Dijital Yenilikler Instagram

Instagram Mavi Tik Nedir, Nasıl Alınır?

Instagram’da gezinirken bazı hesaplardaki kullanıcı adının yanında mavi tik olduğunu görüyoruz. Bu simgeye eskiden daha az denk geliyorduk ancak son zamanlarda mavi tik alan hesapların çoğaldığına şahit olmaya başladık. Peki, Instagram’da gördüğümüz mavi tik tam olarak nedir ve nasıl alınır? İşte Instagram mavi tik hakkında merak edilenler…

Instagram Mavi Tik Ne Anlama Geliyor?

Mavi tik işareti, bir hesabın onaylı olduğunu gösterir. Eskiden sadece ünlüler ve kurumsal hesaplar mavi tik alarak hesabını onaylı hale getirebiliyordu. Ancak bugünlerde Instagram’da hesabı olan herkes, mavi tik almak için başvuru yapabiliyor.

Mavi tik simgesi, bir hesabı onaylı ve gerçek hale getiriyor. Bu simgenin en önemli avantajı bu. Instagram’da çoğu kişinin sahte hesap açması, mavi tik’in önemini daha da arttırmış durumda. Çünkü mavi tikli hesaplar, gerçek kişi olduklarını veya kurumsal bir hesap olduklarını kanıtlamış oluyor.

📢İlginizi Çekebilir:📢Instagram etkileşiminizi artırmak ve ücretsiz bilgi almak için tıklayın 👉 Reaktif Dijital İletişim

Diğer yandan mavi tik, Instagram hesabını güvenilir hale getiriyor ve hesaba prestij kazandırıyor. Mavi tik işareti olan hesapların diğer hesaplara göre daha itibarlı göründüklerini söyleyebiliriz. Peki, mavi tik nasıl alınır, isteyen herkes mavi tik alabilir mi? Şimdi bu sorulara cevap verelim:

Instagram’da Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram’da mavi tik alma yöntemlerini adım adım anlatmaya başlayalım.

 • Mavi tik almak için öncelikle işletme hesabına geçiş yapmanız gerekiyor. Instagram profilinizin sağ üstündeki yatay çizgili bölüme tıklayıp Ayarlar ve Hesap bölümlerine tıklayarak hesabınızı işletme hesabına çevirebilirsiniz.
 • İşletme hesabına geçiş yaptıktan sonra yine aynı adımları izleyin. Profildeki sağ üst bölümdeki çizgili ikona tıklayın. Karşınıza çıkan sekmelerden Ayarlar ve Hesap bölümlerine tıklayın.
 • Şimdiki adım ise Doğrulama İste yazısına tıklamak.
 • Doğrulama İste yazısına tıkladığınızda karşınıza bir form çıkacak. Bu formun en üstünde Instagram Doğrulaması İçin Başvur yazması gerekiyor. İlgili forma vermeniz gereken bilgileriniz şu şekilde:
  -Kullanıcı Adı
  -Adı ve Soyadı
  -Bilinen Adı
  -Kategori
 • Instagram Doğrulaması için Başvur formuna bu bilgilerinizi verdikten sonra kişisel belgelerinizin görüntüsünü göndermeniz gerekiyor.

► Mavi Tik İçin Hangi Belgelerimi Göndermeliyim?

 • Eğer kişisel hesabınız için mavi tik almayı istiyorsanız; ehliyet veya nüfus cüzdanınızın fotoğrafını göndermeniz yeterli.
 • Eğer kurumsal bir hesap için mavi tik başvurusu yapıyorsanız vergi levhası veya yakın tarihli bir faturanızın kopyasını göndermelisiniz.

Sonraki Süreç Nasıl İşliyor?

Bu işlemleri yaptığınızda Instagram mavi tik başvurunuzu tamamladınız demektir. Peki, bundan sonra ne olacak? Instagram, mavi tik başvurusu yapan herkese mavi tik vermiyor. Zaten Instagram yönetimi, bunun bilgisini form sayfasının üstünde vermiş durumda: “Bir Doğrulama Talebi Göndermek Hesabının Doğrulanacağını Garanti Etmez”.

Mavi Tik başvurularınızın değerlendirilmesi yaklaşık 1 ay. 25-30 gün içinde başvurunuz değerlendirildikten sonra mavi tik alıp almayacağınız belli oluyor. Bu süre zarfında boş durmayın. Mavi tik almanızı hızlandıracak ipuçlarından da bahsedelim. Aşağıda maddeler halinde belirttiklerimizi uygularsanız, mavi tik alma ihtimaliniz daha da artar. (yine de mavi tik işaretinin Instagram’ın inisiyatifinde olduğunu da unutmamak gerek)

instagram mavi tik nasıl alınır

İşte Mavi Tik Alma Şansınızı Arttıracak Detaylar

 • Instagram hesabınızı Facebook, Twitter gibi popüler sosyal ağlara bağlayın.
 • Instagram hesabınızdan düzenli olarak içerik paylaşmaya özen gösterin. İçerikleriniz özgün olsun.
 • Dikkat çekici davranışlardan kaçının; örneğin seri halde başka hesapları takip etmeyin, aşırı yorumlar yapmayın, arka arkaya yüzlerce gönderiyi beğenmeyin… Yapmamanız gereken dikkat çekici davranışlara daha da fazla örnekler verilebilir.
 • Takipçi sayınız fazla gözüksün diye kesinlikle takipçi satın almayın.
 • Hesap etkileşiminizin organik bir şekilde olmasını sağlayın. Örneğin her gün ya da gün aşırı bir içerik paylaşın, diğer hesaplar tarafından tavsiye edilin.
 • Instagram’a reklam vererek sponsorlu içerikler paylaşın.

Dijital Mecmua sitemizde mavi tik alma şansınızı arttıracak ipuçlardan bahsettik. Siz de mavi tik almak için Instagram hesabınızı daha ilgi çekici hale getirmeye başlayın.  Instagram reklamı vermek de mavi tik alma yönteminin bir parçası.

Instagram reklamı vermek organik etkileşim yaratmak için Reaktif Dijital yetkilileri ile iletişime geçin. Özgün içerik paylaşımı hakkında da bilgi alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir