihtiyaç duydukları şeyi sunmaktır. Bunu yaparsanız bu belirsiz zamanlardan geçmek, sizin ve e-ticaret mağazanız için çok daha kolay olacaktır.

Potansiyel Müşterilerinize Ulaşın

Son olarak reklam ve kampanya çalışmalarına da önem verebilirsiniz. Bunun için ayıracak zamanınız yoksa reklam ajansları ile işbirliğine gidebilir, profesyonel bir destek alabilirsiniz.

Reklam ve kampanya çalışmaları hakkında bilgi almak için tıklayın. Reklam profesyonelleri ile canlı chat veya telefon görüşmesi yapın. Böylece e-ticaret sitenizi yükseltmenin ipuçlarına ulaşarak kriz döneminde satışlarınızı arttırma şansı yakalayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir