Dijital Yenilikler Facebook

Facebook’tan Covid-19 İçin Medya Okuryazarlığı

Facebook, koronavirüs hakkında kullanıcılarını bilgilendirmeye devam ediyor. Sosyal medya şirketi, pandeminin başladığı dönemde işletmelere 4 öneri adı altında önemli bir rehber hazırlamıştı. Buna ek olarak geçtiğimiz aylarda koronavirüs bilgi merkezi isimli yeni bir sekmeyi platforma dahil etmişti. Şimdi ise covid-19 medya okuryazarlığı kampanyasını başlattı.

Türkiye İçin Koronavirüs Medya Okuryazarlığı

Koronavirüs salgını yaz ayları boyunca fazla etkili olmayacağını gösterdi. Ancak tehlike halen geçmedi. Salgın henüz ortadan kaybolmadı ve ikinci dalga bekleniyor. Sağlık uzmanları ve yetkili profesyoneller, salgının olası etkilerini minimuma indirmek için uyarılarına devam ediyor.

Facebook da en çok kullanıcısı olan sosyal medya sitesi olarak kullanıcılarını sağlıklı bilgiler almaları konusunda uyarıyor. Son olarak medya okuryazarlığı kampanyası ile bu konuda önemli bir misyon edindiğini bir kez daha göstermiş oldu.

Facebook’un geliştirdiği medya okuryazarlığı kampanyasının amacı, platformu daha sağlıklı hale getirmek. Sahte haberler, bazen istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Medya okur yazarlığı kampanyası, tam da bu konuda kullanıcıları bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Kampanyanın İşleyişi Nasıl?

Facebook, Türkiye’de belirlediği hesapların karşısına birtakım reklamlar çıkaracak. Kullanıcılar, bu reklamlar ile Facebook ekibi tarafından hazırlanan bir internet sitesine yönlendirilecek.

medya okuryazarlığı covid-19

stampoutfalsenews isimli internet sitesinde kullanıcıların doğru bilgiye ulaşmaları için ne yapmaları gerektiği yazılı. Sosyal medya devi, yönlendirdiği platformda medya okur yazarlığı eğitimini 3 farklı başlığa ayırmış durumda. Her bir başlığa göz atmak için Facebook tarafından hazırlanan web adresine tıklayın. Son öneri ise şu: “Emin Değilseniz Paylaşmayın”

Doğru bilgilerin yayılması hususunda dikkatli davranan Facebook, her geçen gün işi daha da sıkı tutuyor. Bu yeni uygulama, özellikle sonbahar aylarında beklenen yeni bir salgın için dijital medya kullanıcılarını daha da bilinçlendirebilir.

Güvenilir Kaynak Facebook

Türkiye’de başlatılan bu kampanya, diğer ülkelerde de kullanımda. Fransa, İngiltere ve Almanya’daki kullanıcılar da gerçeği yansıtmayan haberlerden sakınmak için böyle bir kampanyadan yararlanmaya başladı. Facebook’un virüsten etkilenenleri koruma altına almak için yaptığı çalışmalar, işletmeleri de ilgilendiriyor. Sosyal medya şirketi, Mart ayında virüsten etkilenen şirketlere 100 milyon dolar yardım yapacağını duyurmuştu.

Dolayısıyla salgından etkilenen işletmelerin zararını hafifletmek isteyen Facebook, yeni çalışma ve uygulamalarla karşımıza çıkmaya devam edecek gibi görünüyor. Siz de işletmenizi Facebook’ta öne çıkarabilir ve e-ticaret satışlarının arttığı bu dönemde yeni müşteriler bulabilirsiniz. Satışlarınızı arttırmak ve yeni dijital kampanya fikirleri hakkında bilgi almak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir