Growth Marketing Nedir
Uncategorized

Growth Marketing – Büyüme Odaklı Pazarlama

Bu yazıda growth marketing stratejilerini, klasik pazarlama ile büyüme pazarlaması arasındaki farkı ve bunların nasıl anlamlandırılacağından bahsettik. O halde hemen başlayalım.

Herkes growth marketing, growth hacking ve işletmelerinin büyüklüğünde ve gelirinde artışa neden olacak moda sözcüklerle ilgilidir. Ancak bu kavramlar, (eski tarz pazarlama yöntemleri) sadece markaların ihtiyaçlarına geçici olarak yardımcı olduğu için yavaş yavaş modasının geçtiği anlamına mı geliyor? Kısa cevap: Hayır; sadece farklılar.

Growth Marketing Nedir?

Temel fark, growth marketing sürecinin tüm dönüşüm hunisini kapsaması, geleneksel pazarlamanın ise dönüşüm hunisinin en üstünde yoğunlaşmasıdır. Bildiğimiz şekliyle pazarlama, ücretli satın almalara ve TO’lar (CTR)  veya yüklemeler gibi kısa vadeli nicel metriklere dayanır. Öte yandan, growth marketing yeni fırsatlar keşfetmeye ve büyümenin gerçek ölçütlerini anlamaya teşvik eder. Bunların hepsi kullanıcılarınızın veya müşterilerinizin uzun vadede ne kadar aktif ve ilgili olduklarına dikkat etmeleriyle ilgilidir. Bunun nedeni, yalnızca memnun kullanıcıların kelimeyi paylaşarak ve tekliflerinize daha fazla para harcayarak büyümenizi hızlandırabilmesidir.

Growth Marketing Avantajları

Growth marketing ana hedefi, tahmin edebileceğiniz gibi, istikrarlı bir büyüme elde etmektir. Büyüme odaklı pazarlama ile aşağıdaki kriterleri sürdürebilir ve yaparak sürekli ilerlemeyi tetikleyebilirsiniz:

 • Müşterileri çekmek ve elde tutmak
 • Veriye dayalı kararlar vermek
 • Hedef kitlenizden gelen geri bildirimlere dayalı olarak stratejinizi yineleme
 • Kampanyalar yürütmek
 • Ücretli ve ücretsiz kanallarla denemeler yapmak
 • Yeni ve mevcut varlıkların test edilmesi ve optimize edilmesi
 • Karmaşayı azaltmak için kullanıcı deneyiminin parlatılması
 • Müşterilerinizin yaşam boyu değerini en üst düzeye çıkarmak
 • Mevcut müşterilerinize satış yapmak
 • Büyüme metriklerini bulma ve izleme
 • Net hedefler belirlemek

Growth marketing, gerçek dünya verileri ve deneylerle desteklenen ürün odaklı, özgün büyüme anlamına gelir. Fakat benzer bir yaklaşım birkaç yıl önce bile mümkün değildi. Çünkü pazarlamacılar doğru analiz ve geri bildirim almak için gerekli araçlara sahip değildi.

Growth Marketing ve Growth Hacking Arasındaki Farklar

Bu iki kavramın eş anlamlı oldukları kısmen doğrudur. Her ikisi de yüksek hedeflere ulaşmak isteyen işletmeler için önemlidir. Ancak kesin bir tanımı olmayan bu terimlerin bilmeniz gereken farklı çağrışımlar vardır.

Growth hackerlar, genellikle belirli bir sorunu hızlı bir şekilde çözmek için getirilen uzman danışmanlara benzer. Programları esnektir ve genellikle birçok farklı şirketle ve çeşitli endüstrilerde çalışırlar. Genellikle, bir growth hacker, önde gelen kişisel markaları ve yetkinlikleri ile son derece iyi bilinir.

Growth marketing ise başka bir yaklaşım benimseme eğilimindedir. Tipik olarak, şirket içi bir ekibin parçası olurlar ve tek bir markaya odaklanırlar. Bütçelerini zorlamadan ve sınırlı kaynakları boşa harcamadan farklı büyüme ölçütünü sürdürülebilir hale getirmek için strateji belirlerler.

Growth Manager Görevleri

Başarılı olmak için bir growth managerin tek başına veya bir ekiple üstesinden gelebileceği tipik görevlere bir göz atalım:

 • Potansiyel müşteri yakalama sayfasının tasarımını yeniden düşünmek
 • Mevcut bir işe alım stratejisini yeniden yazmak
 • Derinlemesine rakip analizi yapmak
 • Facebook Reklam kampanyalarının günlük optimizasyonu ve yönetimi
 • YouTube kampanyalarından yinelenen içerik
 • Yükselen trendleri tespit etmek için sektör haberlerini kontrol etmek
 • Yaratıcı fırsatlar için beyin fırtınası
 • Twitter’da tanıtılan reklamları test etmek

Her büyüme pazarlamacısının sahip olması gereken açıkça tanımlanmış bir dizi beceri yoktur. Bir sektör için işe yarayan başka bir sektör için faydalı olmayabilir. Bu nedenle ana kalite, yeni fikirler üretebilmek ve mevcut kavramları uyarlayabilmektir.

Growth Marketing Temel İlkeleri

Herhangi bir işletme için nasıl bir büyüme modeli oluşturacağınızı merak ediyor musunuz? Tüm teori, büyümenin bu dört temeline çevrilebilir:

 • Güvenilir veriler ve onu analiz etme ve ondan içgörü çıkarma yeteneği
 • İşletmenizin büyümek için ihtiyaç duyduğu net hedefler
 • Kitlenizin psikolojisini, tercihlerini ve acı noktalarını derinlemesine anlama
 • Tüm bilginizi ve uzmanlığınızı, değeri koruyan ve sağlayan çekici bir hikayede toplama yeteneği

İşletmeniz için büyüme pazarlamasını kullanarak hedef kitlenizle güçlü ve kalıcı bir ilişki kurabileceksiniz.

Growth Marketing Stratejileri ve Araçları

Aşağıda, büyüme elde etmek için bazı growth marketing stratejileri, araçları ve fikirlerine yer verdik.

1. Ürününüzün yerleşik büyüme potansiyeline sahip olduğundan emin olun.

Bunu yapmak için şu sorulara cevap vermeniz önemli.

 • Tek seferlik bir ürün veya hizmet sunuyor musunuz? Bu durumda, onu insanların düzenli olarak kullanacağı bir şeye dönüştürmenin yollarını düşünmeniz gerekir.
 • Müşteri hizmetlerinden ödün vermeden her zaman yüksek kalite sunabilir misiniz? Sunamazsanız, tüm hataların düzeltildiğinden ve tüm kullanıcıların sorgularının zamanında çözüldüğünden emin olmak için ilk olarak ekibinize yatırım yapın.
 • Hedef kitleniz sınırlı mı? Çok niş bir ürünle bile, her zaman hedef kitlenizi genişletme ve yeni grupları hedefleme seçeneğine sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde, potansiyel müşterilerinizin tükenmesi riskiyle karşı karşıya kalırsınız.
 • Kullanıcılarınızı tekliflerinize daha fazla harcama yapmaya ne teşvik eder? Büyüme için verimli bir zemin yaratın. Bir zamanlar basit bir fotoğraf galerisi platformu olan Instagram’ı düşünün. Instagram’ın artık benzersiz bir uygulama olduğunu ve ilgi çekici özelliklerle dolup taşan koca bir evren olduğunu aklınıza getirin.
2. En iyi performans gösteren kanallarınıza odaklanın.

Her yerde olmaya çalışarak hiçbir yere varamazsınız. Çoğu büyük şirket zaten bir-iki kanala güveniyor. Ve asıl zorluğunuz, virallik, sosyal medya, arama veya yönlendirmeler olsun, işiniz için bu kanalı tanımlamaktır. İyi performans gösteren kanallardan en iyi şekilde yararlanın ve kilit kitleniz için en uygun platformda tanınır hale gelin.

Örnek olarak yine Instagram’ı alalım. Instagram ekibi sürekli olarak insanları mobil cihazlarına bağlı tutan yeni büyüleyici özellikler sunuyorlar. Ayrıca deneyimsel markalı etkinlikler yaratıyorlar ve influencerlar kullanıyorlar. Ancak tüm bunların ana kanallara kıyasla oldukça küçük bir mecraya denk düştüğünü belirtelim.

3. İçeriğinizi kullanıcılarınızın ihtiyaçlarına göre düzenleyin.

İçeriğinizi kişiselleştirmenize yardımcı olacak bir içerik matrisi oluşturmayı deneyin. Bu işlem, sistem denklemden tahminde bulunmayı ortadan kaldırır. Bunun yerine, her zaman en alakalı içeriği doğru zamanda sunarsınız. En basit içerik matrisi bile farkındalık oluşturur ve harekete geçirici mesajlar verir. İçeriğinizi haritalandırarak ve her hedef gruba uyarlayarak, yeni gelenleri eğitebilir ve tereddüt eden kullanıcıları ikna edebilirsiniz

4. Çekirdek kitlenizi iyi tanıyın.

Kullanıcılarınıza basit sorular sorun ve geri bildirimlerin daha iyi bir ürün veya hizmet sunmanıza nasıl yardımcı olacağını açıklayın. Bu şekilde kullanıcılarınızın beklentileri, tercihleri ve ihtiyaçları hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Bu formatlar, özellikle ürün henüz yeni şekilleniyorken bilgilendirici olacaktır.

5. Büyüme odaklı bir ekip oluşturmaya başlayın.

Otonom ve bağımsız olmak, büyüme pazarlamacıları için önemli bir niteliktir. Az yönle çalışırken ve yaratıcı özgürlüğe sahip olduklarında daha iyi sonuçlar elde ederler. Ancak bu, takımın olmaması gerektiği anlamına gelmez. Sonuçta hedef, farklı yetenekler gerektirir. Bir tasarımcı, veri analisti, metin yazarı ve strateji uzmanı bu konuda size lazım olacaktır.

6. Müşterilerinizi elde tutmaya odaklanın.

Sadık müşteriler, işletmenizin sürekli büyüme için ihtiyaç duyduğu temel ve destektir. Peki, müşterilerinizin kalmasını nasıl sağlayabilirsiniz?

 • Kullanıcının yolculuğundaki tüm engelleri kaldırdığınızdan emin olun.
 • Son teknoloji bir kullanıcı deneyimi oluşturmaya çalışın.
 • Farklı ihtiyaçlara uyacak esnek faturalandırma planları ekleyin.
 • Sorunsuz müşteri hizmeti ve desteği sağlayın.
 • Olumsuz geri bildirimleri cevapsız bırakmayın.

Büyümeye hazır mısınız?

Bunlar pazarlamada önemli büyüme stratejileridir ancak kaynaklarınıza ve önceliklerinize göre geliştirebileceğiniz daha birçok strateji vardır. Growth marketing ve dijital pazarlama sınırları çerçevesinde ustalaşmak için sizin yerinize stratejiler geliştiren yaratıcı bir yardımcıya ihtiyacınız olabilir. Kişiselleştirilmiş reklamlar, hedef kitleye uyumlu kampanyalar ve onlarca fırsat için sertifikalı dijital pazarlama uzmanları ile iletişime geçin. Böylece kısa sürede hedeflerinize daha hızlı bir şekilde ulaşın. Canlı destek ve iletişim için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir