Dijital Yenilikler Instagram

Instagram Reels: Instagram’da TikTok Deneyimi

Yükselişe geçen sosyal medya uygulamaları, Facebook’un ağından kurtulamıyor. 2012’de Instagram’ı satın alan Facebook, 2016 yılında Snapchat’in hikaye uygulamasını Instagram’a eklemişti. Daha sonra Pinterest benzeri uygulamayı bünyesine katan Facebook, sahip olduğu Instagram’a getirdiği son yenilik ile adından bir kez daha söz ettirdi. Reels isimli yeni bir uygulamayı bünyesine katan Instagram, TikTok’u tahtından etmeye hazırlanıyor.

Instagram Reels Nedir?

Bu uygulamayı Instagram’ın Tiktok’u olarak tanımlayabiliriz. Uygulama, 15 saniyelik videolar üzerine kurulu. 15 saniyelik videolar hem hikayede hem de normal bir gönderi olarak paylaşılabiliyor. Temel olarak Tiktok ile aynı mantıkta olsa da Instagram’ın belirleyici özelliklerini de bünyesine katmış durumda… Örneğin 15 saniyelik kısa videoları hikaye veya gönderi olarak paylaşmak bunlardan bir tanesi. Bunun dışında Tiktok’a göre ufak farklılar da göze çarpıyor.

Instagram Reels Nasıl Kullanılır?

Kullanımı hikaye paylaşmak kadar basit. Uygulamayı açmak için Instagram’daki Hikaye paylaşılan menüye tıklayıp alttaki bölümden Reels seçeneğine tıklamak yeterli.  “Reels ile Oluştur” ekranı gördüğünüzde ekranın altındaki “Başla” butonuna tıklayarak bu renkli dünyaya adım atabilirsiniz.

Hız kontrolü, görsel efektler, geri sayım ve müzik, Reels uygulamasının öne çıkan temel özellikleri arasında. Önümüzdeki günlerde uygulamaya daha farklı özelliklerin gelmesi bekleniyor. Reels videolarının Instagram Keşfet bölümünde gözükmesi, kullanıcıların hoşuna gidebilecek bir başka özellik. Çünkü takipçi sayısını arttırmak isteyenler ya da reklam verenler, bu özellikten fazlasıyla yararlanabilecek gibi görünüyor.

instagram reels

Instagram Öykünerek Gelişiyor

Peki, Instagram’dan neden böyle bir hamle geldi? Şüphesiz ki TikTok’un artan popülerliği sosyal medya dünyasının zirvesinde yer almak isteyen şirketler için ciddi bir tehdit unsuru… Facebook’un sahibi olduğu Instagram, hızlı davrandı ve TikTok’u kendi bünyesine adapte etti. Dolayısıyla -Twitter’ı bir yana koyarsak- zirvedeki yerini kaptırmak istemiyor. Tüm dünyadaki Instagram’ın kullanıcı sayısına bakarsak, bu hedefinde zorluk yaşamayacağını söyleyebiliriz.

Yeni Bir Reklam Modeli Mi?

Instagram Reels, TikTok için önemli bir rakip konumunda. Böyle bir statü elde etmesi, yeni bir reklam modelinin doğmasına da yol açabilir. Reels uygulamasını kullanan kişi sayısına bağlı olarak Instagram’a reklam verenler için yeni bir yer açılabilir. Bu da şüphesiz ki kobi ve reklam verenler için olumlu bir gelişme anlamına gelecektir.

Instagram, eski ve yeni reklam modelleri ile marka ve işletmelerin dijital dünyadaki en büyük kozlarından biri. Kullanım amacı bir yana reklam dünyasındaki yeri tartışılamaz seviyelere geldi. Siz de Instagram reklamları ile işinizi, işletmenizi ve fikrinizi büyütmek istiyorsanız, doğru bir strateji şart. İhtiyacınız olan stratejiye ulaşıp hedefinizi gerçekleştirmek için hemen tıklayın ve profesyonellerden bilgi alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir