İnteraktif Reklamcılık Nedir, İnteraktif Reklam Ne Demek
Dijital Yenilikler

İnteraktif Reklamcılık Nedir ve Avantajları Nelerdir?

İnteraktif reklam, tüketicileri bir reklamla etkileşime girmeye teşvik eden bir reklam türüdür. Markaların müşterileri ile kalıcı ve uzun süreli iletişim kurmasını ve geliştirmesini sağlar. İnteraktif reklamın ana avantajı kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmaktır. Geleneksel reklam kampanyalarından farklı olarak interaktif (etkileşimli) reklamcılık türünde farklı müşterilere ne gösterileceği kontrol edilebilir.

İnteraktif reklamlar, reklam ve dijital pazarlama etkinliğini artıran bazı özelliklere sahip olan bir reklam anlayışıdır. Bu reklam türünde tüketicilerin profilini oluşturmak ve onlara en alakalı reklamları göstermek için çerezler aracılığıyla müşteriler hakkında bilgi toplanır.

İnteraktif Reklam Avantajları

  • Potansiyel müşterileri bir markanın parçası olmaya teşvik ederler. Bu tür reklamlar kullanıcıların geri bildirim vermelerine izin verir. Bu nedenle kullanıcılar normal reklamlara oranla interaktif reklamlarla daha çok etkileşime girerler.
  • İşletmeler ve potansiyel müşteriler arasındaki sosyal etkileşimi artırır. Tüketicilerle sağlıklı uzun vadeli ilişkiler kurmak için etkileşimler önemlidir. Etkileşimli (interaktif) reklamcılık, rakiplerinizden ayrılmanıza, marka bilinirliğini artırmanıza ve insanların sadakatini artırmanıza yardımcı olur.
  • Reklam bütçesini azaltır. İnteraktif reklamcılık, kötü koordine edilmiş reklamcılıkla bağlantılı reklam bütçesinin aşırı harcamasını azaltmayı da sağlar. Çeşitli reklamlar kullanarak bir reklam teklifini farklı kitlelere daha net bir şekilde iletebilirsiniz.

İnteraktif Reklam Türleri

Etkileşimli reklamcılığın yeni biçimleri her zaman geliştirilmektedir. Bu tür reklamcılık birçok biçimde olabilir, ancak bu bölümde en yaygın olanları ele alacağız.

  • Etkileşimli Sosyal Medya Reklamları

Daha fazla kişiye ulaşmak ve etkileşimde bulunmak için etkileşimli gönderiler, hikayeler veya videolar oluşturmak için idealdir. Farklı anketler ve testler kullanarak insanlarla etkileşime geçebilir ve daha fazla geri bildirim alabilirsiniz. Ayrıca canlı videoları, izleyicilerle gerçek zamanlı olarak daha fazla iletişim kurmak ve dolayısıyla marka sadakatini artırmak için kullanabilirsiniz.

  • Arttırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik (AR), dijital unsurlar aracılığıyla elde edilen gerçek dünyanın değiştirilmiş bir versiyonudur. Müşteriler bu tür reklamları severler çünkü içeriklerini ihtiyaç duydukları ve satın almak istedikleri ürünlerle oluşturmalarına olanak tanır. Günümüzde Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya kanallarında bu tür reklamlar karşımıza çıkmaktadır.

  • Oynanabilir Uygulama Reklamları

eMarketer verilerine göre, insanlar cep telefonlarında günde 3,5 saatten fazla zaman harcıyor. Sonuç olarak, burada hedef kitlenizi bulmak kolay olacaktır. Oynanabilir app içi reklamlar, kitlenizin bir ürünü satın almadan denemesini sağlar. Oyunlar ve eğlence uygulamaları, hedef kitlenin yalnızca eksiksiz bir uygulama satın aldıktan sonra kullanılabilen belirli özellikleri kullanmasına izin verebilir. Moda markaları ve diğer şirketler genellikle ürünlerini mevcut uygulamalarla işbirliği içinde tanıtırlar.

  • Görüntülü Reklamlar

Görüntülü reklamlar ve bannerlar, en popüler ücretli medya türleri arasında oldukları için internetin hemen hemen her yerindedirler. Daha fazla etkileşim elde etmek ve yatırım getirisini artırmak için onları etkileşimli hale getirmek harika bir fikirdir. Bannerlar ve görüntüler ürününüzü bir video, oyun, anket veya test şeklinde gösterebilir. Bu tür reklamların avantajı, içeriğe dayalı hedeflemeyi kullanabilmenizdir. Anahtar kelimeler seçerek ve reklamları yerleştireceğiniz web sitelerini bularak etkili bir çalışma yapılabilir.

  • Etkileşimli Videolar

Video reklamlar, ürün ayrıntılarını göstermek ve izleyicileri satın alma sayfasına yönlendirmek için etkileşimli öğeler içerir. MarketingProfs‘a  göre, interaktif videolar diğer video reklamcılık türlerinden %11’den daha fazla dönüşüm sağlıyor. Video reklamları diğer reklam modellerine göre her zaman daha ilgi çekici kabul edilir. İstatistiklere göre kullanıcıların en çok ilişki kurduğu reklam türüdür.

İnteraktif Reklam Destek Talebinizi İletin

İnteraktif reklamlar, markanızı hızlı bir şekilde tanıtmanın püf noktalarından biridir. Bu reklam türünün farklı modellerini uygulayarak potansiyel müşterilerinizle işletmeniz arasındaki bağı daha da güçlendirebilirsiniz. Konu hakkında Sertifikalı Google Adwords uzmanlarından yardım alarak daha etkili reklam kampanyaları oluşturmak için önemli bir adım atabilirsiniz. Canlı chat bölümünden ücretsiz destek almak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir