müşteri yolculuğu
Dijital Yenilikler

E-Ticarette Satış Garantisi: Müşteri Yolculuğu

Müşteri yolculuğu kavramını tanımlayarak söze başlayalım:  “Satış sürecinizi iyileştirebilmeniz için müşterilerinizin satın alma sürecini anlamanızı sağlayacak araçtır.” Bir kişinin ürün satın alma sürecinde izlediği yol, müşteri yolculuğu olarak adlandırılır.

Herkesin bir ürün satın alırken izlediği yolu aşağı yukarı tahmin edebiliyoruz. Bu süreci hemen somutlayalım:

  • Arkadaş veya tanıdık aracılığıyla ürün hakkında bilgi edinmek
  • Google araştırması yapmak
  • Youtube videoları izlemek veya blog yazılarını okumak
  • Teknik özellikleri incelemek
  • E-Ticaret sitelerinde fiyat araştırması yapmak

Süreç genel olarak böyle işliyor. Ancak bu süreci takip eden herkesin finalde ürün satın aldığını söylemek mümkün değil.

Bu yazıda e-ticaret müşteri yolculuğu hakkında birkaç önemli detaydan bahsedeceğiz. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz süreci iyi bilmek, e-ticaret siteleri için son derece önemli olabiliyor.

E-Ticaret Müşteri Yolculuğu

Online alışveriş sitelerinin temel amacı, ziyaretçileri “satın al” butonuna tıklatmak. Ancak bunu yapmaya teşvik etmek için ziyaretçileri güvende hissettirmek gerekiyor. Müşteri yolculuğu – ya da müşteri yol haritası- bu noktada önem kazanıyor. Çünkü müşterilerin satın alma sürecini bilmek, daha fazla satış elde etmek için satış stratejilerini uygun hale getirmek anlamına geliyor.

Bir kişinin satın alma işlemini tamamlaması, uzun sürebilir; bazen haftalar hatta bazen de aylar… Bu süreçte onların ihtiyaçlarına cevap vermek için e-ticaret stratejinizi optimize edebilirsiniz. E-Ticaret sitenize müşteri çekmek istiyorsanız, potansiyel müşterilerinizin yolculuk aşamalarını iyi değerlendirmelisiniz. Şimdi bu yolculuk aşamalarından bahsedelim.

1. Keşif ve Cazibe

İlk aşamada satın almak istediği ürünle ilgili internet araştırması yapan kişiyi sitenize çekmeniz gerekir. Anahtar kelimelere odaklanmalı ve Google’a aradığı ürünü ya da özelliklerini yazan bir kişiyi sitenize tıklatmalısınız. Bunun için de müşterilerin arama yaptığı kelimeleri kendi içeriklerinize ekleyerek blog yazıları ve gönderiler oluşturun. Örneğin laptop satışı yapıyorsanız,

  • laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler
  • en ucuz laptop fiyatları

gibi kelime öbeklerine içeriklerinizde yer verin. Böylece laptop satın almak isteyen kişileri kendi e-ticaret sitenize çekebilirsiniz. Tabi ki bunun için sadece içerik ve post yayınlamak yeterli olmaz. Aynı zamanda Youtube ya da Facebook hesaplarınızdan video içerikler ile müşterileri sitenize gelmeye ikna edebilirsiniz.

✅✅ Ücretsiz Öneri ve Destek

Anahtar kelime önerileri ve müşteri çekme stratejileri hakkında bilgi almak için 👉 tıklayın. 👈 Sertifikalı dijital pazarlama uzmanları ile canlı chat yaparak ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz. Aynı zamanda video içeriklerinizi daha iyi hale getirmek için Facebook video içerik kılavuzuna da göz atabilirsiniz.

2. Seçim ve Değerlendirme

Müşteri yolculuğundaki ikinci basamak, tercih etme aşamasıdır. Bu aşamada ürün satın alacak kişiler daha ayrıntılı arama yapmaya başlar. Siz de içeriklerinizle bu kişilerin karşısına çıkar ve onları etkilerseniz, büyük ihtimal kazandınız demektir. Ancak bu aşamada daha nokta atışı stratejiler belirleyin. Örneğin e-posta pazarlaması, Facebook reklamları ve Google reklamlarından yararlanın. Aynı zamanda gerek e-ticaret sitenizle gerekse şirket politikanızla müşterilerinize güven verin.

Google Premier Partner reklam ajansı ile işbirliğine gitmeniz, daha başarılı sonuçlar almanıza fayda sağlar. Yol haritanızı belirlemek için yeni fikir ve önerilere açık olun. 

3. Sadakat ve Tavsiyeler

Ticaretin önemli kurallarından biri şudur: “Müşteriyi elde tutmak, yeni bir müşteri bulmaktan çok daha faydalıdır”. Bir kişi sizin firmanızdan bir ürün satın aldıktan sonra memnun kalırsa, sizden yeni ürünler satın alma ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle uygulamalarınızla ürün sattığınız kişilerin memnun kalmasını sağlayın.

Örnek olarak;

  • Sosyal medyayı aktif kullanın.
  • Müşterilerinize e-posta anketi gönderin.
  • Kampanyalar düzenleyin.

Bu noktada farklı uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Müşterilerinizin satın alma davranışlarını ne kadar iyi bilirseniz, satışlarınız da aynı doğrultuda artar. Bu bakımdan satın alma süreçlerine önem vermeyi ihmal etmeyin. Fikir almak ve e-ticaret sitenizin yol haritanızı belirlemek için ücretsiz bilgi almak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir