Dijital Erişilebilirlik Nedir, Dijital Erişilebilirlik Nedir Neden Önemlidir
Dijital Yenilikler

Dijital Erişilebilirlik: Neden Bunu Düşünmeye Başlamalısınız?

Önemli bilgilere online olarak erişmeye çalıştığınızı, ancak bir engel nedeniyle onu bulmakta zorlandığınızı düşünün. Günümüzde bu durumla karşılaşan bir milyardan fazla insan var. Dünya nüfusunun %15’ten fazlası, dijital ortamda bir erişim sorunuyla karşı karşıya. Son birkaç yılda online platformlar birçok şirket için bir öncelik olmasına rağmen, dijital erişilebilirlik henüz istenen seviyede değil.

Dijital Erişilebilirlik ve Marka İmajı

İngiliz şirketi Click-Away Pound tarafından yapılan bir anket, katılımcıların %69’unun erişim eksikliği nedeniyle web sitelerini terk ettiğini gösterdi. Aynı zamanda sosyal medya kullanmayan ya da web sitesi olmayan markaların yeni kuşaklara erişmelerinin epey zor olduğunu söyleyebiliriz.  Dolayısıyla, web sitenize erişilemiyorsa veya sosyal medya vb. dijital platformlarda yer almıyorsanız, insanların internette bilgi ve hizmetlere ücretsiz erişimini engellemiş oluyorsunuz. Bu durum dijital pazarlama başarınızı da olumsuz etkiliyor. Aynı zamanda da maddi gelir kaybı yaşama olasılığınız artarken kurumsal imajınızdan da bir şeyler eksilmiş oluyor. Peki, dijital erişilebilirlik neden önemli? Bunun neden bu kadar önemli olduğunu anlamak için yazımızın devamında bize eşlik edin.

Dijital Erişilebilirlik Nedir?

Dijital erişilebilirlik, internetteki erişim engellerini yıkmak anlamına gelir. Web sitelerini, uygulamaları veya diğer çevrimiçi araçları herkes için erişilebilir kılmakla ilgilidir. Web İçeriği Erişilebilirlik Yönergeleri (WCAG), dijital erişilebilirlik ile ilgili 4 temel ilke belirlemiştir. Bu ilkeler, web içeriği üretimi için kılavuz görevi üstlenir:

  • Algılanabilir: Ögeler ve bilgiler kişinin duyularıyla kolayca algılanmalıdır.
  • Uygulanabilir: Etkileşimli öğeler fiziksel olarak çalıştırılabilir olmalıdır. Sesli komutlar veya tıklama/kaydırma gibi diğer yardımcı komutlar mevcut olmalıdır.
  • Anlaşılabilir: Kullanıcının içeriği net olarak anlayabilmesi için bilgiler açık ve tutarlı bir şekilde sunulmalıdır.
  • Uyumluluk: İçerik, ‌yardımcı ‌aygıtlar dahil olmak üzere çeşitli ‌teknolojiler‌ ile uyumlu olmalıdır.

Bir sayfa tasarımı veya web sitesi bu dört ilkeye uymazsa, tüm kullanıcılar tarafından erişilebilir olmayacaktır.

Dijital Erişilebilirlik Neden Önemlidir?

Veriler, markaların dijital erişilebilirliğe yatırım yaptığında kazananın yalnızca kullanıcılar olmadığını gösteriyor. Dijital erişilebilirliğini sağlamlaştıran markalar, mesajı, ürünlerini ve hizmetlerini herkese ileterek çoğu rakibinden de farklılaşmış oluyor.

Geniş bir potansiyel müşteri yelpazesine ulaşmanın yanı sıra, erişilebilirliğe önem veren markalar daha çok çeşitlilik, kapsayıcılık ve erişilebilirlik destekçisi olarak bilinirler. Aynı zamanda kullanıcı odaklı ve müşteri memnuniyetine önem veren bir marka olarak tanınırlar.

Dijital erişilebilirliğin sitenizin performansı üzerinde de bir etkisi vardır. Google’ın sunduğu web verileri algoritmaları tamamen kullanıcı deneyimiyle ilgilidir. Bu bakımdan web sitesi erişilebilir olan markalar, Google’da çok daha fazla kişi tarafından kolayca bulunabilir. Dijital erişilebilirlik, sayfalarınızın daha iyi sıralanmasına kesinlikle katkıda bulunacaktır. Dolayısıyla dijital erişim kolaylığı, herkes için harika bir navigasyon sağlamanız anlamına gelir.

Erişilebilir Olmaya Nasıl Başlanır?

Markanızı dijital erişilebilirlik ilkelerine uyumlu hâle getirmek isterseniz uygulamanız gereken basit adımlar aşağıdaki gibidir:

  • Kullanıcıların gezinmesine yardımcı olacak yollar (buton, yönergeler vb.) sunun.
  • Bağlamı kaybetmeden farklı şekillerde sunulabilen içeriği kullanın.
  • Tüm işlevlere klavyeyle erişilebilir bir tasarım yaratın.
  • Tüm metin dışı içerik için metin veya görsel seçeneklerine sahip olun.
  • Videolarınıza altyazı ekleyin.
  • Sitede ilerlemeyi zorlaştıracak ögeleri dahil etmekten kaçının.

Dijital erişilebilirlik, şirketinizi kaliteli ve güven veren bir marka olarak konumlandırmanın bir yoludur. İşletmenizin kapsayıcı olmasını ve kullanıcı memnuniyetine önem veren bir imaja sahip olmasını istiyorsanız, online erişilebilirlik ilkelerine önem vermenizi tavsiye ederiz. Konu hakkında bilgi almak ve marka kimliğinizi güçlendirmek için Reaktif Dijital ile iletişime geçin. Ücretsiz bilgi alın ve işletmenizin dijital dünyada daha kolay erişilebilir olmasını sağlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir