Dijital Yenilikler Instagram

Instagram Filtreleri İçin Yasaklama Kararı

Instagram, daha sağlıklı bir sosyal medya platformu olmak için çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Instagram Threads isimi yeni bir güncelleme duyurmuştuk. Ancak platformu daha iyi hale getirme adına birtakım yasaklamalarla da karşılaşıyoruz. Örneğin zayıflama ve estetik reklamları ile ilgili yasaklamalar bunlardan biri. Bu konuda taviz vermeyen Instagram, şimdi de filtreleri yasaklayacağını duyurdu. Estetik operasyonlarına teşvik ettiği ileri sürülen Instagram filtreleri, kısa bir zaman içinde platformdan kaldırılacak.

Instagram Filtreleri Kaldırılıyor!

Sosyal medya devi Instagram, geçtiğimiz aylarda kullanıcılarına Spark Ar isimli bir uygulamasını beta olarak açmıştı. Arttırılmış Gerçeklik teknolojisini kullanan bu uygulama, kullanıcılarına video ve fotoğraflarda bir estetik cerrah gibi kendi vücutlarında değişiklik yapma imkanı veriyor. Kullanıcılar bu imkanı veren filtrelerden memnun olsa da Instgram, değişen politikası gereği önemli bir karar aldı ve estetik ameliyatına özendiren filtreleri kaldıracağını açıkladı.

instagram filtreleri

Spark Ar isimli uygulamada kullanıcılar arttırılmış gerçeklik filtreleri ile özellikle yüzlerini baştan yaratabiliyordu. Örneğin bu uygulamadaki dudak dolgusu yapan ve gerdirilmiş bir yüz efekti veren filtreler birçok kullanıcı tarafından kullanılıyordu. Örneğin Fix Me, HolyBucks, Beautiful Face ve Plastica bu filtrelere verebileceğimiz örnekler arasında.

“Filtreler Olumlu Bir Deneyim Sunmalı”

Konuyla ilgili açıklama yapan Instagram yetkilisi, filtrelerin kullanıcılar için olumlu bir deneyim sunmak zorunda olduğunu belirterek özellikle gençlerin olumsuz etkilenme ihtimalinin yüksek olduğunun altını çizdi. Bu noktada gençlerin Instagram’da uyguladıkları filtrelere benzemek için estetik cerrahlarına başvurmaları Instagram’ı böyle bir karar almaya götüren en büyük sebeplerden. Aynı zamanda Avrupa’da bazı ülkelerde Instagram’ın zararlı alışkanlıklara yönlendirebileceği de meclis gündemine kadar gelmiş durumda.

Uzmanlara göre Instagram, gençlerin çirkin hissetmesine sebep oluyor. Anlık uygulanan filtrelerin kalıcı bir mutsuzluk yarattığını ifade eden uzmanlar, gençlerin daha güzel olmak ve filtrelerdeki hallerine benzemek için çareyi estetik ameliyatında aradıklarını söylüyor. Instagram’ın gençleri estetik ameliyatına teşvik eden filtreleri kaldıracağını açıklayarak önemli bir adım attığını söyleyebiliriz. Instagram Ürün Müdürü Vishal Shah tarafından söylendiği gibi beden imajı gerçekten ciddi bir konu. Instagram filtreleri ve arttırılmış gerçek uygulamalarına konu olmayacak kadar değerli.

Daha Sağlıklı ve Verimli Instagram Reklamları

Yüzü olduğundan daha parlak ve daha kusursuz gösteren Instagram filtreleri, doğal olarak daha fazla paylaşılabilir içerik biçimleridir. Markaların bu tarz filtreleri sosyal medya fenomenleri üzerinde uygulayarak ürünlerini pazarladıkları biliniyor. Ancak Instagram’ın yasaklama kararının ardından bu tarz filtrelere bakış açısının değişeceğini söyleyebiliriz. Böylece kısa bir zaman içinde kullanıcıları ve Instagram aktörlerini daha sağlıklı reklamlar bekliyor.

Gençlere zarar veren filtrelerin kaldırılmasıyla birlikte daha sağlıklı bir reklam alanı yaratacak olan Instagram, reklam verenler ve potansiyel müşteriler arasında bağı daha da kuvvetlendireceğe benziyor. Instagram reklamları, dijital reklam anlayışının en önemli bileşenlerinden biri olmuşken siz de markanızın veya işletmenizin tanıtımını yapmak için Instagram’ı tercih edebilirsiniz. Instagram, marka bilinirliği arttırma ve uygun kitlelere ulaşmak için tercih edilen en popüler mecralardan biri. Bir işletme sahibi olarak en doğru Instagram reklam kampanyanızı yaratmak için hemen iletişime geçin ve mobilde potansiyel müşterilerinize kolayca ulaşarak fark yaratın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir