Omnichannel Nedir, Omnichannel vs Multichannel Pazarlama Farkı
Dijital Yenilikler

Omnichannel Nedir? Omni Channel Amaçları Nelerdir?

İnsan davranışlarının sıklıkla değiştiği pazarlama dünyasında omnichannel nedir ve avantajları nelerdir konusu pazarlamacılar için büyük bir önem taşır. Omnichannel, pazarlama dünyasında çok kanallı bir marketing yaklaşımı benimsemeyi ifade eden bir terimdir. Bütüncül kanal stratejisi olarak da bilinen omnichannel, markaların tüketicilere farklı kanallar, platformlar ve cihazlardan erişim sağlamasını teşvik eder.

Omnichannel pazarlamayı tanımlamak için şu örneği verebiliriz: Örneğin, bir şirket yalnızca masaüstü web sitesinde destek sunmak yerine Facebook Messenger, canlı sohbet, e-posta ve telefon aracılığıyla destek sunar. Bütüncül bir yaklaşım ile müşterileri ile iletişim sürecini devam ettirir.

Omni Channel Amaçları

Dijital pazarlama, satış ve hizmet stratejilerinizde çok kanallı bir yaklaşımı benimsemenin birçok faydası vardır.

  • Daha Kolay Erişim

Çok kanallı bir perakende satış, pazarlama veya hizmet stratejisiyle, müşterilerinize bulundukları yerde ulaşacaksınız. Onların sizi bulmak için arama yapmaları gerekmez. Nerede olurlarsa olsunlar, ekibiniz veya ürünleriniz yalnızca bir tıklama, bir e-posta, bir doğrudan mesaj veya bir telefon kadar uzağınızdadır.

  • Artan Kârlar

Potansiyel müşterileriniz ürünlerinize birden fazla kanalda ulaşabilirler. Dolayısıyla müşterilerinizin satın alma işlemi çok daha kolaylaşır. Omnichannel bir deneyim, müşterilerin sizden tekrar ürün satın almalarını sağlar veya aboneliklerini yenilemelerini kolaylaştırır.

  • Müşteri Memnuniyeti

Müşteri hizmetlerinize ve satış ekiplerinize ulaşmak için çeşitli yöntemlerin varlığı, müşterileriniz uzun vadede daha mutlu edecektir. Müşterilerinizin cihazlarından veya tercih ettikleri diğer platformlardan ürünlerinize ulaşarak daha pratik bir deneyim elde ederler. Müşteri memnuniyeti, müşteri kaybını azaltmanın ve ihtiyaçları için size geri dönmelerini sağlamanın anahtarıdır.

Çok Kanallı Omnichannel Deneyim Nedir?

Çok kanallı deneyim, entegre ve uyumlu bir müşteri deneyimi yaratmak için müşterilere tüm kanallarda pazarlama, satış ve hizmet sunmaktır. Deneyim, kullanmayı seçtikleri platform veya yöntem ne olursa olsun müşteriler için aynı olmalıdır.

Müşteri, bir masaüstü veya mobil cihazdan veya telefonla ya da gerçek bir mağazada online alışveriş yapabilir ve deneyim eşit derecede sorunsuz olmalıdır. Fakat bu noktada omnichannel deneyimi multichannel deneyimden ayırt etmek önemlidir. Bu iki unsur da işinizin bulunduğu kanallar ve platformlar arasındaki entegrasyonun derinliğiyle ilgilidir.

Omnichannel ve Multichannel Pazarlama Arasındaki Farklar

Multichannel bir ortamda, kullanıcının senkronize veya bağlı olması gerekmeyen çeşitli iletişim seçeneklerine erişimi vardır. Ancak, Omnichannel bir deneyim sırasında, yalnızca birden fazla kanal yoktur. Omnichannel’da kanallar birbirine bağlıdır, böylece kanallar arasında sorunsuz bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Omnichannel ve multichannel arasındaki ayrı iki başlıkta inceleyebiliriz:

  • Tüm omni-channel deneyimler birden çok kanal kullanır, ancak multi-channel deneyimlerin tümü çok kanallı değildir. Harika bir mobil pazarlamaya, ilgi çekici sosyal medya kampanyalarına ve iyi tasarlanmış bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Ancak birlikte çalışmazlarsa, müşteriler için omnichannel bir deneyim oluşturmazlar.
  • Omnichannel deneyimler, tüm cihazlar ve platformlar için geçerlidir. Multichannel bir strateji iki veya üç kanalı içerebilirken, omnichannel bir deneyim tüm kanalları, platformları ve cihazları içerir.

Omnichannel ve Multichannel Pazarlama

Günümüzde çoğu işletmenin yatırım yaptığı pazarlama stratejileri multichannel deneyim üzerinedir. Her işletmenin artık bir web sitesi, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kanalları vardır. Müşterilerle etkileşim kurmak ve bağlantı kurmak için bu platformların her birini kullanırlar. Ancak çoğu durumda müşteri, bu kanalların her birinde kesintisiz bir deneyimden ve tutarlı mesajlaşmadan hala yoksundur.

Omnichannel bir deneyimde, bir müşterinin şirketle etkileşim kurmak için kullanacağı her platform ve cihaz hesaba katılır. Aynı zamanda tüm platformlarda eşit derecede verimli ve olumlu bir deneyim yaratır. Omnichannel bir deneyim oluşturmak özellikle perakendede önemlidir. Omnichannel bir perakende satış stratejinizin olup olmadığı, ne kadar satacağınızı belirler.

Bu yazımızda Omnichannel pazarlama deneyimi nedir sorusuna cevap verdik ve omni ile multi channel arasındaki farklardan hakkında bahsettik. Multichannel pazarlama yazımıza tıklayarak multi-channel stratejisini detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Ayrıca canlı destek ve yardım için sertifikalı Google Adwords ajansı yetkililerinden ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir