Instagram

Instagram Yaş Sınırı ile ilgili Yeni Düzenleme

Geçtiğimiz yılın Aralık ayındaki Instagram yaş sınırı düzenlemesinin boyutu daha da genişledi. Üye olmak için 13 yaş sınırı getiren Instagram, artan tepkiler üzerine filtre kullanımını da kısıtlamıştı.

Sosyal medya devi, şimdi de işletme hesaplarına yaşa bağlı olarak içeriklerini engelleme imkanı verdi. Bu güncellemeyle Instagram’da işletme hesabı sahibi olan kullanıcılar, kendi içeriklerini belli bir kitlenin görmesini engelleyebilecek. Bu imkan, daha önce bireysel hesaplarda da kullanılıyordu. Son yenilikle işletme hesapları da bu imkanı kullanma yetkisine erişmiş oldu.

Instagram Yaş Sınırı: 18 Yaş Engeli

Instagram, bu güncellemeyle güvenli bir platform oluşturmayı planlıyor. Nitekim, sürekli olarak Instagram’da 18 yaşın altındaki kullanıcıları –özellikle 12 ve 15 yaş arası- olumsuz etkileyecek paylaşımların yapıldığı üzerinde duruluyor. Instagram, bu kararıyla 18 yaş altındaki kullanıcılara yönelik güvenlik önemlerini bir kat daha arttırdığını söyleyebiliriz.

Dolayısıyla işletme hesapları, artık kendi profillerini 18 yaşından küçük kullanıcılara kapatabilecek. Her işletme hesabı gibi siz de içeriklerinizin 18 yaştan küçük kullanıcılara uygun olmadığını düşünüyorsanız, hesabınızı sınırlayarak küçük yaş kitlesinin içeriklerinizi görmesini engelleyebilirsiniz.

Instagram Minimum Yaş Sınırı Nasıl Belirlenir?

Profesyonel Instagram hesabınıza yaş kısıtlaması getirmeyi istiyorsanız, şu adımları uygulayın:

  • Profilinizden ayarlar menüsüne tıklayın.
  • Daha sonra hesap türünüze göre “işletme” ya da “içerik üretici bölümüne tıklayın.
  • Karşınıza açılan sekmelerde “Minimum Yaş” bölümünü göreceksiniz. 
  • Minimum Yaş bölümünde istediğiniz ülkeye göre yaş kısıtlaması koyabilirsiniz.

Sınırlama, ülkeden ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Bazı ülkelere de 21 yaş sınırı getirme imkanınız da bulunuyor.

Daha Kusursuz Deneyimler

Günden güne artan dijital güvenlik uygulamaları genel olarak tek bir amaca hizmet ediyor: Daha iyi bir kullanıcı deneyimi ile birlikte daha güvenilir bir sosyal medya platformu yaratmak… Bu nedenle önümüzdeki günlerde Instagram’ın daha farklı güncellemelerini de görebiliriz.

Yaş sınırı güncellemesinin işletmelere de bir sorumluluk yüklediğini belirtmek mümkün. Bundan sonra uygunsuz içerik konusunda mesuliyet yalnızca küçük yaştaki kullanıcılarda olmayacak. İşletme hesapları da Instagram’ı daha sağlıklı bir platforma dönüştürme konusunda önlemler alabilecek.

İşletmeniz varsa ve işletmenize dijital dünyada değer katmak istiyorsanız, HEMEN TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir