Müşteri Adayı Oluşturma, Blog ile Müşteri Sayısı Artırma
Web Site Güçlendirme

Müşteri Adayı Oluşturma: Blog Okuyucuları Müşteriye Nasıl Dönüşür?

Blog içeriklerinizle okuyucularınıza bilgi verebilirsiniz, onları eğlendirebilirsiniz veya bazı sorunları çözebilirsiniz. Bunlara ek olarak bloğunuzla okuyucuları potansiyel müşterilere dönüştürmek harika olmaz mıydı? Sonuçta profesyonellik bunu gerektirir ve kâr etmeyen ticari organizasyonların yaşam süresi kısalır. Peki, okuyucularınızı müşteri tabanınızın bir parçası olmaya bir adım daha yaklaştıracağından nasıl emin olabilirsiniz? O halde bloğunuz ile müşteri adayı oluşturma basamaklarından bahsetmeye başlayalım. Bu arada dijital pazarlama trendlerini takip etmek istiyorsanız, Dijital Mecmua sitemizi takipte kalın.

Müşteri Adayı Oluşturma İlk Adım: Elinizdekilerin Farkında Olun

Okuyucularınıza neler sunabileceğinizi bilmek için elinizdekilerin tamamen farkında olmalısınız. Büyük işletmelerin bu konuda için profesyonel ajanslardan destek aldıklarını unutmayın. Blog içeriği ile okuyucuları müşteriye dönüştürmek için gün içinde bu işe iyi bir zaman ayırmanız gerekebilir. Ancak yine de yardım almadan bu işi başarabilirsiniz. Yazımızın devamında neler yapmanız gerektiğinden bahsettik. Aşağıdaki uygulamaları takip ederek müşteri adayı oluşturma konusunda iyi bir yol alabilirsiniz. Fakat isterseniz sertifikalı Google adwords reklam ajansı ile iletişime geçip içerik takvimi oluşturabilirsiniz.

Blog Ziyaretçilerinizi Müşteriye Dönüştürme

  • Kitlenizi Tanıyın

Alışkanlıklar, davranış biçimleri, hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları şeyler… Okuyucunuzdan bir şey isteme konusunda emin olmak için bilmeniz gerekenler bunlardır. Kitlenizi tanımak için onlarla konuşmalısınız. Etkinlikler düzenleyin veya geri bildirim toplayın. Veri toplamak için sık sık anketler düzenleyin ve neyin daha iyi sonuçlar verdiğini anlamak için testler yapın.

  • Kitlenizin Ne İstediğinizi Tespit Edin.

Blog gönderinizle kitlenizin hoşlandığı şeyleri tespit edebilirsiniz. Onları katılımcı olmaya davet edin ve yorum bırakmaya teşvik edin. İletişimde kaldığınız takipçileriniz, yeni okuyucular edinmenize ve portföyünüzü artırmanızı kolaylaştırır.

  • Teklifleri Çeşitlendirin.

İçeriğinizin her bir paragrafının tam olarak okunmadığını biliyor olmalısınız. Okuyucular, ihtiyaçlarına bağlı olarak aradıklarını en az çabayla bulmaya hevesli bir şekilde metni tararlar. Bunu akılda tutarak, her okuyucu için bir harekete geçirici mesaj (CTA) ve bir teklifinizin olduğundan emin olmalısınız. Metniniz etkileşimli İçerik ile ilgiliyse ve bununla ilgili güçlü bir web sayfanız varsa metninize birden fazla ve farklı stillerde CTA’lar ekleyin.

Kullanıcı Deneyimi Uygulamalarını Takip Edin

Okuyucular, araştırmalarıyla ilgili bölümleri arayarak içeriği tarama eğilimindedir. Bu nedenle, müşteri adayı teklifinizin metin bağlamıyla ilgili olduğundan ve onlara yardımcı olabileceğinden eminseniz, onu doğru şekilde vurguladığınızdan emin olun. Kalın, italik, madde işaretleri, daha büyük harfler veya farklı renkler kullanabilirsiniz. Önemli olan, hedef kitleniz için neyin işe yaradığını bilmektir. Mümkün olduğunda, olası satışları çekme şansını artırmak için psikolojik tetikleyicilerle çalışın. Bu zihinsel tetikleyiciler, beynimiz tarafından alınan ve karar vermemizi doğrudan etkileyen uyaranlardır. Pazarlama içeriği için en yaygın tetikleyicilerden bazıları şunlardır:

  • 10.000’den fazla kişi bunu kullanıyor.
  • Şimdi abone olun! Sınırlı sayıda yerimiz mevcuttur.
  • Bilgi almak için sektör uzmanlarından Reaktif Dijital’i takip edin.

Bunun gibi daha pek çok tetikleyiciden bahsedebiliriz. Kitlenize veya içeriğinize uygun olan en doğru ifadeleri seçebilirsiniz.

Sosyal Medya Etkileşimi ve Google Reklam Desteği

Blog gönderinizle sosyal medya takipçilerinizin dikkatini çekin. Bunun için de farklı sosyal medya platformlarında var olmayı ihmal etmeyin. İçeriklerinizi çeşitli dijital medya platformlarında paylaşarak kitlenizi artırmaya çalışın. Böylece hitap ettiğiniz kesimi daha da genişletin.

Müşteri adayı oluşturma sürecinde başarıya ulaşmak için içeriklerinizi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmaya özen gösterin. Diğer yandan reklam vererek Landing Page tasarımlarınızı da güzelce oluşturabilirsiniz. Google reklamı veya sosyal medya reklamı ile içeriklerinizi destekleyerek daha geniş bir alana hitap edebilirsiniz.

Stratejik planlama ve doğru hedefleme süreci, sosyal medya ve Google reklamları ile hedeflerinize ulaşmanızı sağlar. Reaktif Dijital ile iletişime geçerek yatırım ve büyüme getirisi olan stratejiler ile işletme potansiyelinizi artırabilirsiniz. Reaktif Dijital destek için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir