Dijital Yenilikler Instagram

Instagram Alışveriş Dönemi Başlıyor

Kullanıcıların Instagram üzerinden alışveriş yapmalarına imkan veren yeni bir özellik geliyor. Test aşamasında olan bu uygulama geçer not alırsa Instagram’dan alışveriş yapmak mümkün olacak.

Instagram Alışveriş Özelliği

Sosyal medya devi Instagram, bu özelliği 2020’nin Mayıs ayında kullanıcılarına duyurmuştu. Şimdi ise küresel ölçekte test ediliyor. Özellik sonrası Instagram, alışveriş yapılabilen bir platforma dönüşecek. Bu bakımdan Instagram ve sosyal medya için yeni bir dönemin başlayacağını söyleyebiliriz.

Peki, Instagram’ın bu yeni döneminde kullanıcıları ne bekliyor? Online alışverişlerin daha pratik hale gelmesi belki de bu özelliğin en belirgin avantajı olacak. Çünkü her gün saatler harcanan bir platformda tek tıkla alışveriş yapmak önemli bir fırsat. Artık hikaye paylaşır gibi ya da diğer kullanıcılarının postlarına yorum yazar gibi Instagram’dan alışveriş yapılabilecek.

Alışveriş için Ayrı Bir Tasarım

Alışveriş özelliği geldikten sonra Instagram’ın tasarımında ufak değişiklikler olması bekleniyor. Verilen bilgiye göre ana sayfada gördüğümüz kalp ikonunun yerine yeni bir alışveriş sekmesi konulacak. Kalp ikonu ise ekranın üst tarafında yer alacak.

instagram alışveriş

Alışveriş sekmesinin arayüzü ile ilgili henüz net bir bilgi yok. Ancak kullanıcı deneyimi açısından son derece başarılı bir arayüze sahip olması bekleniyor. Kullanıcıların aradıkları ürünü ya da markayı hemen bulmaları için çalışmalar sürüyor.

Bu uygulamada sadece marka ve işletmeler yer almayacak. Aynı zamanda ürün satmak isteyen tüm hesaplar da Instagram shop uygulamasında ürünlerini tanıtabilecek. Dolayısıyla Instagram alışveriş özelliğinin influencer’lar için harika bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

Markaların Web Sitelerine Kolay Ulaşım

Instagram shopping uygulamasına dahil olmak isteyen markalar, işletmeler veya influencer’lar kullanıcıları kendi web adreslerine de yönlendirebilecek. Bunu yapmak için ise Instagram’a belli bir ücret ödemeleri gerekecek.

Instagram’ın bu yeni özelliği, ilgi çekeceğe benziyor. Uygulama şimdilik ABD’de test aşamasında. Her yerde ne zaman kullanıma açılacağı henüz bilinmiyor. Belki de test aşamasında alışveriş ikonunun yeri değişebilir ya da böyle bir özellik hiç gelmeyebilir. Alışveriş özelliğinin geleceği test sürecinde Instagram’ın vereceği karara bağlı.

E-ticaret siteleri ve ürün satmak isteyenler için oldukça cazip bir uygulama olan Instagram alışveriş özelliği, yeni dönem reklam kampanyalarını da etkileyeceğe benziyor. Instagram’dan ürün satmak isteyen yeni hesaplar Instagram reklamlarına daha fazla yönelebilir.

Marka ve influencer’ların göz bebeği olan Instagram, önümüzdeki günlerde farklı işletmelerin ve yeni içerik üreticilerinin dikkatini daha da çekeceğe benziyor. Siz de işletmenizle ya da herhangi bir parlak fikrinizle Instagram’da yer almak için pazarlama stratejileri geliştirmeye başlayabilirsiniz. Dijital dünyada farkındalık çalışmaları için profesyonel desteğe ihtiyacınız olursa Reaktif Dijital yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir