Dijital Yenilikler

Müşteri İlişkileri Yönetimi: CRM Nedir?

Tüm işletmeler, piyasadaki yolculuklarında ilerledikçe müşterilerini takip etmenin organize bir yoluna sahip olmalıdır. Bu noktada müşteri odaklı çalışmalar yapma konusunda CRM (Customer Relationship Management) kavramı ile karşılaşırız. CRM nedir sorusundan önce işletmelerin “müşteri ilişkileri yönetimi” konusunda oldukça hassas davranmaları gerektiğini bir kez daha anımsatmakta fayda var. Çünkü CRM sistemi, iş büyümesinde oynadığı rolün yanı sıra küçük işletmeler için de muazzam bir değer taşmaktadır.

Pazarlamada Doğru ve Tutarlı Hedefler: CRM Nedir?

CRM, müşteri ilişkileri tasarımı anlamına gelir, ancak genellikle işletmelerin müşterileri ile olan iletişim süreçlerinin izini sürmesine ve yönetmesine olanak tanıyan bir araç ve konu hakkında kalıcı çözüm bulma anlamı taşır. Bu sistemden geniş anlamda, adınız, soyadınız, e-posta adresiniz, şirketiniz, işletmenizle karşılaşma günlüğü gibi bilgileri tutan bir veritabanı olarak bahsedebiliriz.

CRM’niz, müşterilerinizle olan ilişkiniz boyunca topladığınız tüm bilgileri saklayacağınız veri kümesi olarak hareket edecektir. İlk kez bir blog gönderisini okuduklarında veya haber bülteninize kaydolduklarında, satış görüşmelerinin telefon kayıtlarına ve müşteri niteliklerine kadar her bilgi, tek bir merkezi konumda olacak. CRM sistemi, teklifleri, sözleşmeleri ve fatura bilgilerini (bazı eklentilerle) göndermeye kadar çeşitli prosesleri bile yönetebilir.

Potansiyel Müşteri Etkileşimi

CRM platformunu çok boyutlu bir harita olarak düşünebiliriz. Platformda; bir reklamı görüntüleme, bir e-postayı açma, bir satış görüşmesi yapma veya bir sözleşme imzalama gibi etkinlikler yer alabilir. Bunun yanı sıra hepsi farklı etkileşimler yoluyla birbirine bağlı kişiler, şirketler ve anlaşmalara dair bilgiler de bulunabilir.

Ekip üyeleriniz eylem kriterlerine bağlıdır ve ekibiniz gerektiğinde kişilere, hesaplara ve anlaşmalara bilgi ekleyebilir. Tüm bu bilgiler, sizinle iş yapma isteğinde bulunan profesyoneller ile prosesleri ve ilişkileri yönetmenize yardımcı olacak bir içgörü ağı oluşturur.

CRM Sistemi Avantajları

CRM yazılım platformuna sahip olmanın farklı avantajları vardır. Bu avantajları aşağıdaki gibi betimleyebiliriz:

  • Müşteri ve müşteri bilgilerinizi hesap türü, konum, iletişim kişisi, kanal ve şirket gibi çeşitli kriterlere göre toplamanıza, sıralamanıza ve filtrelemenize yardımcı olur.
  • Bilgilerinizi organize ve merkezi hale getirir ve potansiyel bir müşteriyle iletişim kurarken ihtiyaç duyduğunuz verilere ulaşmanızı kolaylaştırır.
  • Ekip üyeleri arasındaki işbirliğini geliştirir ve organizasyonu daha verimli hale getirir.
  • Maksimum üretkenlik sayesinde zaman ve maliyet tasarrufu yama fırsatı verir.

Daha mutlu müşteriler, daha sadık müşteriler ve tabii ki daha fazla müşteri için CRM nedir sorusunu özümsemenin ve bu sisteme önem vermenin birçok faydası bulunuyor. Gelir artışı ve piyasada tutunma/başarı gibi konularda olmazsa olmaz bir nitelik taşıyor.

Daha fazla müşteri elde etmek ve potansiyel müşterilerinize marka/işletmenizi tanıtmak için dijital pazarlama uzmanlarından destek alabilirsiniz. Canlı destek ve ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir