Dijital Yenilikler Facebook

Facebook’un Yeni Harita Platformu Mapillary

Facebook, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Arama sonuçlarında wikipedia bilgilerine yer vermeye hazırlanan şirket, şimdi de gerçek sokak fotoğraflarını içeren Mapillary isimli harita servisini satın aldı. Bundan sonra Facebook aramalarında adres ararken gerçek ve güncel sokak fotoğraflarını da göreceğiz.

Mapillary Harita Uygulaması Facebook’ta

Mapillary, 2013 yılında başlatılan bir harita servisi olarak kullanıma sunulmuştu. 190’dan fazla ülkede kullanımda olan Mapillary, kısa zamanda popüler oldu. Platform, gönüllülük esasına dayanıyor ve isteyen kullanıcılar akıllı telefonları aracılığıyla sokakların fotoğraflarını uygulamaya ekleyebiliyor.

Mapillary, ortaya çıktığı ilk günden itibaren Open Street Map uygulamasına bağlı olarak çalışıyor. Open Street Map ise tıpkı Wikipedia gibi açık kaynaklı bir projedir.  Google Maps benzeri bir harita uygulaması olan Open Street Map, kullanıcılara ait gps konumu ve uydu fotoğrafları gibi verilerden oluşturulur. Mapillary harita servisine sokak fotoğrafı yüklemek için Open Street Map uygulamasına giriş yapmak gerekir. Bu arada geçtiğimiz günlerde Mapillary’i satın alan Facebook’un geçen yıl da Open Street Map servisine kullanıcılarına sunmuş olduğunu belirtelim.

Hedef Google’a Rakip Olmak

Yükselişe geçen Mapillary uygulamasını satın alan Facebook’un önemli bir girişime imza attığını söylemek mümkün. Satın alma ile ilgili Facebook’tan bir açıklama gelmedi fakat harita servisi, kendi blog adresinde Facebook bünyesine dahil olduklarını kamuoyu ile paylaştı. Bundan sonra Facebook sayfalarında işletme ve kurum adresleri aradığımızda sokak fotoğrafları da görebiliriz.

mapillary

Bu satın alma ile Facebook’un Google’a rakip olmak istediği belirtiliyor. Tahmin ettiğiniz gibi akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla harita servisleri oldukça popüler hale geldi. Adres arayışında olan yüz milyonlarca kişi Google, Yandex ve Apple’ın harita servislerine başvuruyor. Görünen o ki Facebook da bu alanda kendine yer açmak istiyor. Facebook’un harita servisi girişimi ile temel hedefinin Google’a yetişmek olduğu söyleniyor.

Uygulama Ücretsiz Olmaya Devam Edecek

Mapillary uygulamasında mevcut olan tüm görüntüler herkese açık ve ücretsizdi. Facebook çatısı altına girdikten sonra da platform ücretsiz olmaya devam edecek. Fakat platformun ticarileşmesi önümüzdeki günlerde söz konusu olabilir. Bu durum, yeni reklam alanlarına bir yenisi daha eklenebileceği anlamına geliyor.

Facebook’un genel harita tabanlı hedeflerini de ileriye götürmeye yardımcı olacak bu yeni uygulama, işletmelerin Facebook sayfalarını daha çekici hale getirecek gibi gözüküyor. Buna ek olarak Facebook reklam ve kampanyaları daha da verimli hale getirebilir.

Her geçen gün daha da gelişen sosyal medya ağı Facebook, reklam ve kampanyaları ile işletme ve markların performansını arttırmaya devam ediyor. Siz de Mapillary uygulamasına eklediğiniz fotoğraflarınız ile Facebook işletme sayfanızı daha görünür hale getirebilirsiniz. Facebook reklamlarından yararlanarak da müşterilerinize daha rahat ulaşabilirsiniz. Facebook reklam kampanyaları hakkında bilgi almak için dijital reklam ajansı ile iletişime geçin. Hemen tıklayın ve işletmenizi ön plana çıkaracak taktik ve stratejiler hakkında bilgi alın.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir