Dijital Yenilikler Google Web Site Güçlendirme

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Hemen çıkma oranı, yolu dijital pazarlama ile kesişen herkes için önem arz eden bir terimdir. Google Analytics inceleme aracı olan hemen çıkma oranı (bounce rate), bir web sitesinin ne kadar başarılı olduğu hakkında ayrıntılı bilgiler verir.

Hemen çıkma oranı, web trafiği analizinde kullanılan bir dijital pazarlama terimidir. Bu terim, web sayfanızı ziyaret eden kişilerin açılış sayfanızı görüntüledikten sonra sitenizden ayrılma oranını gösterir. Web sitenizi ziyaret eden kişi, açılış sayfası dışında başka bir sayfaya tıklamadan sitenizden ayrıldıysa bu durum “hemen çıkma oranı” ile ifade edilir. Bu terim aynı zamanda tek sayfalık oturumlar veya tek sayfa ziyaret yüzdesi şeklinde de tanımlanabilir.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Hesaplanır?

Bounce rate, yüzdelik bir ifade ile gösterilir. Tek bir sayfayı ziyaret edenlerin sayısı, toplam ziyaretçi sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Bu oranı hesaplarken uygulanan formül şu şekildedir: (Tek sayfayı ziyaret edip siteyi terk edenler / toplam ziyaretçi sayısı) x 100

Bounce Rate Neden Önemlidir?

Bu terim, web sitenizin ne kadar başarılı olup olmadığı hakkında bilgi verir. Bu nedenle yüzdelik ifadeler iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekir. Hemen çıkma oranının yüksek olması, ziyaretçilerin açılış sayfasını tıkladıktan sonra siteden hemen çıktığını gösterir. Bu istenmeyen bir durumdur. Çünkü ziyaretçi çekmek isteyen web sitelerinin amacı, ziyaretçileri kendi sitesi içinde tutmaktır. Dolayısıyla tek sayfalık oturumlar (diğer bir deyişle çıkma oranı yüksek olan web sayfaları) web sitesinin başarısız olduğunu gösterebilir.

Başarılı web siteleri, merak uyandırmalı ve diğer sayfaları tıklamaları için ziyaretçileri teşvik etmelidir. İşte bunun analizi bounce rate ile yapılabilir. Bu kavramı iyi bir şekilde değerlendirerek rekabet analizi bile yapılabilir.

İdeal Oran Nasıl Olmalıdır?

Başarılı web sitelerinin hemen çıkma oranları düşük olması istenmektedir. Ancak bu durum her site için geçerli değil. Örneğin e-ticaret siteleri, ziyaretçileri web sayfası içinde tutmalı. Bu nedenle e-ticaret sitelerinin bounce rate yüzdeleri düşük olmalı. % 10 ve % 40 aralığındaki bir oran, e-ticaret siteleri için başarı olarak kabul ediliyor. Kurumsal siteler, haber siteleri ve hizmet sektöründeki sitelerin de ideal çıkma oranları %30 ve % 60 aralığında olması gerekiyor. Bloglar için durum daha farklı. Tek sayfalık içerikler sunan blog sitelerinin de hemen çıkma oranları da % 90’ları bulabilir.

Her web sitesinin ideal hemen çıkma oranı, verdiği hizmete göre değişir. Online işletmeler, öncelikle amacını doğru bir şekilde belirlemedir. Hizmet verdiği alana ve sektöre göre bu kavramın analizi yapmak daha doğrudur.

İşletmenize Güç Katın: Çözüm Basit!

E-ticaret siteleri başta olmak üzere online işletmeler ve marka olmak isteyen web adresleri, hemen çıkma oranı analizi yaparak ziyaretçilerini internet sayfaları içinde tutmanın yollarını aramalıdır. Ziyaretçileri web adresi içinde tutmak için en önemli kriter, içerik ve içerik kalitesidir. Ancak bazı durumlarda ziyaretçileri tutmak için içeriğin kalitesi yeterli değildir. Diğer dijital pazarlama araçlarıyla da içerik kalitesini desteklemek gerekir.

Siz de en uygun dijital pazarlama stratejileri ile web adresinize tıklayan ziyaretçi sayınızı arttırmak istiyorsanız hemen iletişime geçin. Facebook, Instagram ve Google reklamları başta olmak üzere dijital pazarlamanın diğer araçlarından yararlanarak marka adınızı güçlendirin. Aynı zamanda web adresinizi ziyaret eden kullanıcıların ilgisini arttıracak içeriklere kavuşun. Hemen iletişime geçin ve idealize edilmiş hemen çıkma oranı ile dijital dünyadaki başarınızı arttırma fırsatını kaçırmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir