güven damgasıTR GO
Dijital Yenilikler

Güven Damgası “TR GO”: Güvenli E-Ticaret

6 Haziran 2017 tarihinde Türkiye’deki e-ticaret sitelerini ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Ticaret Bakanlığı, e-ticaret alışverişlerinin daha güvenilir bir zeminde gerçekleşmesi için bir tebliğ hazırladı. Haziran 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan “Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ” başlıklı bildiride e-ticaret sektöründe yeni güvenlik anlayışının sınırları çizildi.

TR GO Güven Damgası Nedir?

Güven damgası, e-ticaret sitelerinin bakanlık tarafından belirlenen güvenlik kriterlerine uyup uymadığını gösteren bir sertifika işaretidir. Bu damgayı internet sitelerinde bulunduran e-ticaret şirketleri, bakanlık tarafından açıklanmış güvenlik standartlarına uyumlu olduğunu ortaya koyar.

 • TR GO güven damgası, her e-ticaret sitesinde olması gereken zorunlu bir onay işareti değildir. Bu işareti almak isteğe bağlıdır.
 • Güven damgası bulundurmayan e-ticaret siteleri “güvenli değil” anlamına gelmez.
 • Güvenlik damgası, e-ticaret sitelerinin daha kaliteli olduğunu göstermez. Sadece asgari güvenlik kriterlerini yerine getirdiklerini kullanıcılara bildirir.

TR GO işaretine sahip olan e-ticaret siteleri, bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlar tarafından düzenli olarak denetlenir. Böylece online alışverişlerin daha güvenli bir şekilde gerçekleşmesi hedeflenir. TR GO sertifikasının e-ticaret işletmeleri ve kullanıcılar için avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Tüketicilerin ve kişisel verilerin korunması
 • Yapılan testlerde güvenlik açıklarının giderilmesi
 • Müşteri talep ve şikayetlerinin daha hızlı giderilmesi

Türkiye’de e ticaret güvenlik damgası sadece TOBB tarafından verilir. Ticaret bakanlığı konu ile ilgili tek yetkili kurumu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak belirlemiştir.

Güven Damgası Nasıl Alınır? Ücretli Mi?

TR GO işareti alma işlemleri online başvuru ile yapılabiliyor.

Damgayı almak isteyen yetkili öncelikle güven damgasi org tr adresinden bir hesap oluşturmalıdır. Hesap oluşturmak için;

 • E-ticaret sitesi adı
 • Yetkili adı
 • Cep telefonu
 • Mail adresi

gibi bilgileri vermek yeterlidir.

Hesabını kısa sürede oluşturan yetkili, daha sonra istenen evrakları internet üzerinden yüklemelidir.

güven damgası tr go
Güven Damgası Başvuru Evrakları
 • Adli sicil kaydı
 • Vergi levhası
 • İmza sirküleri
 • Ev ssl sertifikası

Bunlara ek olarak başvuru sahipleri yazılı metinlerini ve sızma testi sonuçlarını da başvuru sürecinde hazır hale getirmelidir. Sızma testi ise bakanlık tarafından yetkilendirilen firmalar tarafından yapılır. Başvuru ücreti ise 3,000 TL + KDV ile 15.000 TL + KDV arasında değişmektedir. Başvuru ücreti, başvuru yapan e-ticaret sitelerinin işlem hacimlerine göre değişiklik gösterir.

Evraklar, ücretlendirme ve diğer konular hakkında ayrıntılı bilgileri TR GO Güvenlik Damgası resmi web adresinden öğrenebilirsiniz.

Daha Güvenli Alışveriş

Hepsiburada, Gittigidiyor, Migros, Trendyol gibi e-ticaret işletmeleri güvenlik damgası olan siteler arasında. Siz de güvenlik damgası sahibi olarak Türkiye’deki dev e-ticaret siteleri arasına dahil olabilirsiniz. 

Güven damgası, müşterilerinize güven vermek için tercih edebileceğiniz en iyi yollardan biri olarak görünüyor. Buna ek olarak dijital reklam kampanyaları ile e-ticaret işletmenizi daha da ön plana çıkarabilir, satışlarınızı arttırabilirsiniz. Sosyal medya ve Google stratejileri için Google Premier Partner ajansından profesyonel destek almak için tıklayın.

İşletmenize artı değer katacak ve hedeflerinize kısa sürede ulaşmanızı sağlayacak planlı bir sistem arayışındaysanız hemen iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir