Dijital Yenilikler

E-Ticaret Sitenizi Gezilebilir Hale Getirmek İçin 6 Öneri

E-ticaret sitenizi gezilebilir hale getirmenin neden önemli olduğunu şu yazımızda anlatmıştık. Şimdi ise bunu mümkün kılmanın püf noktalarından bahsedeceğiz.

1. Ürünlere Pratik Ulaşım

E-ticaret satışlarınızı arttırmak için ilk önce ziyaretçilerinize istediklerini verin: ürünlere hemen ulaşmak… Bir e ticaret sitesini ziyaret eden kullanıcı, aradığı ürüne kısa sürede ulaşmak ister. Bu yüzden web sitenizin ürünlere ulaşım konusunda hızlı olup olmadığından emin olun.

  • Bu noktada ziyaretçilerinizin ana sayfanızdan ürünlerinize kısa sürede ulaşmaları son derece önemli. Kullanıcılar ana sayfanızdan 3 tık ile aradığı ürüne ulaşıyorsa bu oldukça iyi… Tıklama ne kadar artarsa kullanıcının sıkılıp sitenizi terk etme ihtimali de o oranda artar.
  • Sitenizi anahtar kelimelerle optimize edin; ayakkabı modelleri, saat/takı vb. gibi… Böylece kullanıcılar aradıkları ürüne daha kolay ulaşır. Bu durum aynı zamanda sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasına da yardımcı olur.

Sitenizi iyi yapılandırmanız gerekiyor. Bunu yaparken de mutlaka kullanıcı deneyimini göz önüne alın.

2. Sade Menü Tasarımı

E-ticaret siteleri, ziyaretçilerinin kaybolmasını önlemek için ana sayfayı adeta menü ile boğabiliyor. Ancak karmaşık menüler, ziyaretçilerin hevesini kırma konusunda ne yazık ki başarılı. Bu nedenle kullanıcılara daha çok seçenek sunmak, her zaman mantıklı değil; özellikle yeni tanınmaya çalışan bir e-ticaret sitesi iseniz…

Ana sayfada ana kategori ve bir de alt kategori yeterli. İşte güzel bir örnek tasarım…

e-ticaret

3. Arama Bölümü

Artık hayatımız arama motorlarında geçiyor. Merak ettiğimiz bir şeyi genelde arama motorlarında aratarak öğreniyoruz. Bu nedenle e-ticaret sitenizde de bu mantığa yer verin. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar aradıkları ürüne arama motorundan ulaşmak isteyebilir. Bu nedenle e-ticaret sitenizin tasarımına uyumlu bir arama menüsünü eksik etmeyin.

4. Nerede Olduklarını Hatırlatın: Breadcrumb

Bu yöntem de ziyaretçilerinizin yolunu kaybetmemeleri için önemli bir hamle… Sitenizi ziyaret edenlerin nerede olduklarını ve bir önceki bölüme nasıl geri döneceklerine dair bilgi vermek için Breadcrumb özelliğini kullanabilirsiniz.

Örneğin bir kullanıcı ürün kartını görüntülüyor ancak ana kategoriye dönmek istedi. İşte bu özellik ile tek tıklamayla isteğini anında gerçekleştirebilir.

5. Harekete Geçirici Mesaj: Eylem Çağrısı

Call to action olarak da bilinen bu tür mesajları her yerde görüyoruz. Siz de bir e-ticaret sitesi sahibi olarak bu tarz kelime öbeklerinden yararlanmalısınız: İşte birkaç örnek:

  • “Sepete Ekle”
  • “Bize Ulaşın”
  • “Daha Fazla Bilgi Edinin”

Bu tür sözler, genel bir mesajdansa çok daha verimli olduğu biliniyor. Nitekim popüler e-ticaret siteleri de bu tarz sözcükler kullanıyor.

6. E-Ticaret Site Tasarımı

Sitenizin tasarımı marka imajınızın yanı sıra müşterilerinize sitenizde nasıl hareket edecekleri hakkında bilgi verir. Bu nedenle;

  • “Call To Action” kelimelerini farklı bir renk ile belirtebilirsiniz.
  • Sayfa öğelerini bilindik yerlere yerleştirebilirsiniz. (ara çubuğuna sağ üst köşede yer vermek gibi)
  • Logonuza tıklayan kişileri ana sayfanıza yönlendirebilirsiniz.
  • Kategori ve menüler ile ziyaretçilerinize doğru bilgiler vermeyi ihmal etmeyin.

Bu önerilerden yararlanarak web sitenizi daha gezilebilir hale getirebilir ve ziyaretçilerinize daha konforlu bir alışveriş deneyimi yaşatabilirsiniz.

Peki, e-ticaret sitenizin gezilebilir olduğunu nasıl öğreneceksiniz?

Bunun için sitenizin istatistiklerine göz atın. Ziyaretçilerin sitenizde ne kadar süre geçirdiğine ve hemen çıkma oranı gibi bilgileri detaylı bir şekilde araştırın. Buna ek olarak da ısı haritası araçları da işinize yarayacaktır. Isı haritaları, kullanıcıların online e ticaret işletmenize giriş yaptıklarında aşağıdaki ürünlere ne kadar süreyle inceledikleri veya hangi öğeleri tıkladıkları hakkında size bilgi verir.

Tüm bu bahsettiklerimiz e-ticaret sitenizin seo sıralamasına da olumlu katkı sağlayacaktır. E-ticaret sitenizin sıralamasını seo ve reklam çalışmaları ile yükseltmek ve satışlarınızı arttırmak için hemen tıklayın ve bilgi alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir