Twitter

Kopyala Yapıştır Tweetlere Sınırlama

Twitter, spam içerikli kopyala yapıştır gönderileriyle uzun süredir sorunlar yaşıyor. Zaman zaman platformda copy paste yapılarak atılmış farklı tweetler ile karşılaşıyoruz. Twitter yönetimi, bariz şekilde belli olan copy paste twetlerin görünürlüğünü sınırlamak için harekete geçti.

Twitter Comms hesabından yapılan paylaşımda şirket yetkilileri kopyala yapıştır tweetlerde bir artış gördüğünü ifade ederek konuyla yakından ilgileneceklerini belirtti: “Bu tarz tweetlerin görünürlüğünü sınırlayabiliriz”

Kopyala Yapıştır Tweetler: Spam ve Kötüye Kullanım

Bu tarz tweetler açıkça Twitter’ın görünürlüğü sınırlama yönergelerine, özellikle de “kötüye kullanım ve spam içerikli davranış” kapsamına giriyor. Twitter’da bu konuda kartlarını açık oynuyor ve topluluk kurallarını çiğneyen tweetleri hemen siliyor. (bunun örneğini Donald Trump’ın tweetlerinde görmüştük)

  • Belirli bir kullanıcıyı hedef alan siyasi propaganda yapmak
  • Nefret dolu mesajları yaymak ve kamuoyunu etkilemek

Yukarıdaki amaçlar için sık sık aynı mesajların twitter’da paylaşıldığına şahit olduk. Ancak bundan sonra bu tarz paylaşımların önüne geçilebilir.

Spam için Sansür

Elbette twitter’ın aldığı bu karara bazı kesimler tepki gösterecektir. Özellikle Twitter’ın sansür uyguladığını söyleyenler çıkacaktır. Ancak konuyla Twitter’dan yapılan açıklama şu şekilde:

“İnsanların görüşlerini dile getirdiği tweetleri engellemiyor veya azaltmıyoruz, ancak spam olarak kabul edilen davranışlara karşı önlem alabiliriz”

Twitter kullanıcıları, şirketin bu yönde bir karar almasını şimdilik doğru karşılıyor. Twitter’ın aldığı bu yeni kararın yansımaları ise nasıl bir etki göstereceği henüz net değil.

Doğru ve Güvenli Bilgi Destekleniyor

Twitter, kopyalanıp yapıştırılan tweetlerin görünürlüğünü “sınırlayabileceğini” söylüyor, ancak bundan fazlasını belirtmiyor. Twitter’ın konuyla ilgili ayrıntıları önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor.

Twitter, ağını temizlemeye çalışıyor ve platformundaki sohbetlerin nezaketini ölçmek için 2018’de “sağlıklı konuşma” adı verilen yeni bir ölçüm başlattı. İstenmeyen ve kötü niyetli paylaşımlar, birçok insanın ruh sağlığını olumsuz etkileyebilir ve sosyal medyayı problemli bir ortam haline getirebilir. Bu nedenle Twitter’ın daha sağlıklı bir platform olarak kalması için yeni önlemlere gerek var.

Platformun dijital reklam sektöründeki etkisi de ilgi çekici. Bu nedenle twitter’ın daha sağlıklı hale gelmesi reklam verenleri de olumlu anlamda etkiliyor. Twitter reklamları hakkında bilgi almak için 👉 TIKLAYIN. 👈

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir