Dijital Yenilikler

Online Alışveriş Siteniz Gezilebilir Mi? E-Ticarette Başarılı Olmak

Diyelim ki alışveriş yapmak için fiziki bir mağazaya girdiniz. Size rehberlik edecek herhangi bir işaret göremediğinizde aradığınızı bulma konusunda zorluk çekersiniz. Herhangi bir personelden bilgi almak istediğinizde işe yarar bir cevap alamadığınızda da gerçekten kaotik bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki, bu mağaza sizin e-ticaret mağazanız olsaydı… online alışveriş konusunda ne kadar başarılı olabilirdiniz?

Yukarıdaki gibi bir tabloyla karşılaşan müşterileriniz aradıkları ürünü bulmak için sitenizde 5 dakika bile geçirmeyecektir. Bu nedenle müşterilerinizin online mağazanızda kolayca yol bulmalarını sağlamalısınız. Eğer müşterilerinize pratik bir gezinme imkanı ve ne aradıklarını bulma fırsatı sunmazsanız, ziyaretçileriniz ilk paragraftaki gibi kaotik bir durumla karşı karşıya kalabilir.

Başarılı Bir Online Alışveriş Deneyimi

Dolayısıyla e-ticaret sitenizin gezilebilirlik seviyesini mutlaka hesaba katmalısınız. Bu yüzden yazının devamında şu sorulara yanıt arayacağız:

  • Web sitesinin gezilebilir olması ne anlama gelir ve sizi nasıl etkiler?
  • Web sitesi gezilebilirliğinde rol oynayan faktörler nelerdir?
  • Web sitenizin gezilebilir olduğunu nasıl öğrenebilirsiniz?

Web Sitesi Gezilebilirliği Nedir?

Bir web sitesinin gezilebilir olması, kullanıcının hareket etmesinin ve aradığını bulmasının ne kadar kolay olduğuyla ilgilidir. Peki, bunu nasıl başarabilirsiniz?

Basitçe söylemek gerekirse, kullanıcılar web sitenizde gezinirken her zaman şunları bilmelidir:

  • Web sitesinin hangi bölümünde yer alıyorlar
  • Hızlı bir şekilde önceki sayfaya nasıl gidilir
  • İstedikleri ürünü bulana kadar gezinmeye nasıl devam edilir

Şimdi asıl önemli konuya gelelim: Sitenizin bu yönünü (gezilebilir olma durumu) görmezden gelirseniz ne olur? Cevap basit: Müşteri kaybeder ve satış yapamaz duruma gelebilirsiniz…

Online mağaza ziyaretleri, e-ticaret sitelerinin iki temel değeri ile yakından ilgilidir:

  • Kullanıcı deneyimi
  • Kullanılabilirlik

Rahat bir gezinti ve kullanılabilirlik, ziyaretçi beklentilerini karşılamıyorsa kullanıcı deneyiminin olumsuz olması kaçınılmaz hale geliyor.

online alışveriş

Olumsuz Kullanıcı Deneyimi Neden Zararlı?

Olumsuz kullanıcı deneyimi, ziyaretçilerin site içindeki bekleme süresini kısaltır. Kullanıcılar, kendilerini rahat hissetmedikleri için siteden ayrılır. Bu durum hemen çıkma oranını yükseltir ve e-ticaret sitesinin seo konumunu olumsuz etkiler. ► Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Satışların düşük olmasının en önemli nedenlerinden biri de olumsuz kullanıcı deneyimidir. Konu hakkında daha fazla bilgi almak için ► E-Ticarette Kullanıcı Deneyimi Neden Önemli yazımıza göz atabilirsiniz. Buna ek olarak kötü bir deneyimle ayrılan ziyaretçileri bir daha siteye çekmek kolay olmayabilir.

Özetle, sunduğu kullanıcı deneyimi olumsuz olan bir e-ticaret sitesi, Google’da daha kötü bir konuma ve çok düşük bir dönüşüm oranına sahip olacaktır. Çünkü alacağınız bu organik ziyaretlerin çoğu, satın alma işlemi yapmadan sitenizden ayrılacaktır.

Müşteri Ağı Genişletmek İçin Öneriler

Web sitenizi daha gezilebilir hale getirmenin faydalarını kısa ve uzun vadede fark edebilirsiniz. Sitenizin seo konumundan müşteri memnuniyetine kadar farklı açılardaki faydası, satışlarınızı arttırmanızı kolaylaştıracaktır.

E-ticaret işletmenizin müşteri portföyünü genişletmek için uygulayabileceğiniz daha farklı stratejilerden de bahsedebiliriz. Blog paylaşımı, sosyal medya yönetimi ve Google ads reklamları gibi geniş kapsamlı bir çalışma ile daha olumlu sonuç elde edebilirsiniz.

E-ticaret satışlarınızı arttırma ve müşteri memnuniyetini sağlama konusunda sertifikalı reklam uzmanlarından bilgi almak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir