Dijital Yenilikler

Dönüşüm Hunisi Nedir ve E-Ticarette Neden Önemlidir?

Dönüşüm Hunisi, bir alıcının satın alma serüveninin farklı süreçlerini tanımlayan bir e-ticaret jargonudur. Huni metaforu, dönüşüm yolunda yönlendirilirken potansiyel müşterilerin sayısındaki kademeli düşüşü göstermektedir. Dönüşüm Hunisi genellikle dönüşümleri artırmak için doğru pazarlama taktiklerinin belirlenmesine yardımcı olan

  • Üst kısım
  • Orta kısım
  • Alt kısım

olmak üzere 3’e ayrılır. Peki, bu seviyeler ne anlama gelir?

Üst Bölüm

Bir kullanıcı, ürün hakkında araştırma yapmaya yeni başlıyor ve teknik gereksinimlerden veya ürün ihtiyaçlardan emin değil. Farklı markaları araştırabilir ve hangi markanın gereksinimlerini karşıladığını anlamaya çalışabilir. Dolayısıyla bu bölüm, müşterinin herhangi bir ürün hakkında araştırma yapmaya başladığı an’ı temsil eder.

Orta Kısım

Kullanıcılar, en popüler markaları yakından tanıyorlardır ve bu markaların ürünleri hakkında bilgi almak için e-posta kampanyalarına kaydolmuş olabilir. Artık istediklerini bilen kullanıcılar, kendileri için iyi bir değer ve kalite sağlamayan markaları önemsemezler.

Alt Kısım

Bu bölümde ise kullanıcılar, marka tercihlerine karar vermiş olurlar. Artık sahip olmak istedikleri ürünlerle ilgili yorumları okumaya geçmişlerdir. Dönüşüm sürecinin bu aşamasında remarketing ve ads kampanyaları düzenleyerek potansiyel müşterilerinizin hafızalarında yer edinebilirsiniz.

Dönüşüm Hunisi Adımları

Dönüşüm hunisinin adımlarını 4 adıma ayırabiliriz. Bu adımların her biri kullanıcıları eyleme geçirmek ve satışa yönlendirmektir.

  1. Adım Farkındalık: İlk olarak, potansiyel müşteriniz sizden veya ürününüzden haberdar olur.
  2. Adım İlgi: Ürününüze ilgi uyandırırsınız. Ürününüzün farkında olan herkesin ilgisini çekmeyeceği için huni küçülür.
  3. Adım İstek: Bu aşamaya gelen müşterilerinizi satın almaya yönlendirmek için istek uyandırmalısınız. Huni yine küçülür çünkü ilgili olan herkes ürününüzü satın almayacaktır.
  4. Adım Eylem: Son aşamada kullanıcıdan bir eylemde bulunmasını talep edin. Örnek olarak, bir şey satın almak veya bir e-posta listesine kaydolmak olabilir. Bu, huninin en küçük kısmıdır çünkü potansiyel müşterilerin yalnızca küçük bir yüzdesi harekete geçecektir.
dönüşüm hunisi

Şimdi, bu adımları parçalara ayıralım ve adımların her birinde müşteri hareketlerini eyleme dönüştürmeniz için neler yapabileceğinize bakalım:

Farkındalık

Öncelikle insanları şirketinizden haber ederek işe başlayın. Pazarlama stratejinizin bu kısmı, markanızın yeni bir kitleye ulaşmasına yardımcı olan her şeyi ihtiva eder. Bunu gerçekleştirmek için sosyal medya, organik aramalar ve dijital reklam kampanyalarını kullanabilirsiniz.

İlgi

İnsanları dönüşüm huninize çektikten sonra, ürününüze veya hizmetinize olan ilgilerini artırmanız gerekir. İçeriğiniz ve web siteniz bunu yapmak için en iyi araçlardır. Kullanıcıların ihtiyaçlarını öğrenin ve bu ihtiyaçlara hitap eden ve markanızı otorite olarak konumlandıran içerik oluşturun.

İstek

Ardından, potansiyel müşterilerinizin ürününüz veya hizmetinizle daha da ilgilenmesini sağlamak için çalışmanız gerekir. Onlara şirketinizin sunduklarına neden ihtiyaç duyduklarını gösterin. İlgiyi arzuya dönüştüren metinler paha biçilmez olabilir.

Eylem

Dönüşüm huninizin en önemli adımı olan eylem, nihai hedefinizdir. Ürünlerinize göz atan kişilerin yapmalarını istediğiniz bir son aşamadır. Potansiyel müşterilerinizin küçük bir yüzdesinin bu seviyeye ulaşacaklarını biliyor olmanız önemlidir.

 Her aşamada yapabileceğiniz adımlar ile müşterilerinizin satın alma oranlarını yani gelirinizi ve kârınız artırabilirsiniz. Konuyla ilgili sertifikalı profesyonellerden ücretsiz veya uzun soluklu yardım/bilgi almak isterseniz hemen tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir