Dijital Yenilikler Facebook

Facebook 20 Sınırı Kaldırıldı! Facebook Reklamlarında Yeni Dönem!

Facebook reklamlarında yeni bir dönem başlıyor. Dijital medya reklamlarının gözde mecrası Facebook, % 20 sınırlamasını kaldırdı. Peki, bu anlama geliyor ve reklam verenleri neden ilgilendiriyor?

Facebook 20 Kuralı Nedir?

Facebook’un aldığı bu kararın tam olarak ne ifade ettiğini anlamak için %20 kuralının ne olduğundan kısaca bahsedelim. Yıllar boyunca Facebook reklam görsellerinde %20 oranında yazı ve metin bulundurmak gerekiyordu. Eğer görseldeki reklam yazısı  %20’yi geçerse reklamların performansı düşüyordu. Bunun nedeni ise kullanıcıların fazla yazı içeren reklamlardan hoşlanmamasıydı. Şirket raporlarına göre Facebook kullanıcıları, reklamların ana görselindeki yazı oranı %20’yi geçtiğinde reklam performansında azalma görülüyordu.

Bu nedenle Facebook reklam görsel kuralları arasında görseldeki yazı oranının %20’yi geçmemesi gerekiyordu. Ancak bu kural bir süre sonra esnetildi. Artık görseldeki yazı oranı %20’yi geçtiğinde de reklamlar onaylanıyordu fakat reklamlar için bir derecelendirme sistemi getirildi. Reklam görselindeki yazı oranına da bağlı olarak “düşük” – “orta” – “yüksek” gibi dereceler getirildi ve reklam performansları reklamlar yayınlanmadan kullanıcılara bilgi olarak sunuluyordu.

Reklam Görselindeki Yazılar Serbest

İşte %20 reklam güncellemesi, yukarıda bahsettiğimiz reklam anlayışını ciddi şekilde değiştirecek. Yazı oranı %20’yi aşan reklam metinleri, kısıtlanmadan çok daha fazla kişiye gösterilecek. Reklam verenler görselde çok fazla metin var uyarısı almadan reklam görsellerini çok daha pratik ve kolay bir şekilde ayarlayabilecek.

Şirket, bu yeniliği resmi blog hesabından paylaştığı bir açıklamayla duyurdu. Ancak konunun gündeme gelmesini sağlayan ise teknoloji ve sosyal medya bloggerı Matt Navara oldu. Sosyal medya ile ilgili güncellemeleri önceden duyurmasıyla ünlü olan Matt Navara, twitter hesabından yaptığı paylaşımla bu özelliği kamuoyuyla paylaştı.

Facebook Reklamlarında Değişen Anlayış

Yeni güncelleme sonrası Facebook, daha az metinlerin yer aldığı reklam görsellerini önermeye devam ediyor. Dolayısıyla %20 kuralına uymak bir zorunluluk olmaktan çıktı, yalnızca bir tavsiyeye dönüştü. Fakat bundan sonra metinlerin fazla olduğu Facebook reklamları, daha geniş bir kitleye gösterilecek. Bu açıdan Facebook reklamlarında işletme ve reklam verenler için yeni bir reklam döneminin başladığını söyleyebiliriz.

Siz de dijital pazarlama dünyasına yön veren Facebook reklamları ile marka ve işletmenizi çok daha pratik bir şekilde tanıtabilirsiniz. Facebook reklamları hakkında bilgi almak için 👉TIKLAYIN👈

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir