Facebook Web Site Güçlendirme

Covid-19 Salgınına Karşı Facebook’tan İşletmelere 4 Öneri

Yeni koronavirüs hastalığı (covid-19) ile mücadele, tüm hızıyla sürüyor. Hükümetler yeni eylem planlarını açıklarken dev şirketler de virüsle mücadele konusunda önemli adımlar atıyor. Örneğin Facebook, geçtiğimiz haftalarda virüsten etkilenen şirketler için 100 milyon dolarlık bir yardımda bulunacağını açıklamıştı. İlgili habere ulaşmak için tıklayın.

Facebook’un virüs ile mücadelesi sadece maddi destekten oluşmuyor. Sosyal medya devinin konuyla ilgili birtakım önerileri de var. İşte Facebook’tan salgın dönemini en az hasarla atlatmak için işletmelere sunduğu 4 öneri:

Covid-19 Etkisini Azaltmak için 4 Adım

Facebook, önerilerine başlamadan önce “her şeyin başı sağlık” diyor ve alınması gereken tedbirlerin altını çiziyor. Dolayısıyla güvende olmak, covid-19 ile mücadelenin temelini oluşturuyor.

  • Resmi Kaynakları Takip Edin

Salgın döneminde sağlığımıza dikkat etmek için öncelikle ne ile karşı karşıya olduğumuzu bilmemiz gerekiyor. Bu yüzden virüsün tanımına ve tedbir önerilerine kayıtsız kalmamalıyız. Bu bilgilere ulaşmak için ise resmi kaynakları takip etmek en doğrusu. Örneğin Dünya Sağlık Örgütü (Who), Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu gibi resmi makamların açıklamalarına önem vermeliyiz.

  • Müşterilerinizle İletişimi Koparmayın

Salgın olduğu için ortadan kaybolmayın. Virüs ile ilgili bilgilendirici bir sosyal medya paylaşımı bile müşterilerinizle bağınızı güçlendirebilir. Bunun yanı sıra ürün ve hizmetlerinizin güvenliği ile ilgili bilgiler de verebilirsiniz. Müşterilerinizin istek ve beklentilerini de sosyal medya paylaşımları aracılığıyla kolayca ölçebilirsiniz.

covid-19
  • Canlı Oturumlar ve Çevrimiçi Etkinlikler Düzenleyin

Ne yazık ki yapılan tüm etkinlikler virüs nedeniyle iptal edildi. Ancak dijital platformlar, iptal edilen etkinlikleri yeniden canlandırdı. Birçok ünlü isim ve marka, Instagram başta olmak üzere farklı platformlardan canlı yayın düzenliyor. Siz de bu zorlu günlerde müşterilerinizle aranızdaki bağı güçlendirmek için canlı yayınlar organize edebilirsiniz.

  • Müşteri Hizmetleri Planı Hazırlayın

İşletme olarak sorumlu olduğunuzu unutmayın. Müşterilerinize ve sizi takip eden sosyal medya kullanıcılarına doğru bilgiler vermeyi önemseyin. Bu konuda takipçilerinizden gelen sorulara karşı hazırlıklı olun. Tarafınıza yönetilen soru ve cevapları titizlikle cevaplayın. Gerek ürün ve hizmetlerinizde gerekse gündem ile ilgili tüm soruları cevapsız bırakmayın. Bunun için web sitenizde veya sosyal medya hesabınızda “Sıkça Sorulan Sorular” isimli bir menü de oluşturabilirsiniz.

İşletmenizin Güçlü Kalmasını Sağlayın

Facebook’un covid-19 salgını döneminde işletmelere önerileri yukarıdaki gibi. Salgının etkilerini azaltmak ve salgın sonrası hasarı minimuma indirmek için Facebook’un önerilerine kulak vermekte fayda var. Facebook’un önerilerine göz atmak için tıklayın.

Bu önerilere ek olarak sosyal medya reklamları ile de işletmenizi canlı tutabilirsiniz. Sosyal izolasyon anlayışının egemen olduğu bu günlerde, herkesin internette daha çok vakit geçirdiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla yer yer karantina kurallarının uygulandığı bu dönemde sosyal medya ve Google reklamlarına başvurarak işletmenizi geniş kitlilere duyurmanız mümkün.

Dijital medya reklamları konusunda profesyonellerden yardım alarak reklam kampanyanız ile işletmenizi güçlendirebilirsiniz. En doğru reklam stratejileri ile işletmenizin bilinirliğini arttırmak için hemen iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir