Dijital Yenilikler Facebook

Facebook İçerik Hak Talebi Uygulaması Başlıyor

Kullanıcılar, dijital ortamda kendilerine ait içeriği başka bir platformda kullanıldığına sıklıkla tanık oluyor. Facebook, bu duruma çözüm bulmaya kararlı. Sosyal medya devinin “içerik hak talebi” isimli yeni bir uygulamaya başladığı belirtiliyor. Uygulama yürürlüğe girerse sosyal medya paylaşımları, sadece içerik sahibine ait olacak ve diğer kullanıcılar bu içeriği paylaşamayacak.

Bundan sonra kullanıcılar, var olan içeriği kendilerine ait olduğunu ifade ederek içerik sildirtebilecek. Yeni uygulama hem Facebook hem de Instagram’ı kapsıyor. Önümüzdeki günlerde Facebook ve Instagram platformlarını yeni bir dönem bekliyor diyebiliriz.

İçerik Hak Talebi: İzinsiz İçeriği Kaldırma Yetkisi

Yeni uygulama orijinal içerikler paylaşan kullanıcılara önemli bir hak veriyor. Fakat bu yeni sistemin bir şartı var; o da şu: Kullanıcılar, paylaşımlarının kendilerine ait olduğunu kanıtlamaları için Facebook Hak Yönetim Paneli’ne yüklemeleri gerekiyor. Eğer bu panele yükleme yapmayan kullanıcılar, gönderi ve içeriklerin kendilerine ait olduğunu ispat edemeyecek.

Peki, böyle bir hak kullanıcılara ne vaat ediyor? Facebook ve Instagram kullanıcılarına verilen en önemli yetki, içerik sildirtmek. Eğer kendi orijinal içeriklerini başka hesapta gören bir kullanıcı, Facebook’a başvurarak bu içeriği kaldırtabilecek.

İçerik hak talebi modeli, aynı zamanda ülke sınırlaması da getiriyor. Örneğin bazı kullanıcılar, belli ülkelerde içeriklerinin hak sahipliğini üstlenebilecek. Hangi ülkeler olduğunu ise kullanıcılar belirleyecek.

Instagram ve Facebook İçeriklerine Etkisi

Hak Talebi uygulamasının en çok düzenli içerikler paylaşan haber genel kültür vb. temalı hesapları etkileyeceği konuşuluyor. Çünkü şimdiye kadar bu tarz hesaplardan aynı paylaşımları sıklıkla gördük. Fakat bundan sonra bazı içerikleri tek bir hesapta görmeye alışabiliriz. Diğer yandan hak talebi modelinin sosyal medya gündemini daha hassas hale getireceği kesin. Belki bu hassasiyet kalitenin artmasına neden olabilir.

Facebook ve Instagram içerik kaldırma ve hak talebi döneminin ne zaman başlayacağı henüz belli değil. Facebook’un henüz test aşamasında olduğuna dair bilgiler var. Yeni düzenleme Facebook reklamları ve Instagram reklamları üzerinde de etkili olabilir. Bundan sonra reklam almak isteyen içerik üreticileri daha titiz davranma çabasında olabilir.

Dijital medya danışmanlığı, Google reklamları ve sosyal medya reklamları hakkında ücretsiz bilgi almak ve reklam vermek için 👉 Tıklayın. 👈

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir