Dijital Yenilikler Facebook

Koronavirüs Salgını İçin Facebook’tan 100 Milyon Dolar

Sosyal medya devi Facebook, koronavirüs salgını nedeniyle 100 milyon dolarlık bir yardım paketi hazırladı. Facebook, virüsten etkilenen 30.000 küçük işletmeye maddi yardımda bulunacak. Aynı zaman kendi çalışanlarına da 1.000 dolar verecek.

Covid-19 Salgını: Korkutan Bilanço

2020 Ocak ayında Çin’in Wuhan kentinde başlayıp diğer ülkelere yayılan koronavirüs salgını, tüm dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Binlerce kişinin ölümüne neden olan salgın, toplamda 200.000’den fazla kişiye bulaştı. Ne yazık ki vaka sayısının önümüzdeki günlerde daha da artacağı tahmin ediliyor.

Salgının daha da yayılmaması için her ülke tedbir almaya başladı ancak salgının yayılması henüz önlenemedi. Avrupa ve diğer kıtalarda da Çin’deki kadar can kaybının olmasından korkuluyor. Fakat birkaç gün önce İtalya’da virüsten hayatını kaybeden kişi sayısının Çin’den fazla olduğu açıklandı. Diğer ülkelerde de benzer tablolar ortaya çıkmaması için çalışmalar ve önlemler tüm hızıyla sürdürülüyor.

Virüs Önemleri Her Geçen Gün Artıyor

Hayatı felç eden koronavirüs salgını, 160’tan fazla ülkede radikal değişikliklere yol açtı. Birçok ülkede sokağa çıkma yasağı uygulanırken sosyal izolasyon günleri yaşadığımız zorlu bir dönemden geçiyoruz. Alınan önlemler oldukça sıkı bir şekilde uygulanıyor. Hayatını kaybedenler geri gelmeyecek ancak binlerce kişinin hayatı kurtulabilir.

Virüsün insan hayatına verdiği zarar bir yana ülkelerin ekonomilerini de büyük bir zarara uğrattı ve uğratmaya devam ediyor. Birçok ülke, salgın sonrası ekonomik darboğaza girmemek için şimdiden önlem almaya başladı. Önlem alan sadece ülke ve hükümetler değil, sosyal medya devi Facebook da bu konuda önemli bir adım attı.

koronavirüs salgını

Facebook’tan Koronavirüs Salgını İçin Destek

En büyük sosyal medya platformu olan Facebook, covid-19 salgınından etkilenen işletmeler için 100 milyon dolarlık bir yardımda bulunacağını açıkladı. İlgili açıklama, Facebook’un önemli yöneticilerinden biri olan Sheryl Sandberg tarafından 17 Mart günü kamuoyuna duyuruldu. Açıklama için tıklayın.

Facebook tarafından yapılacak maddi yardım 30.000 küçük işletmeyi ilgilendiriyor. Verilen bilgiye göre her işletme için ortalama 3.300 Dolarlık yardım yapılacak. Facebook, bu yardımla küçük işletmelere;

  • Personellerine ödeme yapma
  • Verdikleri kiranın önemli bir kısmını karşılama
  • Müşterileri ile bağlantı kurma
  • Ekonomik sorunlarını iyileştirme

gibi konularda yardımda bulunmayı planlıyor. Facebook, aynı zamanda kendi çalışanlarına da 1,000’er dolar vereceğini açıkladı. Facebook’un toplamda 45.000 çalışanı bulunuyor ve çalışanların her biri virüs nedeniyle evine dönmüş durumda. Facebook, çalışanlarına vereceği ikramiye ile virüsün yaşattığı ekonomik sorunları az da olsa hafifletmeyi öngörüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir