Site İçi Arama ile e-ticaret dönüşümünüzü arttırın
Dijital Yenilikler

Site İçi Arama ile E-Ticaret Dönüşümünüzü Arttırın

E-ticaret işletmenizin ne durumda olduğunu anlamanın farklı yolları var. Bu konuda işinize yarayacak önemli unsurlardan biri de e-ticaret dönüşüm oranıdır. Bu konu hakkında bilgi almak için tıklayın 👉 E-ticaret dönüşüm oranı nedir? E-ticaret sitenizle ilgili bilgi toplamak için bu konu üzerinde durmanız önemli. Dönüşüm oranı, farklı tekniklerle istenilen seviyeye getirilebilir. Bu nedenle e-ticaret işleminizin adını duyurmak için başvuracağınız yöntemlerin sayısı geniş. Bu yazımızda site içi arama ile dönüşüm oranı arttırma tüyolarından bahsedeceğiz.

Site içi arama ile satış ilişkisi

Öncelikle “Enconsultancy” ve “Baymard Institute” gibi kaynakların araştırmalarına dayanarak dahili arama motorunun önemine göz atalım:

  • E-ticaret ziyaretçilerinin % 10 ila 40’ı dahili arama motorunu kullanıyor.
  • Bu butonu kullanan kullanıcı, diğer kullanıcılara göre daha fazla dönüşüm sağlıyor.
  • Araştırmalara göre e-ticaret işletmelerinin aylık gelirine site içi arama butonunu kullanan ziyaretçiler ciddi katkı yapıyor.

Görünen o ki site içi aramalar, e-ticaret siteleri için oldukça önemli. Bu önemi “Enconsultancy” tarafından araştırma şu şekilde açıklıyor: İyi optimize edilmiş gelişmiş arama motoru, arama sonrası dönüşüm oranını % 2,77’den % 4,63’e çıkarıyor. Bu da % 80’lik satış artışı anlamına geliyor.

Dahili Arama Motoru Faydaları

Peki, site içi arama butonu e-ticaret sitelerine nasıl bir katkı sağlıyor? Şimdi bu konuya değinelim: Eğer e-ticaret sitenizde dahili arama motoru yer alırsa ziyaretçileriniz aradıklarını çok daha hızlı bir şekilde bulacaktır. Bu da satın alma konusunda ciddi bir fark yaratır.

Buna ek olarak sitenizdeki dahili arama motorunu kullanarak istediği ürüne hemen ulaşan kullanıcılar, sitenizi hemen terk etmeyecek. Bu da hemen çıkma oranını düşürecektir. Google’ın hemen çıkma oranı düşük olan siteleri daha üst sıralarda çıkardığını biliyoruz. Dolayısıyla dahili arama motoru ile ziyaretçilerinizi daha uzun bir sürede sitenizde tutabilirsiniz. Bu durum da Google’ın hoşuna gideceği için sitenizin arama motorlarında kullanıcıların karşısına çok daha kolay çıkacağını söyleyebiliriz.

Ziyaretçilerinizi sitenizde daha uzun süre tutmak için şu yazımıza da göz atabilirsiniz: 👉 Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Kullanıcı Deneyimini İyileştirin

Google, web sitelerinin organik konumlandırmasını belirlemek için kullanıcı deneyimini dikkate alıyor. Bu nedenle iyi bir kullanıcı deneyimi, sitenizin yükselmesini sağlar. Site içi arama butonu da bu konuda size yardımcı olabilir.

Kullanıcı deneyimi konusunda daha fazla fikir almak için ücretsiz danışma servisinden yararlanabilirsiniz. Canlı destek veya mail ile bilgi alıp e-ticaret satışlarınızı arttırmak için tıklayın ve bilgi alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir