Dijital Yenilikler

Müşteri Mıknatısı ile Satış Artırma: Lead Magnet Nedir?

Ortalama olarak, ilk kez web sitesi ziyaretçilerinin yalnızca %4’ü potansiyel müşteriye dönüşüyor. Peki diğer %96’ya ne olacak ve onlara nasıl ulaşılır? Şimdi size potansiyel müşterilerinize ulaşmanız için lead magnet kullanmanın neden gerekli olduğunu ve nereden fikir alabileceğinizi anlatacağız.

Pazarlamacılar potansiyel müşterileri çekmek için lead magnetler kullanır. Bir lead magnet, müşteriye iletişim bilgileri veya abonelik karşılığında sunulan değerli bir dijital içerik parçasıdır. Müşteriler için, bir ürünü veya hizmeti denemek ve onlar için nasıl çalıştığını görmek için iyi bir fırsattır.

Lead Magnet Faydaları

Ücretsiz teklifler harika bir dijital pazarlama aracıdır ve yeni müşterilerle güvenilir ilişkiler kurmak için iyi bir adımdır. Çünkü yapılan araştırmalar göstermiştir ki indirim kuponları ve hediye çekleri her zaman müşterilerin ilgisini çeker.

  • Kaliteli Müşteri Adaylarının Üretilmesi

Pazarlamacıların %61’i kaliteli potansiyel müşteriler yaratmanın zor olduğunu düşünüyor. Aynı zamanda, sunulan bonustan etkilenen bir müşterinin, ürününüz veya hizmetinizle ilgilenmesi daha olasıdır. Böylece bir lead magnet, ziyaretçilerinizi müşterilere dönüştürülebilir.

  • Satışları Artırmak

Bir lead magnet, potansiyel bir müşteriyi satış hunisinin herhangi bir aşamasına nazikçe yönlendirir. Ürününüzü yabancılara satmaya çalışmak yerine, müşterilerinizle güven inşa eder ve sadakatlerini kazanırsınız.

  • İyi Dönüşüm Oranları

Tekliflerinize ilgi duyan ziyaretçileriniz, tepkisiz kalmaz ve işletme hedeflerinizi gerçekleştirmeniz adına istediğiniz hamleleri yapar.

Etkili Bir Lead Magnet Nasıl Görünür?

Bir müşteri mıknatısı (lead magnet) yaratırken bir dizi önemli kritere göre değerlendirmek önemlidir:

  • Bir Sorunu Çözer

Bir lead magnet, herhangi bir sorun için mucize bir çare değil, belirli bir kitle için kesin bir çözümdür. Müşterilerinizin sorunlarına hitap etmeye ve onlarda duygular uyandırmaya çalışın. Ek olarak lead magnetinizin sorunu çözmesi gerektiğini unutmayın.

  • Kısa ve Net

Uzun ve anlaşılmaz başlıklardan kaçının. Potansiyel müşterilerinize iletişim bilgileri karşılığında tam olarak ne alacaklarını söyleyin ve verdiğiniz sözleri tuttuğunuzdan emin olun. Çünkü müşterinin boşa çıkmış beklentileri marka imajınıza zarar verir.

  • Hızlı Çözüm Sağlar

İnsanlar herhangi bir sorunla karşılaştıklarında normalde en hızlı çözümü ararlar. Aynı konsept lead magnetiniz için de geçerlidir: müşteriler, daima anında sonuç verebilecek hızlı bir düzeltme ister.

Lead Magnet Fikirleri Nasıl Bulunur?

Bunun için hedef kitlenizin ilgi alanlarını ve problemlerini kavramanız gerekecektir. Peki bu nasıl yapılır?

  • Arama sorgularını analiz edin

Anahtar kelimelerin listesini almak için arama motorlarındaki konu tabanlı arama sorgusu istatistiklerini kullanın. Bu anlamsal küme, hedef kitlede yankı uyandıracak ilgili bir konu oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu amaçla, AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı veya Ahrefs gibi seo araçlarını kullanabilirsiniz.

  • Sosyal medya paylaşımlarını takip edin

İçerik, kullanıcıların duygularına dokunursa, sosyal medya akışlarında paylaşırlar. Segmentinizdeki en etkili web sitelerinin içeriğini analiz edin ve en çok paylaşım alan konuları takip edin. Rahatınız için Bazzsumo’yu kullanın.

  • Forum tartışmalarını ve yorumlarını okuyun

Kullanıcıların sosyal medyadaki gönderilere nasıl tepki verdiğini görmek için insanların soru sorup yanıtladığı forum tartışmalarını okuyun. Bu şekilde, potansiyel müşterilerinizin sorunları hakkında biraz fikir edinecek ve lead magnetinizi çekici kılmak için uygun fikirler bulacaksınız.

  • Google Analytics yükleyin

Görüntülemeler, oturumlar, sayfadaki ortalama süre — tüm bu metrikler size potansiyel müşterinizle ilgili bazı yeni fikirler verebilir. Konu ne kadar ilgi çekici olursa, lead magnet fikriniz de o kadar etkili olacaktır.

Ziyaretçilerinizi müşterilerinize dönüştürmek için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler var: Lead magnet çalışması da bunlardan biri… Özel ve başarı getirecek yeni pazarlama fikirleri için Reaktif Dijital ile iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir