Dijital Yenilikler Google Ads

Google’dan %5 Reklam Vergisi: Türkiye Yasal İşletim Maliyeti

Google, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkeler için % 5 reklam vergisi alacağını açıkladı. Alınan karara göre Türkiye ’de Google Ads kampanyaları düzenleyen reklam verenler, % 5 oranında yasal işletim maliyeti ödeyecek.

Google Ads Kampanyalarına %5 Oranında Vergi

Google Ads % 5’lik işlem maliyeti düzenlemesi, 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Bu tarihten itibaren Google’a reklam verenlerin reklam bütçelerine ekstra %5 oranında reklam vergisi eklenecek.

Ücretler Ne Zaman ve Nasıl Tahsil Edilecek?

Eğer aylık faturalandırma yöntemi ile Google’a ödeme yapıyorsanız, hesap bütçenize % 5’lik işlem maliyeti eklenecek. Ödeme zamanı geldiğinde reklam bütçeniz % 5’lik ek bir vergi ile faturalandırılacak. Aynı durum otomatik ödeme yöntemi ile ödeme yapan reklam verenler için de geçerli olacak.

Manuel olarak veya ön ödeme yöntemi ile ödeme yapıyorsanız, reklam bütçenizden % 5 oranında kesinti yapılacak. Örneğin 100 TL’lik bir reklam bütçeniz varsa reklam bütçeniz 95 TL olarak hesaplanacak ve bu tutar üzerinden reklam gösterim hizmeti alabileceksiniz.

Türkiye için uygulanan yasal işletim maliyeti ile ilgili tüm ayrıntıları Google Ads hesabınızın “İşlemler” bölümünden görebilirsiniz.

Vergiden Muaf Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Google’ın bu yönde bir karar almasının nedeni, Türkiye’deki yasal düzenlemelere uymanın getirdiği ekstra maliyet olduğu söyleniyor. 10 Ağustos 2020 tarihinde Google alışveriş reklamları Türkiye’den çekilmişti. Aynı zamanda sosyal medya ve dijital platformların Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu da Google işletim maliyeti ile de ilişki olduğu ifade ediliyor.

  • Peki, Google Ads reklamlarına getirilen % 5’lik vergiyi ödemek zorunlu mu?

Eğer Google Ads reklam kampanyası hazırlayıp hedef kitlenize gösterecekseniz, evet % 5 oranındaki vergi de bütçenize eklenecek. Fakat tam mükellef Google reklam ajansı Reaktif Dijital ile profesyonel bir ortaklık kurduğunuz takdirde vergiden muaf olabilirsiniz.

Reaktif Dijital ile iletişime geçerek % 5 yasal işletim maliyeti ödemeden Google Ads kampanyaları hazırlayabilirsiniz. Böylece müşteri sayınızı artırabilir ve reklam bütçenizde tasarrufa gidebilirsiniz.

Reaktif Dijital İletişim Bilgileri

Hızlı Destek: destek@reaktifdijital.com

Telefon: 0232 445 90 10

Telefon/Whatsapp: 0553 842 70 12

Canlı chat ile bilgi almak için tıklayın ► Reaktif Dijital – Destek Hattı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir