Dijital Yenilikler Web Site Güçlendirme

Müşteri Yorumları ile E-Ticaret Satışlarını Arttırmanın 6 Yolu

Diyelim ki dışarıda yemek yemek istiyorsunuz ama nereye gideceğinizi bilmiyorsunuz. Bu durumda ne yaparsınız? Doğal olarak, yakındaki restoranlarda Google’da arama yaparsınız. Bu noktada müşteri yorumları size yol gösterici olur. Farkına varmadan, diğer müşterilerin yerin Google My Business kartına bıraktığı yorumları okursunuz. Çok fazla olumsuz yorum varsa (veya hiç yorum yoksa), büyük olasılıkla göz ardı edeceksiniz. Öte yandan, çoğunlukla olumlu eleştiriler alıyorsa ve yorumların çoğu yemeklerin lezzetli olmadığını söylüyorsa, o zaman büyük olasılıkla o restorana bir şans vereceksiniz.

E-ticaret için de durum aynı…

Ürünlerinizden birini satın almak isteyen müşterileriniz önceki müşterilerin bıraktığı yorumlara göz atacaktır. Eğer web adresinizdeki müşteri yorum ve incelemelerini doğru kullanırsanız, satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Yorum ve incelemeler, kullanıcılar tarafından ürünleriniz veya çevrimiçi mağazanızdan alınan hizmet hakkında verilen herhangi bir görüş olabilir.

Genel olarak şunları içerir:

  • Ürünlerinizin incelemeleri
  • Teşekkür veya şikayet e-postaları
  • Google My Business kartınızdaki incelemeler
  • Sosyal medyanızdaki yorumlar

Müşteri yorumları sosyal kanıt olarak kullanabileceğiniz her şeyle ilgilidir. Bu yüzden müşterilerinizin fikirlerini göstermeniz oldukça önemlidir.

Müşteri Yorumları Neden Önemlidir?

Kullanıcıların yaklaşık% 90’ının çevrimiçi bir satın alma işlemi yapmadan önce bir ürünün incelemelerini kontrol ettiği tahmin edilmektedir. Bu nedenle, ürün kartlarınızda yorum yoksa, her 10 müşteriden 9’u ürününüzün gerçekte aradıkları ürün olup olmadığından emin olmayacaktır. Bu nedenle de ürün hakkında kullanıcı bilgisi almak için muhtemelen başka bir çevrimiçi mağazayı ziyaret edeceklerdir. Müşteri yorumları faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Güven oluşturur.
  • Kullanıcıların karar vermelerine yardımcı olur.
  • Ürün ve hizmetiniz hakkında fikir verir. Bu da kısa sürede iyileşmeler yapmanızı sağlar.

Müşterilerin neyle ilgili yorum bıraktığını ve bunları satış stratejinize entegre etmenin neden çok önemli olduğunu kısaca ele aldık. Şimdi bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabilirsiniz sorusuna cevap verelim.

1. Ana sayfanızda referansları öne çıkarın

Bu en basit ve akla gelen ilk stratejidir, ancak yine de iyi sonuçlar verir. Referanslar, müşterilerin ürünlerinizden biri veya çevrimiçi mağazanızdan aldıkları hizmet hakkında fikirlerini belirttikleri kısa paragraflardan oluşur. Onlara genellikle müşterinin adı ve bir resim eşlik eder, çünkü bu onları daha güvenilir kılar. Ve eğer müşterilerinizden birinin size bir video göndermesini sağlayabilirseniz (sadece metin yerine), sizin için daha da iyi olacaktır. Wyzolw tarafından yapılan aynı araştırmaya göre, video referansları daha da inandırıcıdır.

2. E-posta dizinize başarı vakalarını ekleyin

Otomatik e-posta yanıtlayıcı oluşturmak, bir başka taktiktir. Buradaki amaç, bir müşterinin hikayesini, kullanıcıların e-posta listenize katıldıktan sonra aldıkları otomatik e-postalara dahil etmektir. Bu tür bir e-posta, ürünlerinize ve markanıza güven oluşturur.

3. Zengin snippet’leri etkinleştirin

Zengin snippet’ler web sitenizdeki bilgileri kategorize etmenize izin veren kod parçalarıdır. Ürünlerinizden biri Google’da bir arama sonucu olarak ortaya çıktığında, kullanıcıların verdiği ortalama puan bunun yanında görüntülenir. Sosyal kanıt olarak hizmet etmenin yanı sıra, web sitenizin diğer arama sonuçlarından öne çıkmasına yardımcı olarak tıklama oranınızı artırır.

4. Doğrulanmış satın alma incelemeleri

Aşağıda Amazon’da yer alan bir incelemeye yer verdik.

müşteri yorumları

Gördüğünüz gibi, müşterinin yorumunun yanında, ürünü gerçekten satın aldıklarını belirten küçük bir etiket var. Bu kadar basit bir şeyin, diğer olası müşterilere güven aşılaması garanti edilir. Ve en iyi yanı, oldukça kolay bir şekilde uygulanabilmesidir.

5. Dahili arama motorunuza yorum ekleyin

Genel olarak, çoğu çevrimiçi mağaza, ürün kartlarında yalnızca incelemeleri içerir. Ancak bununla ilgili tek bir sorun var. Bir kullanıcı herhangi bir nedenle ürün kartınıza ulaşmazsa, satın alma şansı azalır. İşte bu nedenle web sitenizin arama sonuçlarına yorum ekleyebilirsiniz.

6. Müşteri yorumlarına puanlar verin.

Birçok çevrimiçi mağaza, web adreslerine inceleme bırakan müşterilerine farklı “puanlar” verir. Verilen bu puanların farklı faydaları vardır:

  • Güven aşılar. Aktif bir yorumcu olmak onlara belirli bir “yetki” verir çünkü ne hakkında konuştuklarını biliyorlar gibi görünür.
  • Müşterilerinize yorum bırakmaları için bir neden daha verir. Çünkü bu durum, bir tür rekabet haline gelir.
  • Müşteri sadakatini teşvik eder. Daha yüksek bir sıraya terfi etmek, onları çevrimiçi mağazanızda alışveriş yapmaya devam etmeye ikna edebilir.

Ayrıca, yorum bırakan müşterilerinizi ödüllendirirseniz (örneğin özel indirim, kampanya vb.) etki daha büyük olacaktır.

Başarı Getiren Strateji ve Çözümler

Müşteri yorumları ile ilgilenmek, ciddi bir iş. Tahminlerinizden daha fazla avantaj sunabilir. Bu bakımdan müşterilerinizin yorum ve incelemelerini yönetmeniz, tahminlerinizden daha fazla avantaj sunabilir. Müşteri yorumları yönetimi ve daha farklı konularda dijital pazarlama çözümleri için destek alabilirsiniz.

İşletmenizin büyümesi için farklı çözüm arayışındaysanız 👉 Hemen Tıklayın 👈 Reaktif Dijital, hedeflerinizi gerçekleştirmeniz için yeni fikir ve sonuç odaklı stratejiler ile her zaman en büyük destekçiniz olacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir