Programatik Reklamcılık Nedir, Programatik Reklamcılık Örnekleri
Dijital Yenilikler

Programatik Reklamcılık Nedir Avantajları Nelerdir?

Verilere göre 2021’de tüm dijital görüntülü reklamcılık pazarlamasının %88’i programatik reklamcılık yöntemini kullandı. Peki, reklamverenler neden görüntülü reklam kampanyaları için giderek daha fazla programatik kullanmaya yöneliyor? Dijital Mecmua sitemizdeki bu yazıda programatik reklamcılık kavramından bahsettik.

Programatik Reklamcılık Nedir?

İnsan müzakereleri ve önceden belirlenmiş fiyatlar yerine gerçek zamanlı olarak reklam satın almak için yapay zeka ve otomatik yazılımların kullanılmasıdır. Geleneksel reklamcılıkta yöntem teklif, ihale, fiyat teklifi ve pazarlık taleplerini içerir. Ancak programatik reklamcılıkta satın alma, çevrimiçi görüntüleme alanı satın almak ve satmak için algoritmik yazılımlar kullanılır.

Programatik reklamcılık, reklam yerleştirmenin gelişmiş bir yöntemidir. Pazarlamacılar için daha iyi bir yatırım getirisi sağlayan ölçekte gösterimleri artırmak için trafik verilerini ve çevrimiçi görüntüleme hedeflemesini kullanır.

Programatik reklamcılıktan önce, reklamların sıralanması, ayarlanması ve raporlanmasının hepsinin manuel olarak yapılması gerekiyordu. Fakat bu süreç, programatik reklamcılık yoluyla basitleşti böylece daha etkili ve verimli hale geldi. Reklam envanterini ve veri tabanını oluşturan programatik platformlar sayesinde herhangi bir biçime ve kanala programlı olarak erişmeyi mümkündür.

Yeni müşterilerinizi güvenceye almak ve müşteri sadakati oluşturmak için Reaktif Dijital ile iletişime geçin ve bilgi alın.

Programatic Reklamcılık Faydaları

Web sitelerinde yerel reklamları etkinleştiren yayıncılar sayesinde, programatik reklamcılık artık yeni zirvelere ulaşıyor. Yayıncıların programatik yerel reklamcılığı benimsemelerinin temel nedeni, bu reklam alanının reklam engelleyicilerden diğer reklam türlerine ve platformlara göre daha az etkilenebilmesidir. Programatik reklam satın almadan önce, dijital reklamlar manuel olarak alınıp satılıyordu, bu da süreci pahalı ve güvenilmez hale getiriyordu. Ancak programatik tekniklerle reklamları optimize etmek ve iyileştirmek pazarlamacılara daha fazla kampanya başarısı sağlamaktadır. Bu reklamcılık stratejileri hem kobiler hem de küresel markalar için harika sonuçlar verebilir.

Programatik Reklamcılık Platformları

Yayıncıların doğru hizmetleri bulması ve ihtiyaçlarına uygun doğru reklam verenlere erişmesi için çeşitli platformlar mevcuttur. Programatik reklam platformları, programatik reklamcılık süreci için gerekli olan komple sistemin bir parçasını oluşturur. Sistemin her bir parçası, hem yayıncılara hem de reklam verenlere hizmet vermek ve her ikisinin de faydalanmasını sağlamak için birlikte çalışır.

Programatik reklamcılığın satın alma yöntemlerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

  • RTB (Gerçek Zamanlı Teklif)
  • DSP (Talep Tarafı Platformu)
  • SSP Tedarik Tarafı Platformu)
  • DMG (Veri Yönetimi Platformu)

Bu platformlar Google gibi reklam networklerini Rubicon Project, AppNexus, One by AOL platformlarını ve mobil gösterimleri kapsar. Dolayısıyla dijitaldeki birçok platform için programatik reklam verilebilir.

Programatik Reklam Örnekleri

Programatik reklamcılığın son dönemdeki örnekleri, bu son teknoloji tanıtım aracının eylemdeki gücünü göstermektedir. Aşağıda progmatik reklamcılığın bazı başarılı örneklerine yer verdik:

  • The Economist

The Economist’in ödüllü kampanyası, büyük bir yatırım getirisi sağladı. Yayının içeriğinin yanı sıra kışkırtıcı, esprili veya mizahi başlıklar kullanan reklamlar, çerezleri sayesinde Economist’in web sitesinde fazla zaman geçirmediklerini gösteren entelektüel açıdan meraklı okuyucuları hedefleyebildi. eConsultancy verilerine göre kampanya 650.000 yeni potansiyel müşteri oluşturdu.

  • IHG

Otel zinciri IHG, kullanıcıları Expedia veya Booking.com gibi üçüncü taraf siteler yerine doğrudan onlarla rezervasyon yapmaya teşvik etmek için programatik reklamlar yayınlamaya başladı. IHG’nin programatik reklamları, doğrudan rezervasyon fiyatını içeren bir reklamla rezervasyon yaptırmayı düşünen tüketicileri hedef aldı. Programatik aracılığıyla gelişmiş hedefleme yeteneklerini kullanan bu strateji büyük bir başarı elde etti.

programatik reklamcılık
  • Audi

Dünyaca ünlü otomotiv markası Audi, özelleştirilebilir aracının lansmanına hazırlanmak için display ve video 360’ı kullanarak Google ile işbirliği yaptı. Audi, kampanya sürecinde silo bilgileri yerine tüm müşteri verilerini birleştiren veri odaklı bir yaklaşım benimsedi. Bu şekilde, pazarlama ekibi programatik teknikleri kullanarak en değerli tüketici temas noktaları üzerinde durdu.

Geliştirilmiş pazarlama segmentasyonu için davranışsal verileri toplayan marka, kullanıcılara hayallerindeki arabayı 6.000 olası kombinasyon arasından çevrimiçi olarak kişiselleştirme şansı sundu. Bu bireysel tasarımlar ve standart reklamların verimliliğini iki katına çıkaran kişiselleştirilmiş dinamik reklamlar oluşturmak için kullanıldı. Programatik reklam satın alırken, geleneksel yöntemlerle satın alınan reklamlardan dört kat daha yüksek bir dönüşüm oranı elde edildi.

Programatik Reklam Ajansı

Yeni müşterileri güvenceye almak veya mevcut müşterilerin sadakatini oluşturmak küçük veya büyük ölçekli her işletmenin amacıdır. Bunu başarmak için de ilk olarak hedef kitlenin derinlemesine anlaşılması gerekir. Sonraki süreç ise hedef kitleye uygun en iyi stratejileri yürütmektir. Böylece başarıya giden yolda işletmenizin önündeki engelleri kaldırarak yankı uyandıran kampanyalara imza atabilirsiniz.

Doğru bilgiyi doğru zamanda doğru kitleye iletmek için Reaktif Dijital ile iletişime geçin. Sertifikalı Google Adwords Reklam Ajansı Reaktif Dijital’den destek alarak işletme hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Programatik reklamcılık tekniklerinin yanı sıra kampanyanızı Google ve sosyal medya stratejileri ile de destekleyin.

Ücretsiz destek ve danışmanlık için tıklayın 👉 Reaktif Dijital – İletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir