gmail reklamları
Dijital Yenilikler

Gmail Reklamları ile İşinizi Büyütün

Her gün e-posta mesajlarını kontrol etmek için epey bir vakit harcıyoruz. Bazı günler e-posta kontrolüne harcanan saatler, gmail reklamlarının neden potansiyel müşterileri hedeflemenin en iyi yollarından biri olduğunu gözler önüne seriyor. Bir süre önce potansiyel müşterilerin e-postalarına girip reklam göstermek imkansızdı. Ancak gmail reklamları müşterileri ikna etmek için pratik bir yöntem sundu.

Gmail Reklamları Nedir?

Gmail reklamları, reklamverenlerin potansiyel müşterilerinin e-posta gelen kutularında sunabilecekleri etkileşimli ücretli reklamlardır. Reklamlar, sosyal veya promosyonlar sekmesinde bir kullanıcının gelen kutusunun üstünde gösterilir. Reklamın herhangi bir bölümü tıklandığında, tam e-posta reklamını açar. Reklamlar konu satırı, medya mesajı, mesajı yönlendirme seçeneği, mesajı kaydetme ve daha fazlasını içeren özellikleriyle tipik bir e-postaya benzer. Ayrıca, tam reklamla aynı bağlantıyı içeren sağ kenar boşluğunda da reklam gösterilir.

Gmail Reklamları Nasıl Çalışır?

Kullanıcılar, öğelerine ve tasarımlarına göre Gmail reklamınızla birkaç farklı şekilde etkileşim kurabilir. Kullanıcılarla etkileşim kurma seçenekleri arasında aşağıdaki eylemler yer alır:

 • Video oynatma
 • Form doldurma
 • Web sitenize tıklama
 • Açılış sayfasına tıklama
 • Uygulama indirme

Google, Gmail reklamlarını otomatik olarak optimize ederek, nerede gösterilirse gösterilsin estetik açıdan hoşa gitmelerini sağlar. Mobil ve pc’lerdeki görüntüler uygun boyutlardadır ve CTA düğmeleri öne çıkacak şekilde konumlandırılır.

Nasıl Ücretlendirilir?

Gmail reklamlarının tıklama başına ödeme reklamları olduğunu unutmamak önemlidir. Birisi genişletilmiş reklamınızla her etkileşimde bulunduğunda değil, yalnızca reklamınızı genişleten tıklama için ödeme yaparsınız. Gmail’deki reklamları;

 • Anahtar kelimeler
 • Demografi
 • Yakın ilgi alanı kitleleri
 • Otomatik hedefleme
 • Yeniden pazarlama
 • Müşteri eşleştirme

gibi tipik görüntüleme hedefleme seçeneklerini kullanır. Bu hedefleme seçeneklerini göz önüne alarak farklı stratejilerle gmail reklam performansınızı artırabilirsiniz.

Gmail Reklam Verme Stratejileri

Reklamlarınızı gören Gmail kullanıcıları, genellikle pazarlama dönüşüm huninizin üst kısmındadır. Sizi değerlendirme aşamasında olan potansiyel müşterileriniz markanızla asgari düzeyde ilgili olduklarını biliyor olmalısınız. Bu aşamada sizden satın alma işlemi yapmaya niyetleri yoktur ya da çok azdır. Potansiyel müşterileriniz bir satın alma işlemi yapmaya hazır olmadığından, gmail reklamınızla ücretsiz içerikler sunmaya odaklanmalısınız. Örneğin bir kayıt formu, pdf içeren sunum veya sizi tanıtan görsel odaklı içerikler bu konuda işinize yarayabilir.

Ayrıca reklamınızı tıklama sonrası bir açılış sayfası gibi organize etmeniz de önemlidir. Daraltılmış reklamınızın kopyası, genişletilmiş reklamınızda dikkat çekici bir şekilde gösterilmelidir. Doğrudan ve isabetli olmalı, aynı zamanda benzersiz değer teklifinizi de vurgulamalıdır. Böylece izleyiciler teklifinizin faydalarının tam olarak ne olduğunu ve tıklayarak ne kazandıklarını bilmelidir.

CTA’nız, kullanıcının ilgisini çekmeye ve onları dönüşüme ikna etmelidir. CTA renginizin reklamın geri kalanıyla kontrast oluşturması faydalı bir yöntem olabilir. Gmail reklamcılığındaki en büyük zorluklardan biri, en iyi kitleyi hedefleyip hedeflemediğinizi bilmektir. Hedefleme yönteminiz olarak rakiplerinizin neler yaptığını bilmek, hedeflemenizde ince ayar yapmak için harikadır.

Çözüm Odaklı Yaklaşım

Gmail reklamları, hedeflediğiniz kitleyle etkileşim kurmanızın son derece etkili bir yoludur. Çünkü potansiyel müşterilerinizin zamanlarının büyük bir kısmını harcadıkları yere, yani e-posta adreslerine girmenize olanak tanır.

En optimize Gmail reklamını oluşturmak için güncel reklam özellikleri ve hedefleme seçeneklerinden yararlanmanız önemlidir. Detaylı hedefleme teknikleri ile hedef kitlenize daha net bir şekilde ulaşırken bütçenizi de koruyabilirsiniz. Gmail Reklam fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz, AdWords uzmanlarıyla iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir