Dijital Yenilikler Instagram

Instagram Canlı Yayın ile Bağış Toplanabilecek

Instagram, canlı yayın kullanıcıları için bağış toplama özelliğini ekledi. Bundan sonra Instagram’dan canlı yayın yapanlar, bağış toplayabilecek. Toplanan bağışlar ise sadece kar amacı gütmeyen kuruluşlara verilebilecek.

Instagram Canlı Yayın ile Bağış Toplama Dönemi

Instagram, COVID-19’dan etkilenen insanlara ve işletmelere yardımcı olmak için yeni yollar keşfetmeye devam ediyor. 28 Nisan 2020 itibariyle ilginç bir karara imza atan sosyal medya devi, canlı yayın yapan kullanıcıların bağış toplamalarını sağlayan bir özelliği platforma ekledi.

Sokağa çıkma yasağı olduğu bu dönemde canlı yayınların %60 oranında artması, Instagram’ı böyle bir karar almaya iten başlıca nedenlerden biri. Dolayısıyla bağış yapmak için bu kadar popüler olan bir uygulamayı kullanmak, doğru bir hamle gibi görünüyor.

Instagram’ın resmi blog hesabından yapılan açıklama şu şekilde:

“Birçok kişi bu süreçte zorluklar yaşıyor ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlara ve ona en çok ihtiyaç duyan topluluklara destek olmak için üzerimize düşeni yapmak istiyoruz. Artık kullanıcılarımız, canlı yayın uygulaması ile doğrudan kar amacı gütmeyen kuruluşlara maddi destek verebilecek.”

instagram canlı yayın

Instagram Canlı Yayınlarda Bağış Nasıl Toplanacak?

Bağış toplamak için;

  • İlk olarak, Instagram hikaye uygulamasına tıkladıktan sonra canlı yayın aracını seçmek gerekiyor.
  • Canlı yayın başlatan kullanıcılar ekranın sol üstünde “bağış toplama” seçeneği görecek. Bu seçeneğe tıklamak bağış toplamak için yeterli olacak.
  • Bağış toplama seçeneğine tıkladıktan sonra bir de paranın toplanacağı kar amacı gütmeyen bir kuruluşun ismi girilmesi gerekiyor.  

Instagram canlı yayın başlatan kullanıcılar, toplanan bağış miktarını ve kimlerin ne kadar bağış yaptığını ayrıntılı bir şekilde görebilecek. Bunun için kullanıcıların canlı yayındaki “görüntüle” menüsüne tıklamaları yeterli olacak.

Instagram yönetimi, canlı yayın bağış uygulaması bazı ülkelerde geçerli hale getirdi. Covid-19 salgını daha da devam ederse farklı ülkelerdeki kullanıcıların da bağış toplamalarına izin verileceği belirtiliyor.

Instagram’ın Yardımları Devam Edebilir

Instagram, aynı zamanda bağış farkındalığını arttırmak için kullanıcıların hikayelerine “I Donated” (bağış yaptım) etiketini eklemeleri için bir hazırlık içinde. Dolayısıyla bağış yapanlar, hikayelerinde bağış yaptıklarını belirtebilecek. Bu sayede diğer kullanıcıların da bağış yapmaları hedefleniyor.

Instagram’ın bir diğer projesi de bağış toplamayı daha yaygın hale getirip küçük işletmelere yardımcı olmak. Sosyal medya yönetiminin bu fikrin altyapısını hazırlama aşamasında olduğu belirtildi.

Diğer yandan salgından etkilenen işletmelerin müşterileri ile sağlıklı iletişim kurmaları için Instagram reklamlarının önemi daha da artmış durumda. Siz de işletmenizin salgın dönemindeki hizmetlerini paylaşmak ve müşterilerinizle sağlıklı iletişim için Instagram reklamlarını kullanabilirsiniz. Böylece herkesin evde olup dijital medya kanallarını daha fazla kullandığı bu günlerde, Instagram reklamları ile işletmenizi öne çıkarmanız mümkün.

Müşterilerinizle iletişimi sağlamak ve yeni müşteriler edinmek için Instagram reklamlarından yardım alabilirsiniz. Instagram reklamları hakkında bilgi almak için tıklayın. En doğru reklam kampanyalarını oluşturun ve işletmenize salgın döneminde güç katın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir