Pazarlama Karması
Dijital Yenilikler

Pazarlama Karması Nedir?

Pazarlama kavramını doğru ürünü doğru yerde, doğru fiyata, doğru zamanda satmak için gerekli faaliyetlerin tümü olarak tanımlayabiliriz. Ancak basit gibi görünen bu faaliyetleri gerçekleştirmek için çok fazla çalışma ve araştırma yapmak gerekir. Pazarlama sürecine bir unsur bile uygun değilse ümit vaat eden bir ürün/hizmet başarısız olabilir. Pazarlama karması, tam da bu noktada işletmelere faydası olan mükemmel bir araçtır; doğru ürünü doğru zamanda sunmanın yollarını sunan bir anlayıştır.

Pazarlama Karması Bileşenleri

Pazarlama karması, başarılı bir ürün sunumu için nasıl plan yapılacağını anlamaya yardımcı olan önemli bir stratejidir. İşletmelerin başarısında rol oynayan bu strateji bütünü, 4 ana parçadan oluşur. Bu parçalar ise pazarlamanın 4 P’si olarak hafızalarda yer alır.

Pazarlamanın 4 P’si
  • Product – Ürün
  • Price – Fiyat
  • Place – Dağıtım
  • Promotion – Tutundurma

Bu bileşenler şirketlerin neyle ilgili olduklarının temelini oluşturur. Sonuçta doğru ürünü doğru fiyata satmak, işin nasıl yapıldığı ile direkt ilgilidir.

Pazarlama Karması Elemanları

Bunlara ek olarak ek P’ler ve 4C konsepti de pazarlama karması için dahil edilmiştir. Ancak 4P, planlamaya başlamak ve hatta mevcut bir ürün teklifini değerlendirmek için mükemmel bir strateji olmaya devam etmektedir.

  1. Product – Ürün

Ürün ya somut bir maldır ya da müşteri ihtiyacı veya beklentisine cevap veren somut olmayan bir hizmettir. Tüm ürünler mantıklı bir yaşam döngüsünü takip eder, pazarlamacıların bu döngüyü takip etmeleri ve kendi planlarını oluşturmaları hayati önem taşır. Ürünün çözmeye çalıştığı problemleri anlamak çok önemlidir. Ürünün sunduğu faydaların ve tüm özelliklerinin anlaşılması ve ürünün benzersiz satış önerisinin incelenmesi gerekir. Ek olarak, ürünün potansiyel alıcıları da belirlenmeli ve anlaşılmalıdır. Ürünün faydalarını anlatmanın en iyi yolunu anlamak için yapılması gereken her pazarlamacının kendisini tüketicilerin yerine koymasıdır.

2. Price – Fiyat

Ürün satışı, nasıl fiyatlandırıldığıyla ilgilidir. Yüksek fiyatlar, ürünün tüketiciler tarafından değer görülmemesi riskini doğurur. Düşük fiyatlar ise tüketicilerin ürüne olan güvenlerini kaybettirebilir. Ürün için doğru fiyatı bulmaya yönelik stratejiler, yalnızca maliyet hesapları ve kâr için bir yüzde eklemenin ötesine geçer. Eğer müşteri ilgisi olumluysa ürünler piyasa değerinden daha yüksek fiyatlarla satışa sunulabilir. Tersi bir durum söz konuysa ürün fiyatlarında indirime gidilebilir.

3. Place – Dağıtım

Place, ürünlerin veya hizmetin tüketiciye nasıl ulaştırıldığını ifade eder. Dağıtım, yer ve yerleştirmenin önemli bir bileşenidir. Dağıtım/yer stratejisi, bir ürüne en uygun kanalın değerlendirilmesine yardımcı olacaktır. Kullanıcıların ürüne nasıl eriştiği ürün stratejisinin diğer bileşenleri ile uyumlu olmalıdır. Ürün veya hizmeti tüketiciye ulaştırmak için kullanılan kanallar, maliyetler üzerinde etkili olduğu için planlı hareket edilmelidir.

4. Promotion – Tutundurma

Pazarlama iletişimi stratejileri ve tekniklerinin tümü promosyon anlayışının kapsama alanındadır. Bu stratejiler reklam, satış promosyonları, özel teklifler ve halkla ilişkiler gibi faaliyetleri ihtiva eder. Kullanılan kanal/mecra fark etmeksizin pazarlanan hizmet veya ürün, piyasa fiyatına ve müşteri beklentilerine uygun olmalıdır. Bu arada promosyon ve pazarlama arasında önemli fark olduğunu belirtelim. Pazarlama denkleminin bir parçası olan promosyon, müşteriye ürününü anlatmakla ilgili her şeyi kapsayan bir süreçtir. Promosyon pazarlama nosyonunun iletişim veçhesini oluşturan bir bileşendir.

Rekabet Ortamında Ürünü Farklı Kılmak

İşletmeler boşlukta ilerlemez ve her zaman tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarını baz alarak çalışmalarını sürdürürler. Bu nedenle, pazarlama karması bileşenlerini dikkate alan işletmeler, ürün ve hizmetlerini ne zaman ve nasıl tanıtacaklarını iyi bilirler. Dijitalleşen dünyada ise pazarlama karması farklı yönlere açımlanarak işletmelerin yeni stratejilerle hareket etme gerekliliğini ortaya koymuştur.  Dolayısıyla dengeli ve günümüze uygun bir pazarlama karmasını başarılı bir şekilde kullanmak pazarda net bir konum elde etmenin en önemli kriterlerden biri haline gelmiştir.

Pazarlama Karması ve Yenilikçi Çözümler

Siz de pazarlama karmasının tüm unsurlarına eşit şekilde odaklanmak istiyorsanız, dijital reklam kampanyaları ile güçlü bir etki bırakabilirsiniz. Bunun için net bir plan ve stratejiye ihtiyacınız varsa profesyonel yardım ve destek alabilir ve hedeflerinizi çok daha kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Dijital dünyada bütünleşik yaklaşımlarla hizmet veren profesyonellerle tanışarak işletmenizi kısa sürede büyütün .

 Ücretsiz Danışmanlık ve Canlı Destek için Tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir